Reklama

Siły zbrojne

Amerykański samolot rozpoznawczy w rejonie Kaliningradu

Fot. Alan Wilson/cc by-sa 2.0
Fot. Alan Wilson/cc by-sa 2.0

Rosyjskie myśliwce Su-27 przechwyciły nad wodami międzynarodowymi Morza Bałtyckiego amerykański samolot rozpoznania elektronicznego RC-135W. Maszyna spędziła około dwóch godzin w rejonie wschodniego Bałtyku. Tym razem obyło się bez niebezpiecznych manewrów ze strony rosyjskich myśliwców. 

W kwietniu bieżącego roku rosyjski myśliwiec Su-27 wykonał beczkę wokół samolotu rozpoznawczego RC-135 nad Bałtykiem, niebezpiecznie zbliżając się do maszyny. Podczas spotkania które miało miejsce 2 maja odbyło się bez incydentów. Amerykańska maszyna wykonywała lot w przestrzeni międzynarodowej pozostając nad południowo-wschodnim Bałtykiem około 2 godziny. Podczas całego lotu transpondery były włączone, dzięki czemu RC-135 był widoczny dla cywilnych i wojskowych służb kontroli lotu.

Czytaj też: Niebezpieczne manewry Rosjan nad Bałtykiem

Amerykański samolot rozpoznania radioelektronicznego wystartował z brytyjskiej bazy lotniczej i wykonał dziesięciogodzinny lot, którego część realizowana była wzdłuż wybrzeża Polski, nad Zatoką Gdańską i w przestrzeni międzynarodowej wzdłuż południowej części basenu Morza Bałtyckiego. Lot stanowił element wzmocnionej obecności sił zbrojnych USA w rejonie, nie da się wykluczyć również jego związku ze zbliżającymi się ćwiczeniami Anakonda 2016. 

Reklama
Reklama

Komentarze (7)

  1. Zdziwiony

    To ja z innej beczki trochę. W Gdańsku w piątek 6 maja nad głową przeleciał mi An-124 i poleciał w kierunku Gdyni. Niestety fotka z telefonu marnie wyszła ale Flightradar pokazał coś takiego: https://drive.google.com/open?id=0B83cmdN_g2WXUlV5UHZuYzU5d2s Wie może ktoś jakie prezenty przywiózł?

    1. raptor

      To był ukraiński samolot - cargo wykonujący usługi dla każdego użytkownika na świecie, który za nie zapłaci, ten konkretny Rusłan nie ma NIC wspólnego z rosyjską armią!

  2. Maciej Wasilewski

    Ja Rosjanom sugerowałem,- jak już robią darmowe pokazy lotnicze dla amerykańskich żołnierzy, to niech je porządnie sfilmują, najlepiej przy pomocy drugiego samolotu. Może to była próba kamerowa?

  3. Pierwszy do OT

    Jak u każdego sołtysa na podwórku w każdej nadmorskiej gminie będzie stał sprzęt plot stanowiący wyposażenie OT to skończą się te loty na naszymi głowami. Wszystkich.

  4. Roman

    Te bombastyczne komunikaty o przechwyceniu samolotu, który porusza się w przestrzeni powietrznej na tym samym pułapie lotu, ze stałą jednostajną prędkością i utrzymując stały, łatwy do przewidzenia kurs lotu są chyba adresowane dla najmniej rozgarniętych. Prawdziwe przechwycenie celu miałoby miejsce, gdyby ten cel energicznie manewrował kursem lotu, prędkością i wysokością, a przy tym było stosowane również przeciwdziałanie radiolokacyjne. Nazywanie przechwytywaniem samolotu o odbiciu radarowym dużego samolotu komunikacyjnego (bo takim jest RC135 czyli mutacja poczciwego Boeinga 707) i emitującego potężny ślad w podczerwieni (4 silniki turboodrzutowe) jest bardziej "przechwytem" propagandowym rosyjskiego lotnictwa

    1. Tomo

      Zdaje się ze nie do końca orientujesz się czym jest przechwycenie statku powietrznego.

  5. Afgan

    Nie wiem dlaczego lotom RC-135 nie można przydzielać eskorty przynajmniej 2 F-15C. Takie coś skutecznie ostudziło by gorące głowy pilotów rosyjskich Su-27.

    1. ZYX

      Bo jak zaczną się ganiać i grać w tchórza to prędzej czy później któreś się zderzą.

  6. wielbiciel

    SU-27 powinno odpalić ze dwie rakiety do intruza z USA - i po ptokach ? Co tam robi ta maszyna to nie Atlantyk ? Zabawa typu " kotka i myszki " .

    1. pp

      Intruza? W przestrzeni międzynarodowej? Puk, puk jest tam kto. To może tak odpalić rakiety do Tu-95 nad Morzem Północnym? Toż to nie Bałtyk?

  7. HS

    samolot rozpoznania elektronicznego - jakie są pasywne zadania takiego samolotu? W goglach nic jasno napisanego nie mogę znależć

    1. SEBO

      Pasywne? przeczesywanie eteru w poszukiwaniu zaszyfrowanych wojskowych transmisji danych, w czasie W daje to spora przewagę gdy wiesz czego i na jakich częstotliwościach szukać wykrywanie i sprawdzanie sygnałów radarów, dzięki czemu jest znany ich zasięg i charakterystyka działania itp itd

    2. murison

      "Samoloty - encyklopedia lotnictwa", Wyd. DeAGOSTINI, nr 65. (można znaleźć na chomiku)