Siły zbrojne

Amerykańsko-izraelskie testy systemów przeciwlotniczych

Fot. www.mod.gov.il
Fot. www.mod.gov.il

Izraelczycy wspólnie z Amerykanami przeprowadzili zakończone sukcesem pięciodniowe testy systemów ziemia–powietrze. Próby prowadzono jednocześnie na terenie Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Testy systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych „David Sling” i „Arrow-3” realizowano pod egidą izraelskiego ministerstwa obrony oraz amerykańskiej agencji obrony antyrakietowej MDA (U.S. Missile Defense Agency). Prowadzone je jednocześnie w centrach badawczych w Izraelu i w Stanach Zjednoczonych. Program badań obejmował m.in. wykrywanie i przechwytywanie obiektów nadlatujących lotem balistycznym z przestrzeni kosmicznej.

Po przeanalizowaniu wyników testów obie strony stwierdziły, że badane systemy zademonstrowały „doskonałe możliwości” w czasie realizacji wspólnie przygotowanych scenariuszy obrony przeciwrakietowej.

Izraelczycy uważają, że dysponują obecnie jednym z najbardziej kompletnych, warstwowych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Niszczeniem rakiet balistycznych, wystrzelonych np. z terytorium Iranu, ma się bowiem zajmować system „Arrow-3”. Rakiety średniego zasięgu wystrzelone np. przez Hezbollah z Libanu mają być niszczone przez system „David’s Sling”. Natomiast rakiety krótkiego zasięgu, a nawet pociski moździerzowe, są już przechwytywane przez system krótkiego zasięgu „Iron Dome”.

Komentarze