Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie Strykery w Toruniu. Postój w drodze na Litwę

Niemal setka żołnierzy z amerykańskiego 2 Pułku Kawalerii, wraz z transporterami Stryker, haubicami M777 kalibru 155 mm i szeroka gamą innego sprzętu dotarła do Torunia. Jest to element ćwiczeń „Dragon Shock” polegających na szybkim przegrupowaniu pododdziałów artylerii na międzynarodowe szkolenie ogniowe na Litwie. Z bazy Vilseck w Niemczech, gdzie na co dzień stacjonują, amerykańscy artylerzyści pokonają ponad 1500 km.

Amerykanie z 2 Pułku Kawalerii przekroczyli polską granicę 2 lutego i w ciągu dwóch dni dotarli do Torunia, gdzie będą się szkolić do 13 lutego, po czym rusza na Litwę. W sobotę 6 lutego amerykańscy i polscy żołnierze prezentowali swój sprzęt mieszkańco i turystom na toruńskim rynku.  

Czytaj też: Strykery US Army znowu w Polsce

Wśród zaprezentowanych pojazdów znalazł się m. in. transporter kołowy Stryker w wersji dowodzenia, wyposażony w głowicę optoelektroniczną z dalmierzem laserowym. Pokazano również pojazdy terenowe Humvee, radar przeciwartyleryjski oraz główne uzbrojenie pododdziału, a więc haubice ciągnioną kalibru 155 mm typu M777, zdolną do strzelania amunicja konwencjonalną, ale też pociskami kierowanymi.  

Reklama

Komentarze (13)

 1. A_S

  Artykuł o kilku transporterach przejeżdżających przez Toruń z jednej strony i rozmieszczaniu rakiet S-400 na Białorusi bardzo dobrze oddaje proporcje działań paktu i Rosji.

  1. bender

   Bez paniki. Strykery fizycznie byly w Toruniu, S-400 na Bialorusi to na razie plan. Zreszta nie bardzo widac kto mialby za nie zaplacic, bo Batko kaski nie ma, a prezent od Putina oznaczalby jeszcze dalsze ograniczenie bialoruskiej suwerennosci i wiecej rosyjskiego personelu wojskowego w strategicznych bialoruskich jednostkach. Od Donbasu poszerzyl sie Lukaszence swiatopoglad i przeglad realnych zagrozen ;-)

  2. j

   oddaje proporcje naszych Polskich działań

 2. hraabia

  ... kto jest za REFERENDUM w sprawie baz obcych wojsk na terenie Polski, jestem przeciw. Mieliśmy ruskich okupantów, a teraz szykuje nam się amerykańskich. Amis go home i będzie pokój na świecie. Wiecie że USA wydaje min. 30% do 50% światowych wydatków na zbrojenia, 10 razy więcej niż Rosja, zadaliście sobie kiedyś pytanie dlaczego?

  1. Kosmit

   Jaśnie Hraabio, ja rozumiem, że ostatnio tyle się w polityce dzieje, że zgłupieć można. Ale radziłbym rozróżniać sojuszników od wrogów i nie organizować akcji przeciw tym pierwszym (a więc na rękę tym drugim). Bo jak Amis rzeczywiście wrócą do domu, to w naszej części Europy zapanuje nie pokój, ale Russkij Mir. A różnią się one od siebie zasadniczo, mniej więcej tak, jak krzesło od krzesła elektrycznego. Pozdrawiam.

  2. Sebastian

   Nie ma innego bata na Rosję, niż USA. A Rosja do przyzwoitego zachowania się w stosunkach z innymi narodami potrzebuje jednego - właśnie dobrego bata na nią. USA to nasz jedyny tak szczery sojusznik, szkoda, że tak daleko :( Chociaż może jedna uwaga - myślę, że sąsiedztwo Chin też trochę Rosję uspokaja. Na szczęście Rosja i Chiny mają nie jeden zatarg :)

 3. taki jeden

  No i fajnie, USA tak i wiele krajów na świecie (w tym np. Izrael) ma na wyposażeniu artylerię ciągnioną. Czy jest mi ktoś w stanie logicznie wytłumaczyć, dlaczego my zlikwidowaliśmy swoją ? Za PRLu mieliśmy kilkanaście pułków artylerii, w których co najmniej 80% stanu to były działa i haubice ciągnione (na oko co najmniej jakieś 2500-3000 szt). Komu to przeszkadzało ? Jak pokazuje historia (np. Donbas) jest to nadal bardzo przydatna broń i nieporównywalnie tańsza od np. Kraba.

  1. Extern

   Nasza artyleria ciągniona, była bardzo, bardzo przestarzała i mocno zużyta, praktycznie w prostej linii pochodziła z wzorów wojennych, najczęściej produkcja z lat 50tych. Słusznie że została wycofana, niesłusznie że na jej miejsce nie wprowadzono nic nowego. Teraz to chyba Spikami trzeba będzie likwidować stanowiska karabinów maszynowych.

 4. tak tylko...

  Spróbujmy sobie wyobrazić taki przemarsz przez Polskę rosyjskich wojsk...

  1. nie tylko...

   Nie doczekanie wasze.

  2. Kosmit

   Jest różnica pomiędzy przemarszem wojsk sojuszniczych, a wrogich. Już Mickiewicz o tym pisał, przez prawie 200 lat wypadałoby się nauczyć.

 5. gard

  Nasz MON powinien się uczyć od amerykanów jak promować wojsko polskie ... jak już będzie co promować

 6. franek

  Za PRL - takie wycieczki na pewno nie miały miejsca ? Wojsko zawsze pozostawało w ukryciu , transport odbywał się wagonami kolejowymi i pod osłoną nocy . No ale co propaganda nie może ?

 7. Janek

  Gdyby państwa bałtyckie były zagrożone rosyjską agresją (z różnych powodów) to na pierwszy rzut polska armia powinna wysłać swoją armię na Litwę gdzie jest liczna polska mniejszość, doprowadzając do sytuacji patowej, a wtedy spokojnie sojusznicy mogą przyjechać na tamte tereny w późniejszym terminie.

 8. db

  W ciągu 2 dni dotarli z granicy polsko-niemieckiej do Torunia. Przecież to będzie ze 300 kilometrów z czego tylko połowa po autostradzie. Zaiste, szybki to przerzut... Bądźcie spokojni Litwini, Zdążymy jakby co.

 9. zLoad

  Amerykanie juz bardzo cieplo zostali przyjeci przez mieszkancow wsi gdzie (ponoć przymusowo) lądowaly black hawki. Poszli za ciosem. W sumie mily gest. Na pewno bardziej przyjemny od rosyjskich baletmistrzow dajacych poldziwne przedstawienia.

  1. jacko

   Nie tylko w tej wsi. Jak robili poprzedni rajd to w wiekszych miastach duzo ludzi robiło sobie zjdecia z nimi. W Białymstoku były tłumy

  2. Kuba W

   Torunianie ich naprawdę ciepło przyjęli, a oni byli bardzo otwarci. Wyobraźcie sobie otwarty wóz dowodzenia z masą różnych wyświetlaczy przełączników i kabelków a w nim 10 rozwrzeszczanych dzieciaków :)

  3. Liwieniec

   Pamiętam taką akcje w Rodowie na pomorzu... nawet pizze sobie zamówili z Prabut :D

 10. ccc

  Ciekaw jestem czy znowu nasi ich ugoszczą pigwówką ? Ostatnio jak byli w Toruniu z Patriotami to trzy dni do tyłu chodzili zwłaszcza ci ciemni ! Druga sprawa to wjazd na płytę zabytkowego (UNESCO) Starego i Nowego Miasta. Tam nawet nie mogą wjeżdżać lekkie dostawczaki z towarem do pobliskich sklepów, a zostały wpuszczone kilkudziesięcio tonowe klocki !

 11. piotr

  po ich wyjezdze nastapi wzrost urodzen .

 12. mixi

  mimo wszystko pewnie woleli by dalej siedzieć sobie w rammstein w malowniczej badenii niż ochraniać biedną, szarą i surową wschodnią flankę z wymierzonymi w nich iskanderami

 13. as

  Niech lepiej przerzucą z 200 abramsów i 500 strykerów to wtedy będę się cieszył a nie takie tam ochłapy plus kilka bateri patriot

Reklama