Reklama

Siły zbrojne

Amerykańska odpowiedź: około miliard dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy

Autor. Departament Stanu USA/Flickr (domena publiczna)

Prezydent USA Joe Biden podpisał w środę rozporządzenie o udzieleniu Ukrainie dodatkowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 800 mln dolarów. W „bezprecedensowym” pakiecie znajdzie się m.in. 800 zestawów przeciwlotniczych, a także 9 tys. zestawów przeciwpancernych oraz drony.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"To pozwoli ukraińskiemu wojsku nadal powstrzymywać samoloty i śmigłowce, które atakowały Ukraińców" - powiedział Biden, ogłaszając swoją decyzję w Białym Domu. Jak dodał, na wniosek prezydenta Ukrainy Włodymyra Zełenskiego USA pomogły również pozyskać dodatkowe systemy przeciwlotnicze wraz z amunicją. Chodzi m.in. o sowieckiej produkcji systemy średniego (S-300) czy krótkiego zasięgu (Osa).

Biden zaznaczył, że w pakiecie oprócz dostarczanej już wcześniej broni, w tym 9 tys. nowych zestawów przeciwpancernych, w tym Javelin i szwedzkich AT4, 7 tys. karabinów, strzelb i granatników, znajdą się również drony.

Reklama

Czytaj też

"To pokazuje nasze zobowiązanie, by wysyłać najnowocześniejsze systemy do Ukrainy" - powiedział Biden. Według doniesień telewizji NBC może chodzić o tzw. amunicję krążącą (zwaną też dronami kamikaze) Switchblade.

Odnosząc się do środowego wystąpienia ukraińskiego prezydenta Zełenskiego przed połączonymi izbami Kongresu, w którym prosił m.in. o zaostrzenie sankcji oraz wysłanie samolotów i systemów obrony powietrznej, Biden przyznał, że przemówienie prezydenta było "znaczące i przekonujące".

Czytaj też

"Prezydent Zełenski przemawia w imieniu narodu, który w obliczu rosyjskiej agresji pokazał siłę i odwagę (...) który zainspirował świat" - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie odmówił komentarza w sprawie ewentualnego przekazania Ukrainie samolotów.

Prezydent Biden zaznaczył, że choć wojna na Ukrainie może być "długą i trudną bitwą", to Ameryka do końca będzie pomagać Ukrainie, nie tylko wysyłając uzbrojenie, lecz też bezpośrednio wspierając jej gospodarkę.

Czytaj też

Biden stwierdził też, że rosyjski prezydent Władimir Putin "sieje zatrważające zniszczenie i horror" na Ukrainie, za co zapłaci wysoką cenę.

"Wczoraj mieliśmy doniesienia, że rosyjskie siły wzięły lekarzy i pielęgniarki w największym szpitalu Mariupola za zakładników. To są zbrodnie i skandal" - ocenił Biden.

Od początku rosyjskiej inwazji USA przekazały Ukrainie broń o wartości 1,35 mld dolarów. Poza bronią przeciwlotniczą i przeciwpancerną były to m.in. systemy łączności, zestawy noktowizyjne czy systemy radarowe.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. wert

    SB-600 to jest już coś. Dołożyć fosforu i mogą spokojnie zapolować na artylerię aby odpłacić adekwatnie. Kiedy polski odpowiednik chociaż Harpy/Haroop??? Pomarzyć

Reklama