Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie pieniądze zdefraudowane w rosyjskiej stoczni

Podczas remontu okrętu podwodnego typu Szczuka B w stoczni Zwiezda wykryto wielomilionowe nadużycia – fot. Wikipedia
Podczas remontu okrętu podwodnego typu Szczuka B w stoczni Zwiezda wykryto wielomilionowe nadużycia – fot. Wikipedia

Rosyjska policja zatrzymała grupę osób, którą podejrzewa się o zdefraudowanie 28,7 miliona dolarów podczas wykonywania prac remontowych rosyjskich okrętów w stoczni Zwiezda.

Korupcja w stoczni Zwiezda w miejscowości Balszoj Kamień (nad Morzem Japońskim) została wykryta podczas prac na jednym z rosyjskich okrętów na początku listopada 2013 r. Oszustwo związane było wtedy z wystawieniem zbyt wysokiej faktury na prace remontowe nad uderzeniowym, atomowym okrętem podwodnym K-419 „Kuzbass” (projektu 971 Szczuka B – według NATO typu Akula).

Jak dotąd aresztowano siedem osób powiązanych z tą stocznią, ale przypuszcza się, że liczba zatrzymanych będzie większa.

Sprawa jest głośna nie z powodu ilości zdefraudowanych pieniędzy, ale ponieważ dotyczy to stoczni, gdzie wykonuje się prace związane z utylizacją wycofanych, rosyjskich, atomowych okrętów podwodnych. Co więcej działania te są możliwe tylko dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Stany Zjednoczone i Kanadę w ramach programu Cooperative Threat Reduction (CTR), a więc jest możliwe, że pieniądze z zachodu wyprowadzano ze stoczni już o wiele wcześniej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.