Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie F-16 i tankowce ponownie w Polsce

Fot. USAF
Fot. USAF

Bazy lotnicze w Łasku i Powidzu goszczą kilkanaście amerykańskich samolotów F-16 Fighting Falcon oraz dwie maszyny KC-135R Stratotanker służące do tankowania w locie. Biorą one udział we wspólnych ćwiczeniach z polskim lotnictwem, ale odbyły również wraz z polskimi maszynami przeloty z okazji setnej Rocznicy Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia 2020.

Jak informują US Air Force, 18 samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin F-16CM Block 50 Fighting Falcon należących do 480th Fighter Squadron „Warhawks” ze składu stacjonującego w niemieckim Spandahlem 52th Fighter Wing trafiło do 32. BLT w Łasku. Natomiast do 33. BLT w Powidzu oddelegowano samoloty do tankowania w locie Boeing KC-135R Stratotanker należące do 108th Air Refueling Squadron ze składu 126th Air Refueling Wing, Illinois Air National Guard.

Maszyny biorą od 14 lipca udział w w bilateralnych ćwiczeniach z polskim lotnictwem w ramach budowania wspólnej gotowości i zdolności operacyjnych. W ubiegłych latach maszyny i załogi z 480 Eskadry wielokrotnie gościły w Polsce, trenując ze swoimi odpowiednikami z Powidza czy Łasku. Latające tankowce i maszyny wielozadaniowe będą brać udział we wspólnych ćwiczeniach i pozostaną przez pewien czas w Polsce w ramach obecności rotacyjnej.

Działania te są o tyle istotne, że pomimo informacji iż 480th Fighter Squadron ma trafić ze Spandahlem do bazy Aviano we Włoszech, to rejonem odpowiedzialności tej jednostki będzie Polska i basen Morza Bałtyckiego. Natomiast 510. i 555. eskadry myśliwskie, które już znalazły się we Włoszech mają odpowiadać za basem Morza Czarnego i południowo-wschodnią flankę NATO. Jest to zgodne z obecną doktryną USAF, która zakłada większą koncentrację na wschodnich rubieżach terytorium sojuszu i zaangażowanie amerykańskiego lotnictwa w siły pierwszej odpowiedzi.

Komentarze