Reklama

Siły zbrojne

Amerykańska kawaleria przeciwko T-80U. Spotkanie na poligonie

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Amerykańscy żołnierze z 3. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego zapoznali się z możliwościami rosyjskiego czołgu T-80. Pokaz odbył się dzięki uprzejmości gospodarzy, nadal wykorzystujących czołgi tego typu w swoich siłach zbrojnych.

Jak podaje "Stars and Stripes", w czasie jednego z przeprowadzonych szkoleń  T-80U zaprezentowano kawalerzystom z 3. batalionu 8. pułku kawalerii, przebywającym w Korei Południowej na dziewięciomiesięcznej rotacji. W rosyjskie czołgi wyposażona jest południowokoreańska 3. Brygada Pancerna. Pojazdy trafiły do Korei w połowie lat 90., Moskwa spłaciła w ten sposób połowę długu o wartości 1,5 mld USD, zaciągniętego jeszcze w czasach ZSRR. Ogółem w latach 1995-2006 Seul otrzymał 43 czołgi T-80U i 67 bwp BMP-3.

Amerykanie mieli możliwość dokładnego przyjrzenia się możliwościom manewrowym pojazdu, jego budowie i funkcjonowaniu, wskazano im jego zalety i wady. Większość kawalerzystów przyznała, że choć pokazywana im wersja czołgu jest przestarzała, możliwość przyjrzenia się z bliska potencjalnemu przeciwnikowi była cennym doświadczeniem. Podkreślano, że mimo odmiennej konstrukcji tych czołgów Korea Południowa zdołała w efektywny sposób włączyć je do swego arsenału.

Po zapoznaniu się z czołgiem wykorzystywanym przez gospodarzy przeprowadzono szkolenie poligonowe z udziałem czterech amerykańskich Abramsów i dwóch T-80U z Korei Południowej. Ćwiczenia tego rodzaju są dla uczestniczących w nich żołnierzy sprzymierzonych armii okazją do poznania procedur i sposobu działania sojuszników. Ma to szczególne znaczenie dla jednostek rotujących, którym brak tego rodzaju doświadczeń nabytych przez amerykańskie oddziały stacjonujące na stałe na terytorium Korei Południowej.

Reklama

Komentarze (7)

 1. maniek

  A My malowane T72

  1. rED

   Czyli wg ciebie Korea nie maluje i nie naprawia tych T-80U? Od tak stoją? Czy może ruski sprzęt się nie psuje?

  2. zły

   Ale Koreańczycy nie opierają się na sowieckich czołgach tylko na produkowanych u siebie K1 i K2.

 2. Niuniu

  Ajaka jest ocena tych przestarzałych rosyjskich czołgów?

  1. Mirek

   Ataka

  2. Vvv

   Chciałbym abyśmy zamiast t-72m1 mieli t-80u bo to porządnie opancerzony i dość celny czołg.

  3. davienoznawca

   Jak Koreańczycy otrzymali T-80 to były to wtedy najlepsze czołgi w Korei Południowej. I był przez Koreańczyków dobrze oceniany, szczególnie pod względem niezawodności. Był wyżej oceniany od K1, licencyjne wersji Abramsa M1, szczególnie od wersji ze 105mm, bo K1 źle oceniano pod względem mobilności na bezdrożach i w warunkach górskich (K1 przegrał nawet z polskim PT-91M w Malezji). Dopiero wersja z 2001 K1 dostała... dalmierz laserowy. Dopiero wersja z 2014 dorobiła się detektora promenowania laserowego. Dopiero modyfikacja z 2018 dodała... ochronę NBC! Lepszy od T-80 czołg Koreańczycy dostali dopiero w postaci K-2, ale K-2 to zupełnie nowa generacja, przy konstruowaniu którego czerpali "inspirację" z rozwiązań amerykańskich i rosyjskich oraz niemieckich. Z rosyjskich rozwiązań spodobały im się małe wymiary, autoloader, nowoczesne SKO z autotackerem (Abrams nie ma go do dziś), mobilność oraz ppk odpalany z działa (a nasz davienek twierdził, że takie ppk ruskie mają, bo ich działo jest niecelne. Koreańskie jest celniejsze od niemieckiego, bo ma dłuższą lufę i większą prędkość wylotową, a jakoś ppk stosują...) i ERA. Koreańczycy pozytywnie wypowiadają się o swoich doświadczeniach z T-80U i przyznają, że miały one wpływ na założenia i konstrukcję K-2.

 3. Viggen

  Solidny trening był w Iraku.

  1. vvv

   a od kiedy t-80u byly w iraku?

 4. GB

  Panie autorze. Wojska USA to zapoznały się z T-80 i nie tylko koreanskimi jeszcze w latach 90 XX w. Broń sowiecka dla USA nie jest jakąś tajemnicą. Ukraińcy przekazali wszystko.

  1. Ginawa

   Pani/panie GB, przeczytaj ze zrozumieniem.

  2. ???

   On nie musi czytać aby pisać. Ma wytyczne.

 5. Pol

  A my jakoś o swoje pieniądze sie nie dopominamy a po całym swiecie za komuny polska rozdawała jakby to był wstyd o swoje sie upominać. O niemcach i rosji to nawet nie mówię.

  1. Strażnik Teksasu

   Niemcy i Ruscy to stare dzieje ale Amerykanie to dopiero nam kasy wiszą...

  2. Ginawa

   A ha. To ile nam jest Rosja winna ? Za co ?

  3. Paweł

   Węgiel, elektronika,statki, maszyny, meble, małe i duże agd itp itd.My im dawaliśmy maszyny, a oni w zamian brali od nas węgiel.

 6. PAX

  Super doświadczenie.

 7. josef

  za 10 lat.......amerykańscy piloci F-35 sprawdzili możliwości systemu S-400 dzięki uprzejmości tureckich przyjaciół w ramach NATO-wskich ćwiczeń...

Reklama