Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie myśliwce nad państwami bałtyckimi

 • Śmigłowiec Mi-28 - fot: mod.gov.pk
  Śmigłowiec Mi-28 - fot: mod.gov.pk
 • Lekki rosyjski dron - fot. mil.ru
  Lekki rosyjski dron - fot. mil.ru
 • Andrzej Dycha, wiceminister gospodarki- fot. Newseria
  Andrzej Dycha, wiceminister gospodarki- fot. Newseria

W styczniu nastąpi kolejna zmiana warty w przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii w ramach Baltic Air Policing. Z końcem 2013 roku zakończy się dyżur samolotów Belgijskich, które zastąpią maszyny US Air Force. 

Miejsce czterech samolotów F-16AM Królewskiego Lotnictwa Belgii które stacjonowały na Litwie od 30 września zajmą w styczniu dwie pary amerykańskich F-15 Eagle. Będzie to czwarta już tura samolotów US Air Force operujących w w ramach Baltic Air Policing.  

Siły powietrzne państw bałtyckich nie mają własnych samolotów myśliwskich. Dlatego dowództwo NATO postanowiło o przejęciu zadania patrolowania przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii przez siły sojuszu. Samoloty państw NATO rotacyjnie pełnią czteromiesięczne dyżury.  Rok 2014 będzie jubileuszowy, gdyż dyżury rozpoczęły się w styczniu 2004 roku. Pierwszą zmianę pełniły również samoloty belgijskie. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. tramchorzów

  a po f15c bedom 5 raz nasze mig29a z malborka -od maja ,a na 3 zmiane mialy poleciec szajsoloty f16 bo takie zawsze najjjj a moze ffuujjj, a majom 3 eskadry i nic nie umiec zmobilizowac takzwanej supertechniki.

  1. RG

   Jest mi wstyd, że użyłeś nazwy mojego rodzinnego miasta w swoim nicku.

 2. tichuan

  Ta misja to nie wojna. Nie trzeba wysyłać tego co najlepsze. A swoją drogą ciekawe jak mają się do siebie ceny godziny lotu F-16 i Mig-29? Bo z tego co wiem to o zwycięstwie Gripena w Czechach zdecydowały duże niższe koszty użytkowania w porównaniu z F-16.

Reklama