Reklama

Siły zbrojne

Katastrofa F-16. Czarna seria w USAF

Zdjecie ilustracyjne. Fot. USAF/Senior Airman Kathryn R.C. Reaves
Zdjecie ilustracyjne. Fot. USAF/Senior Airman Kathryn R.C. Reaves

Samolot F-16CM należący do 20 Skrzydła myśliwskiego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych rozbił się na terenie bazy Shaw w Karolinie Południowej w czasie wykonywania rutynowej misji treningowej. Pilot zginął.

O sprawie poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych baza lotnicza, w której doszło do tragedii. Baza Shaw jest miejscem stacjonowania 20. Skrzydła Myśliwskiego, w skład którego wchodzą trzy dywizjony: 55., 77., i 79.

Wszystkie eksploatują samoloty F-16CM/DM Block 50 i specjalizują się w przełamywaniu obrony powietrznej przeciwnika (Wild Weasel). Podobne myśliwce stacjonują m.in. w niemieckim Spangdahlem, w 480. dywizjonie, a ich cechą charakterystyczną jest m.in. przystosowanie do przenoszenia pocisków przeciwradiolokacyjnych.

Katastrofa jest kolejną z czarnej serii w US Air Force. W ostatnich tygodniach rozbiły się tej formacji dwa myśliwce 5. generacji: F-22A i F-35A, a także starszy F-15C. Uszkodzenia odniosły też drugi F-35A i C-130 Hercules.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Davien

  I udowodniłęm ci żeś troll, kłamca i obrońca esesmanów od Kamińskeigo. A teraz się zamknij i skończ zasmiecac forum.

 2. Jacek

  Poprzednia katastrofa amerykańskiego samolotu wojskowego wydarzyła się w dniu 19 czerwca 2020 roku na Morzu Filipińskim. Rozbił się wtedy amerykański samolot wielozadaniowy F/A-18F Super Hornet należący do grupy lotniczej lotniskowca USS "Theodore Roosevelt" (CVN-71). Natomiast w dniu 15 czerwca 2020 roku na Morzu Pólnocnym rozbił się samolot myśliwski F-15C Eagle. W dniach 15 i 19 maja 2020 roku na Florydzie wydarzyły się katastrofy innych amerykańskich samolotów wojskowych: myśliwca przewagi powietrznej F-22A Raptor i myśliwca przełamania obrony powietrznej F-35A Lightning II. Można więc stwierdzić, że od dwóch miesięcy trwa tzw. czarna seria wypadków amerykańskich samolotów bojowych, która objęła już wszystkie typy myśliwców (F - Fighter)…

 3. rwd

  Ten 50 letni złom tylko do tego się nadaje, aby jak najwięcej.

  1. Davien

   Piszesz o rosyjskich Su i mIG-ach?? To sie zgadza:))

  2. To niby spadła jakiś Mig albo Su czy F-16?

 4. antyWania

  a czemu nie piszecie o katastrofie pocisku hipersonicznego .... to juz nie jest czarna seria tylko stan katastrofalny USAF

  1. kierowca bombowca

   Czekamy aż ty napiszesz. Podziel się szczegółami.

  2. Marcin

   Portal Kosmonauta.net i Astronautyka. Poczytaj sobie.

  3. Davien

   No popatrz a jakoś znależć tego nie można:))

 5. Xd

  Wypadek jak wypadek ale jak to było "utracili kompetencje" czy jakim podobnym komentarzem były opatrzone podobne informacje Ps. A co to wszyscy specjaliści są zajęci info prawie 24 godziny wisi i nikt jeszcze "prawdopodobnych" przyczyn nie podał ani nie wytłumaczył zaistniałej sytuacji a ja czekam z utęsknieniem na twórczość miejscowych ekspertów

 6. Komentator

  Plus utopiony Hornet.

  1. Davien

   Wow,a od kiedy to w USAF lataja Super hornety??

  2. fanboje o "słabszych" sercach mogliby wszystkiego nie zdzierżyć

   Ten F/A-18F był z lotnictwa marynarki a więc się "nie liczy" (bo wtedy powiedzieć "tragedia" to jakby nic nie powiedzieć).

 7. Ech

  Jak nie wierzyc w "prawo serii" i "los" . Dla rodziby pilota wspolczucie

Reklama