Siły zbrojne

Amerykański bezzałogowiec strącony w Jemenie

Fot. U.S. Navy
Fot. U.S. Navy

Jemeńscy rebelianci Huti poinformowali o strąceniu przez jemeńską obronę przeciwlotniczą amerykańskiego rozpoznawczego bezzałogowego statku powietrznego ScanEagle, pełniącego misję rozpoznawczą w rejonie walk toczonych w pobliżu granicy Jemenu z Arabią Saudyjską.

Rzecznik rebelianckich bojówek Huti generał brygady Yahya Sareel poinformował telewizję Al-Masirah, będącą agencją prasową Hutich, o strąceniu amerykańskiego drona rozpoznawczego w czasie walk z siłami sunnickiej koalicji arabskiej pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej przy granicy jemeńsko-saudyjskiej w pobliżu południowo-zachodniej saudyjskiej prowincji Asir.

Według informacji przekazywanych przez Hutich, w ostatnich latach udało im się przy użyciu różnych rodzajów uzbrojenia zestrzelić wiele amerykańskich bezzałogowców rozpoznawczych. Ostatnim zestrzelonym dotąd systemem tego typu miał być amerykański MQ-9 Reaper, który miano strącić nad Jemenem w sierpniu 2019 r.

W ostatnim czasie szyiccy rebelianci Huti, kontrolujący zachodnią część Jemenu, odnoszą znaczne sukcesy w walce z wielokrotnie silniejszymi wojskami sunnickiej koalicji arabskiej pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej. Północni sąsiedzi Jemenu zdecydowali się na podjęcie zbrojnej interwencji w tym ogarniętym wojną domową państwie w październiku 2015 roku, w celu wsparcia sił popieranego przez sunnickie państwa arabskie, w tym Rijad, prezydenta Jemenu Abd Rabbuha Mansura Hadiego w walce ze wspieranymi przez Iran szyickimi bojówkami Huti.

Amerykański rozpoznawczy bezzałogowy statek powietrzny opracowały współpracujące amerykańskie spółki Insitu i Boeing Defence, Space & Security jako rozwinięcie skonstruowanej wcześniej przez inżynierów pierwszej z tych firm konstrukcji bezzałogowej SeaScan. System ten jest przeznaczony do prowadzenia działań rozpoznawczych na polu walki. ScanEagle trafiły na wyposażeniu U.S. Marine Corps i U.S. Navy, a także wielu odbiorców eksportowych, w tym Polski.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.