Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie czołgi na stałe w Polsce? Decyzja – niebawem

Fot. US Army Europe/flickr.
Fot. US Army Europe/flickr.

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych planują rozlokowanie na stałe w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce ciężkiego sprzętu dla elementów brygady pancernej. Według „Washington Post” stosowne decyzje mogą zostać podjęte jeszcze przed czerwcowym spotkaniem ministrów obrony krajów NATO. Szef MON Tomasz Siemoniak potwierdził, iż w tej sprawie prowadzone są rozmowy z Amerykanami.

Jak donosi „The New York Times”, siły zbrojne Stanów Zjednoczonych planują rozmieszczenie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej sprzętu dla brygady pancernej. W grę wchodzi rozlokowanie w państwach bałtyckich wyposażenia dla pododdziałów wielkości kompanii. Do Polski, Rumunii, Bułgarii czy Węgier mogą trafić m.in. czołgi i bojowe wozy piechoty dla jednostek wielkości do batalionu.

Z kolei „Washington Post” poinformował, że dowódca sił NATO w Europie generał Phillip Breedlove przygotował już stosowną rekomendację. Musi ona jednak zostać zatwierdzona przez kierownictwo polityczne Stanów Zjednoczonych, co może mieć miejsce jeszcze przed spotkaniem ministrów obrony krajów NATO, planowanym na 24-25 czerwca bieżącego roku.

Szef MON Tomasz Siemoniak potwierdził, że w maju br. prowadzono rozmowy z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych odnośnie rozmieszczenia ciężkiego sprzętu w Polsce. Poinformował, że konsultacje są kontynuowane. W wypowiedzi cytowanej przez PAP zanaczył że według informacji przekazanych przez stronę amerykańską decyzja ma zapaść w niedługim okresie.

W świetle kryzysu na Ukrainie siły zbrojne Stanów Zjednoczonych zdecydowały o rozlokowaniu w Europie wyposażenia dla pełnego „pancernego” brygadowego zespołu bojowego – wcześniej w Niemczech pozostawał sprzęt dla batalionu. W założeniu miał on być wykorzystywany przez elementy brygady stacjonującej na stałe w USA, przyporządkowanej do europejskiego dowództwa sił Stanów Zjednoczonych na dany rok. W bieżącym roku podobną rolę pełni 1 Brygada 3 Dywizji Piechoty.

Dowódca US Army w Europie generał Ben Hodges wskazywał w marcowej wypowiedzi dla Defense News, że w grę wchodzi rozmieszczenie poszczególnych części sprzętu w różnych lokalizacjach na Starym Kontynencie – w tym w Polsce, krajach bałtyckich (przypuszczalnie jednostki wielkości kompanii) oraz Rumunii i Bułgarii. Część pojazdów miała pozostać w Niemczech, gdyż w Republice Federalnej rozlokowana jest istotna infrastruktura szkoleniowa, używana przez US Army i NATO.

Najprawdopodobniej Amerykanie wybrali więc wariant rozmieszczenia sprzętu brygady (w tym m.in. czołgów M1A2 Abrams, bwp Bradley czy haubic M109) w kilku lokalizacjach na kontynencie. W założeniu miałoby to ułatwić prowadzenie działań w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zarówno w odniesieniu do szkoleń, jak i reagowania na ewentualne zagrożenia wobec sojuszników.

Jeżeli Amerykanie zdecydują się na rozlokowanie w Polsce czy w krajach bałtyckich na stałe ciężkiego sprzętu, będzie to istotne także z politycznego punktu widzenia. Do chwili obecnej Sojusz powstrzymywał się od podejmowania tego typu działań z uwagi na zapisy porozumienia z Rosją z 1997 roku, zgodnie z którymi NATO miało powstrzymać się od rozmieszczenia w „nowych” krajach członkowskich na stałe znacznych sił wojskowych, w obecnym i przewidywalnym środowisku bezpieczeństwa – pomimo, iż Moskwa w sposób jednoznaczny złamała umowę anektując Krym i prowadząc działania wojskowe na wschodniej Ukrainie.

Z drugiej jednak strony, w każdym z krajów Europy Środkowo-Wschodniej na stałe przebywać sprzęt dla jednostek nie większych niż batalion, a więc o ograniczonym znaczeniu operacyjnym (w świetle zapisów mówiących o powstrzymaniu od stałego rozmieszczenia „znacznych” sił wojskowych). Żołnierze natomiast będą przybywać w regionie jedynie okresowo. Obecnie Amerykanie nie dysponują w Europie żadną brygadą pancerną stacjonującą na stałe.

Ewentualna decyzja Stanów Zjednoczonych o rozmieszczeniu w naszym regionie sprzętu dla brygady pancernej będzie więc stanowić istotne wzmocnienie obrony NATO w Europie Środkowo-Wschodniej, ale nie powinna być postrzegana jako panaceum na problemy bezpieczeństwa. Konieczne jest równoległe podejmowanie szerzej zakrojonych środków w celu wzmocnienia zdolności konwencjonalnych sił zbrojnych zarówno przez państwa regionu, jak i przez rozwinięte kraje zachodniej Europy.

To z kolei wymaga trudnych decyzji politycznych, zarówno dotyczących podwyższenia nakładów na obronę, w tym w celu odwrócenia wcześniej wdrożonych cięć, jak i wypracowania schematów szybkiego uruchamiania sił wysokiej gotowości, włącznie z wyrażeniem zgody na ich użycie przez władze cywilne. Część komentatorów wskazuje bowiem, że o ile możliwe jest podniesienie stopnia gotowości posiadanych sił (czego przykładem jest jednostka natychmiastowego reagowania odbywająca ćwiczenie Noble Jump), o tyle absolutnie niezbędne jest dysponowanie realnymi schematami podejmowania szybkich decyzji politycznych o ich użyciu – i to przede wszystkim w krajach zachodniej Europy.

Komentarze (34)

 1. tamozny

  Co ma Polska czego nie ma Rosja zeby miala Polske atakowac? Patologii na starych dzielnicach to napewno nie ma

 2. DEUTSCHLAN

  NA PEWNO====MARINE LEPEN---JEST WIELKIM PREZYDENTEM WE ŚWIECIE NASZYM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. Darek S.

  Albo niech wjadą tu 3 brygadami pancernymi, albo niech tu wogóle nie przyjeżdzają. W naszej sytuacji politycznej, gospodarczej, najrozsądniej będzie wprowadzić na powrót język rosyjski w szkołach i zacząć się przyjaźnić z Putinem. NATO dupy nie ruszy w naszej obronie, a na pewno nie zrobi tego w taki sposób jak my to sobie wyobrażamy. Art 5 Traktatu Waszyngtońskiego daje prawo członkom NATO odpowiedzieć na rosyjską agresję na Polskę sankcjami ekonomicznymi. Zabronią kolesiom Putina Paryż odwiedzać. I tyle będzie pomocy NATO. Nasza obrona potrwa 3 dni góra. NATO przez 3 dni, to nie zdąży się naradzić co ma robić. I co z tego, że mają przewagę. NA tym teatrze działań NATO jest słabiutkie. Jedynie lotnictwo i Marynarkę NATO ma na poziomie w odpowiedniej ilości. Jeżeli chodzi o OPP jest już tylko różnica jakościowa i tyle. Jak Ruscy uruchomią produkcje seryjną Iskanderów i innych nowych zabawek to mogą osiągnąć znaczącą przewagę na tym teatrze działań. Ja bym zaproponował Putinowi Pakt Warszawski 2.

 4. XYZ

  To chyba dlatego wybraliśmy Patrioty

  1. xcz

   I nawet jeśli to miałby być jeden jedyny argument… to dobrze zrobiliśmy. Na szczęście Patriot broni się i bez tego.

  2. Piotr Kraczkowski

   Nie, nie dlatego. Wybraliśmy Patrioty aby niedopuścić do szybszego rozwoju Polski i do wzrostu zamożności Polaków. Polski rząd ma budżet w wysokości ok. 3,74% budżetu rządu USA i to nie ma się poprawić, Polska ma być nadal biedna i zacofana, aby nie mogła się sama obronić, aby stanowiła masę, którą można swobodnie rozporządzać wbrew interesowi Polski i Polaków. ____Chodzi o to, że kupno SAMP-T intensyfikowałoby by rozwój gospodarczy Polski rozwijając współpracę polskiego przemysłu z przemysłem Francji. Kupujemy Patrioty nie dlatego, że to ma wojskowy sens, lecz aby uniemożliwić pozytywne gospodarcze skutki zakupu SAMP-T. Tylko o to chodzi.

 5. Antek

  Putin to bezczelny kłamca , okłamuje swój naród , okłamuje zachód no chińczyków tylko nie okłamuje :) ale chińczycy zaorają rosję prędzej czy później. Gdyby nie surowce to Rosja byłaby krajem 3 świata i tyle w temacie. zobaczcie tak wielki kraj i nie potrafi się wyżywić tylko importuje , brak rozwiniętego rolnictwa , nawet murzyni mają lepszych rolników :)z całym szacunkiem dla murzynów . Halo czy ktoś widział ruskiego rolnika :) w Rosji ,wszyscy rolnicy w kamaszach :)

  1. murison

   no jak - sam przecież tow. Putin mówił że Debalczewo zajęli tamtejsi traktorzyści.

  2. Piotr Kraczkowski

   @Antek - z Rakoniewic pod Poznaniem? Czy z Dopiewa przy Rakoniewicach? Pozdrowienia, mam tam krewnych. "Putin to bezczelny kłamca , okłamuje swój naród , okłamuje zachód" - nie, no jak tak można, jestem naprawdę zawiedziony. :-( Co innego polscy politycy, albo ci z USA: ____"President Bush and his top aides publicly made 935 false statements about the security risk posed by Iraq in the two years following September 11, 2001, according to a study released Tuesday by two nonprofit journalism groups." - http://edition.cnn.com/2008/POLITICS/01/23/bush.iraq/ ____"Prezydent USA George W. Bush i jego główni doradcy publicznie wygłosili 935 kłamstw dotyczących rzekomego zagrożenia jakie stwarzał Irak – wynika z raportu opublikowanego przez pozarządową organizację dziennikarską Center for Public Integrity. (...) administracja Busha doprowadziła Amerykę do wojny na podstawie nieprawdziwych informacji, które systematycznie rozpowszechniała, i których rezultatem była zbrojna inwazja na Irak rozpoczęta 19 marca 2003 roku - stwierdza raport. (...) Prezydent Bush 232 razy przekonywał jakoby były iracki dyktator Saddam Hussein posiadał broń masowego rażenia. 28 razy usiłował udowodnić, że władze w Bagdadzie mają powiązania z al Kaidą. (...) Po Bushu, który jest rekordzistą, najwięcej kłamstw o Iraku padło z ust Collina Powella – 244 na temat broni, i 10 o powiązaniach Bagdadu z terrorystyczną organizacją Osamy bin Ladena. Były sekretarz obrony Donald Rumsfeld i były rzecznik Białego Domu Ari Fleischer mają na swym koncie po 109 takich wypowiedzi. Kolejni na liście są zastępca sekretarza obrony Paul Wolfowitz z 85 kłamstwami, Condoleezza Rice z 56, i Dick Cheney z 48. - Obecnie nie podlega żadnej dyskusji fakt, że Irak nie posiadał żadnej broni masowego rażenia, i nie miał związków z al Kaidą - zwracają uwagę autorzy analizy, przytaczając liczne rządowe raporty, w tym dokumenty senackiej komisji do spraw wywiadu, raport komisji w sprawie zamachów z jedenastego września, i analizę wielonardowej Grupy Badawczej w sprawie Iraku, która stwierdza, że Irak zawiesił swój program nuklearny w 1991 roku. Raport organizacji Center for Public Integrity krytykuje też media, że nie zadały sobie wystarczająco dużo trudu by sprawdzić zarzuty padające pod adresem Iraku. - Niektórzy dziennikarze przyznali, że ich doniesienia w miesiącach poprzedzających wojnę były bezkrytycznym powtarzaniem stanowiska rządu. Niestety wiele mediów, powołując się na niezależne źródła, potwierdzało kłamstwa administracji Busha na temat Iraku - czytamy w raporcie." - http://forum.mycork.org/index.php?topic=13784.0;wap2 ______Rosja zbudowała sporą część międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wspólnie z USA, UE, Chinami buduje "Iter" we Francji, czyli elektrownie wodorową bazującą na wynalazkach i prototypach Rosjan od 1962r.: https://youtu.be/4RDMxKdylJw?t=155 ____USA to bomby atomowe na miasta, ZSRR to pierwsza elektrownia atomowa, 27.06.1954 pod Moskwą. Rosjanin Léon Theremin w 1925r. opracował telewizję opartą o 16 lini, w 1927r. o 100 linii, dopiero w 1931r. udało się w USA osiągnąć 120 linii. Kto pierwszy dokonał transmisji TV zależy od wyboru liczby przesyłanych obrazów. Jeśli przyjąć jako minimum dla ruchu 12 obrazów na sekundę, to Baird dokonał tego w 1926r., ale Theremin, o ile wiem, w 1925r. W 1925r. Baird przesyłał 5 obrazów na sekundę. Rosjanin Theremin min.: pierwszy elektroniczny instrument muzyczny nazwany "Theremin", system alarmowy oparty wykrywanie ruchu, telewizja elektromechaniczna, keyboard, aparat podsłuchowy dla szpiegów, szereg metod w dziedzinie radia i TV np. stosowany do dziś interlacing. Ciołkowski - rakieta na paliwo ciekłe oraz kanał wiatrowy dla testowania kształtu rakiet i samolotów. J. Abramjan - skafander kosmiczny dla opuszczania statku kosmicznego. A. A. Abrikossow Nagroda Nobla w fizyce w 2003r. za min. "Nadprzewodnik Typ-II". Hovannes Adamian współwynalazca pierwszej kolorowej TV. Georgi Maximowitsch Adelson-Welski oraz Jewgeni Michailowitsch Landis wynaleźli w 1962r. tzw. drzewko-AVL jako strukturę danych w informatyce. Zmarły w 1999r. Alexander Danilowitsch Alexandrow - "Przestrzeń-Alexandrowa" w matematyce. Alexandre Alexeieff - pionier filmu animowanego. Schores Iwanowitsch Alfjorow - Nagroda Nobla w fizyce za 2000r. Pierwszy reaktor fuzyjny Tokamak powstał w 1962r. w ZSRR jako koncepcja A. Sacharowa i I. Jewgenjewitscha, do 1970r. technologię tą rozwijał tylko ZSRR, w 1984r. powstał w UE największy Tokamak świata "Joint European Torus", w USA pracuje Tokamak TRFT. N. Gennadijewitsch Bassow, Nagroda Nobla w fizyce (kwantowej) w 1964r. Pierwszy helikopter poleciał w 1907r., ale dopiero w 1910r. Boris Nikolajewitsch Jurjew rozwiązał podstawowe problemy konstrukcyjne związane ze stabilnym lotem. Nikolai Brusenzow zbudował w 1958r. jedyny w świecie komputer "Setun" działający w oparciu o logikę liczb: -1, 0 i 1. Obecne komputery działają w oparciu o liczby 1 i 0. Naukowcy ZSRR długo korzystali z komputerów typu "Setun", kto wie, może ludzkość jeszcze do nich wróci. Michail Ossipowitsch Britnew - pierwszy lodołamacz świata. J. J. Tschertowski - w 1931r. pierwszy kombinezon ciśnieniowy dla lotników. N. Florine helikopter z dwuwirnikowy. ilja Michailowitsch Frank - Nagroda Nobla 1958. To tylko niektóre nazwiska i tylko do litery "F". Do litery "Z" są jeszcze setki rosyjskich nazwisk. ____Naukowo i kulturalnie w UE więcej jest Rosji, która nie należy do UE, niż Polski, która należy. Bez przerwy przynajmniej jedna stacja radiowa w UE nadaje muzykę rosyjskiego komponisty, a państwowy Uniwersytet Moskiewski jest na 48 miejscu w rankingu uniwersytetów świata. Najlepszy polski uniqwersytet jest na 318-stym miejscu.

  3. M D

   Ja słyszałem komunikat Putina o żołnierzach, którzy wczoraj byli traktorzystami a dzisiaj wygrywają bitwy. Ale to było zimą. Może ruscy orzą i sieją w lutym, dlatego ich nie widać.

 6. TRĄBKA

  ok bazy w Drawsku Pomorskim ,Żaganiu.. bo infrastruktura bo zabezpieczenie ......a co ulokujemy na naszych wschodnich rubieżach ....choćby w Orzyszu.....chyba że do linii WISŁY sobie odpuszczamy, potem na Wiśle trochę blokujemy co by lepszy sprzęt ,Leopardy , Rosomaki i latające coś tam wycofać do Bawarii ...a potem nasze pospolite ruszenie " folkszturm" blokuje npla co by dalsze wycofywanie wojsk operacyjnych przebiegało zgodnie z planem a w między czasie bazy "hot dogsów " w kraju po precyzyjnych trafieniach npla "utraciły moc sprawczą "..Wracając do naszych wschodnich województw (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie ) ,..no chyba państwo nie uważacie za wojska zdolne operacyjnie do działań choćby położenie pod samą granicą ( Braniewo ,Bartoszyce ,Gołdap) i sprzęt służący raczej do walk w krajach 3 świata lub przeciw partyzanckich ....ale mam przecież ARTUKUŁ 5 TRAKTATU ...czyli kadzidełko dla umarłego ......

  1. Waldi

   Dokładnie powinni rzucić sprzęt na wschód jak mieszkam w Braniewie ludzie się boją zaczynają mieszkania sprzedawać i domy.

  2. Wojtekus

   Dokladnie, nasza (wspolna z NATO) strategia obronna Polski powinna zakladac kontratak i decydujace walki na terytorium naszych sasiadow a nie u nas! Amerykanskie sily pancerne powinny znajdowac sie na wschodzie ale widocznie oni widza to tak ze w ciagu kilku dni od ataku ruskie beda nad Wisla wiec dlatego ulokowanie swojego sprzetu na wschodzie daje im wystarczajaco czasu aby dowiesc personel. Smutno troche.

 7. Moshe Schwantz

  ...coraz weselej na defencie, jedni grożą, drudzy płaczą, inni chcą się obrzucać atomówkami, a jeszcze inni ściągać amerykanów - tyle, że z tym ostatnim, to po niedługim czasie wzrośnie demografia - same czekoladki wyjdą, a "Wedel" to kolorem zblednie.Ludzie!!!, czy Wy masowo udaliście się do sklepu żelaznego, a tam pozamieniali Wasze głowy na tępe łby od gwoździ?

 8. sid

  Też macie czasem wrażenie, że wywiad wie o dużym zagrożeniu i wszyscy się spieszą?

  1. Mx

   Dokładnie coś musi być na rzeczy już jak Tusk mówił o wojnie że dzieci mogą nie pójść do szkoły podejrzewam że wtedy putin dał jakieś ultimatum pogroził wojna światową a tera idą przygotowania na całego.

  2. oha

   Niestety tak, od wielu miesięcy mam takie wrażenie.........

 9. D85

  Tygodnik Wprost jakoś 40 minut temu potwierdził, że Amerykanie poślą uzbrojenie do Nas. Pytanie co oznacza ten ruch? Czy w Ameryce zrozumiano, że jedynym argumentem aby pokonać Rosję to jest siła? Wydawało mi się, że XXI wiek będzie pierwszym stuleciem, który od dawien dawna będzie bez wojen w Europie. Ale chyba jak co stulecie jakaś większa wojna musi wybuchnąć aby zmienić ład na świecie. Jeśli dojdzie do konfliktu zbrojnego to mam nadzieję, że wygramy i skończy się kres strachu ze ze wschodu i faktycznie otworzy się złota era pokoju.

  1. kibic

   "Złota era pokoju" była zawsze wtedy, gdy nie mielismy przyjacół i wojska.

  2. Piotr Kraczkowski

   W tej wojnie, której nie może się pan doczekać, zginęłoby raczej więcej niż miliard ludzi. Zastanawiał się pan już nad tym, co zrobić, by pana nie było wśród ofiar?

 10. Pawieł

  I co da da? Lądowa Armia Rosyjska jest niezwyciężona! Lepiej z nimi nie zadzierajmy i ogłośmy neutralność. To nas uratuje. Amerykanie nas oszukają. Nie dla atlantyckiego okupanta! My Polacy chcemy pokoju i spokoju. Rosjanie nie są naszymi wrogami, poza tym co możemy zrobić, mają coraz potężniejszą broń. Na tą chwilę są niepokonani, a nasza armia, może się najwyżej nadać do ochrony meczy futbolu. Nie bądźmy amerykańskim psem łańcuchowym.

  1. Adam

   Rosjanie nie są naszymi wrogami...hmm,może i nie,ale my dla nich na pewno tak.Tu złudzeń mieć nie możemy.W wielkoruskim myśleniu tak było i będzie zawsze...od caratu,Stalina ,tak i dziś.

  2. gerhard szreder

   Lepiej niech Rosjanie zrobią rewolucję w Moskwie i aresztują Putina wraz z całym rządem.Szybko wydadzą tych niewątpliwych terrorystów do Hagi i zawrą porozumienie z Zachodem.Rosjanie koniecznie muszą wypłacić odszkodowania Ukrainie za zniszczony Donbas i rodzinom ofiar malezyjskiego samolotu ,co to go nietrzeżwi sołdaci pomylili z ukraińskim myśliwcem.O zwróceniu Krymu nie wspominam bo to chyba oczywiste.Jeśli nowy rosyjski rząd to uczyni to Rosja zostanie przywrócona na łono państw demokratycznych jak syn marnotrawny.Broń atomową Rosja będzie musiała zniszczyć.To wspaniałomyślna propozycja i genialne rowiązanie.W przeciwnym razie niech Bóg się nad Rosjanami zlituje.

  3. wunderwaffen

   Kacap napisał: "Rosjanie nie są naszymi wrogami" FAKTY: - Rzeź warszawskiej Pragi 4 listopada 1794. "Po przełamaniu oporu obrońców, Rosjanie dokonali masakry ludności cywilnej Pragi. W wyniku kilkugodzinnej fali mordów życie straciło około 20 tysięcy ludzi. Ówczesny ambasador brytyjski w Warszawie określił mord na cywilach jako ohydne, niepotrzebne barbarzyństwo." Wikipedia - Represje po powstaniu styczniowym 1864 "...blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Zdarzały się przypadki, że Rosjanie zabijali pojmanych powstańców, dobijali rannych, mordowali lekarzy spieszących im z pomocą, obdzierali do naga zabitych. Po bitwach Rosjanie palili miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom, dokonywali rzezi ludności cywilnej. Na Litwie zginęło 10 tys. szlachty polskiej na ogólną liczbę 40 tys., to jest co czwarty Polak." Wikipedia - Napaść bolszewicka 1919-1920 "Według szacunków w czasie całej wojny polsko-bolszewickiej Sowieci wzięli do niewoli w walkach z Wojskiem Polskim około 45 tysięcy żołnierzy. Liczba ta nie obejmuje zamordowanych na miejscu. Ze wspomnianych 45 tysięcy wolność uzyskało 26 tysięcy polskich żołnierzy, co pozwala szacować, iż w niewoli sowieckiej w ciągu niecałego roku zginęło 19 tysięcy osób, czyli 42%. Oprócz żołnierzy wziętych do niewoli, bolszewicka armia dokonała wielu mordów na miejscu, eksterminując także całe szpitale wojskowe. Szczególną bezwzględnością i okrucieństwem wobec jeńców (a także ludności cywilnej) wyróżniała się Konna Armia Budionnego oraz Konny Korpus Gaja. Wymordowanio jeńców z polskiej Brygady Syberyjskiej w Chorzelach w sierpniu 1920 oraz kawalerzystów płk. Bolesława Roi 4 sierpnia 1920 w Ostrołęce. Armia Budionnego spaliła szpital z rannymi żołnierzami oraz personelem medycznym w Berdyczowie mordując w ten sposób ponad 600 osób, a we wsi Bystryki zamordowali 700 żołnierzy " Wikipedia - 1932 Wielki Głód na Ukrainie, Hołodomor podczas którego zginęło około 20tys Plaków mieszkających na Ukrainie. "Głód wywołany kolektywizacją spowodował według różnych szacunków śmierć co najmniej 6-7 milionów ludzi, wskutek trzech klęsk głodu życie straciło około 10 milionów mieszkańców Ukrainy." Wikipedia -Operacja polska NKWD (1937-1938) "Antypolska operacja NKWD. Według dokumentów NKWD skazano 139 835 osób, z tego zamordowano bezpośrednio 111 091 Polaków" Wikipedia - Haniebna napaść kacapów w raz z Hitlerem na Polskę w 1939 roku "Deportacje pochłonęły 320 tysięcy osób [...] w rękach Armii Czerwonej znalazło się w roku 1939 ok. 240 tysięcy polskich jeńców wojennych. Z tej liczby 125 tysięcy przekazano NKWD do obozów pracy i koncentracyjnych [...] Wiadomo np., że żołnierzy polskich wziętych do niewoli w 1939 roku pod Grodnem i Wilnem sowieckie dowództwo poleciło uśmiercać poprzez miażdżenie ich pod gąsienicami czołgów." Wikipedia - "Wyzwolenie" "Po ponownym wkroczeniu Armii Czerwonej na teren Polski w 1944 roku dokonano masowych morderstw i wywózek żołnierzy Armii Krajowej biorących udział wraz z Sowietami w wyzwalaniu Wilna i Lwowa. Największą udokumentowaną zbrodnią popełnioną przez NKWD na terenie współczesnej Polski, przy aktywnym współudziale UB oraz ludowego Wojska Polskiego była obława augustowska. Po stłumieniu podziemia antykomunistycznego po 1947 roku większość ofiar stanowili skazani w wyniku tzw. mordów sądowych. Byli to żołnierze drugiej konspiracji, żołnierze AK, oraz działacze opozycyjni. " Wikipedia

 11. Krzych

  Trzeba robić wszystko,by te zamiary się ziściły i nie przejmować się groźbami Rosji.To naprawdę ostatni dzwonek,bo Rosja to drapieżnik,który nie widząc oporu,będzie szedł dalej. Wielkorus Putin to niestety coś więcej ,niż tylko chory stan umysłu.Pamiętajmy też,że co najmniej dwukrotnie ci "miłujący" pokój Rosjanie ,ćwiczyli atak nuklearny na Warszawę...i to w czasach jeszcze względnie spokojnych,przed kryzysem ukraińskim...Żadnych więc złudzeń rodacy.

 12. jendrek

  To zbrodnia-http://okres-prl.blog.onet.pl/2015/06/15/nie-dla-wojny-recydywa-polskich-politykow-w-iii-rp-podobna-do-polityki-w-ii-rp/

 13. Paweł

  Niech Amerykanie zainstalują się na wschodzie Polski.Tam niestety Polskiej Armii nie uraczysz...8 lat rządów "POelity",a oni dopiero dziś odkrywają,że wschodnia Polska jest bezbronna.

  1. antypic

   To mam ci przypomnieć jak polityk PIS mówił w listopadzie 2013r., że wojny w europie już nie będzie a te 130mld to można wydać na 600 centrów Kopernik albo autostrady.

 14. Marek

  Możemy żyć mrzonkami, liczyć na jakiś pseudo reset z początków rządów PO,ale dla imperialnej Rosji zawsze będziemy przeszkodą.Gdyby nie ciągły sprzeciw Niemiec,to już dawno mielibyśmy bazy NATO w Polsce...Warto więc zadać sobie pytanie nie o Amerykanów,ale o to,w co grają Niemcy?Bo tu naprawdę nie idzie tylko o tzw. niedrażnienie Rosji,ale o niemieckie interesy w Europie Wsch., dla których militarna obecność Amerykanów będzie problemem...Ważne jednak,byśmy my zaczęli dbać o swój interes i nie oglądali się na plany Niemców.

  1. Zib

   Mam wrażenie że grają w nowy, tajny plan Ribbentrop -Molotow

 15. Art37

  To teraz staniemy się celem ataku zmasowanego bronią atomową ,zamiast 5-10 głowić jakie były wycelowane w Polskę będzie 50

  1. Tyberios

   Tak... bo to już będzie różnica czy 10 czy 50... czy ogólna zagłada świata po takim wykonaniu. To ja ci zadam takie tawariszcz pytanie, wy chcieliście by was strzelić raz w potylice czy dwa razy? Bo wiecie, raz to niby mniej.

  2. dawo

   Będą kolego 52 głowice, źle policzyłeś.

  3. Tomek

   Dla rosyjskich głowic staliśmy się celem,zaraz po wejściu do NATO.Teraz plus może będzie taki,że sowieci poczują,że na ich głowice, odpowiedź będzie szybka i adekwatna.

 16. Wicia

  Ruskie agenty mocno się na forum miotają,znaczy Rassija jest bardzo niezadowolona.

  1. ted

   Psy szczekają, karawana jedzie dalej....

 17. dawo

  Ale się ruscy okichali ze strachu. O ja Cie nie mogę, jeszcze tylu trolli tutaj nie widziałem. Oj chyba ich to zabolało. Jak można pisać takie głupoty, że Rosja jest potęgą. W czym niby ? Gdyby nie posiadali broni atomowej już dawno by ich nie było. Pijusy już by byli Chinami.

 18. Wiarus

  Nie jesteśmy w stanie sami obronić naszej ojczyzny? Kto do tego doprowadził?!

  1. vvv

   dysproporcja sil? 800 t-72b3, 400 t-90/t-90a, 300 t-80ud i tysiace t-72b? setki mysliwcow i bombowcow strategicznych, tysiace artylerii i artylerii rakietowej?

  2. Sura1

   M.in. twoi rodzice, że zamiast zrobić dziesiątki twoich braci i sióstr zrobili tylko ciebie i dlatego w Polsce mamy 38mln obywateli, a w Rosji 143mln...

 19. Paulus

  Ale Rosjan zabolało.. USA to jedyny kraj, którego poważnie się obawiają i z którym nie są w stanie wygrać. Trole z Petersburga dwoją się i troją wypisując fałszywe komentarze, ale to tylko potwierdza, że tego się obawiali. Tak trzymać Polsko!

  1. Tyberios

   To wyznacznik, czym bardziej ujadają tym masz pewność że robisz coś... dobrego. Ale sam fakt że trzęsą portkami przed bazą sprzętowa dla batalionu wojska jest zaskakujący. Histeryzują na widok garstki pojazdów w magazynie, dosłownie przerażenie z nich wypływa. To jest doprawdy dziwne.

  2. asas

   Fakt, to dobry krok dla Polski. Tylko ciekawi zwrot Niemiec. Można by przypuszczać, że w takim razie Ukraina może mieć przechlapane. Czemu? Ponieważ zachodni decydenci mogą przypuszczać, że Ukraina może już być nie do obrony. A zwrot Niemiec w tym kierunku mógłby świadczyć przed obawą o wybuchu regionalnego konfliktu, w który mogłyby być wciągnięte Niemcy. A przed tym ochronić mogą już tylko wojska USA. Ale to tylko teoretyczne rozważania :P no i my swoje a i tak Bóg swoje...

 20. hr-aabia

  ... a ja uważam że przed decyzją o stacjonowaniu obcych wojsk w Polsce powinno odbyć się referendum! Ciekawe dlaczego amerykanom tak bliski jest los Ukrainy, a obojętni są np. na mordy w Afryce! Może banktują i prą do wojny tak jak kiedyś Hitler, albo też chcą być panami i rządzić światem. USA rocznie wydaje min. 30% światowych wydatków na zbrojenia, rocznie 10 razy więcej jak Rosja- w jakim celu ? ;)

  1. vvv

   dlatego ze rosja jawnie grozi Polsce i bałtom otwarta inwazja lub atakiem nuklearnym. dlatego ze usa to nasz sojusznik a nie putlerowska dzicz ze wschodu

 21. Defence456

  Z tego co wiem to w Iraku też stacjonowali Amerykanie gdy ISIS dokonała masakry rekrutów w bazie Speicher

  1. vvv

   stacjonowalo 500 doradcow z zakazem wlaczania sie do walk

 22. znawcatematu

  Pytam się po co?? po co nam batalion starych abrams-ów?? nasz potencjał czołgów t-72 jest wystarczający aby wystraszyć agresora. Przypomnę że ostatnio t-72 były modernizowane i zostały wymienione lufy na takie same co mają właśnie abramsy a więc nie widzę sensu rozlkowania batalionu u nas :/

  1. Uma

   Ty sam jesteś cwaniaku jak T-72,nie trolluj.

  2. xyz

   ale z ciebie "znafca"

  3. vvv

   oczywiscie...przeciez od zawsze bylo wiadomo ze ze 125tki mozna strzelac amunicja 120mm i wice wersa...bo a jak sie czlowiek uprze to i 155mm wcisnie

 23. Chris

  Można różnie mówić i myśleć o Amerykanach.Nie zmienia to jednak faktu,że na Europie Zachodniej polegać nie możemy w ogóle.Niemcy ,Francuzi czy Włosi ,nie kiwną palcem w naszej obronie i prędzej podpiszą kolejne Rapallo czy Jałtę.Putin myśli jak "Wielkorus",a w tym myśleniu nie ma miejsca dla niepodległych bytów pomiędzy Rosją,a Niemcami.Nazwijmy to jak chcemy,mniejszym złem,jedyna realną opcją...Amerykanie zakotwiczeni na stałe na naszej ziemi,to polski interes stanu.Koniec,kropka!

  1. Wojciech

   Dokładnie im więcej Amerykanów tym bardziej bezpieczna Polska ! PutlerSSa szlag trafia :):):)

 24. jasio

  Ale sypnęło ruskimi trollami !!! Znaczy zabolało na Kremlu, zabolało...

  1. MArecki

   Oj tak widać że putlerSSa boli nie może przeżyć im więcej Amerykanów tym lepiej trzeba powstrzymać tą ruSSką zarazę póki nie jest za późno.

 25. hgf

  Wojna co raz bliżej. Może to i lepiej? Jeśli tylko siła ma powstrzymać tyrana z kremla to warto się poświęcić dla dobra ludzkości.

  1. jan

   o jakim tyranie ty piszesz bo ten z Kremla nie mysli o wojnie prxeciwnie do tych co do nas sprowadzaja sprzet wojskowy ,mozesz powiedziec na co ,grzyby beda nim tropic ,wlacz myslenie .

  2. heniu075

   piszesz z ambasady usa w warszawie hczy jestes sprzedawczykiem ???

  3. Maciek

   Dla Rosji byłoby to samobójstwo. Nie siedz idioci na Kremlu.