Reklama

Siły zbrojne

Amerykańska brygada lotnicza leci do Europy

Fot. Sgt. Shiloh Capers
Fot. Sgt. Shiloh Capers

Jak poinformował Departament Armii Stanów Zjednoczonych, w ciągu trzech najbliższych miesięcy swoją rotacyjną obecność na Starym Kontynencie rozpocznie 1. Brygada Lotnictwa Bojowego „Warriors”, podległej pancernej 1. Dywizji Kawalerii (1st Cavalry Division Combat Aviation Brigade). Amerykańskie brygady lotnicze od 2017 roku rotacyjnie zmieniają swoją obecność w ramach operacji Atlantic Resolve.

Planowana obecność amerykańskich "wojowników" wiąże się z operacją Atlantic Resolve, a zatem rotacyjną obecnością kolejnych amerykańskich jednostek w Europie. 1. Brygada Lotnictwa Bojowego 1. Dywizji Kawalerii zastąpi Brygadę Lotnictwa Bojowego 1. Dywizji Piechoty ("Big Red One") z Fort Riley. Miejscem rozlokowania tej pierwszej (jak i całej 1. Dywizji Kawalerii) jest niezmiennie od roku aktywacji (1984) Fort Hood w Teksasie. 

Na uzbrojenie brygady, która przybędzie do Europy, znajdują się śmigłowce takie jak Apache AH-64, Chinook Ch-47, Sikorsky UH-60 Black Hawk i MH-60 Pave Hawk. Natomiast biorąc pod uwagę personel wojskowy, to łącznie 2000 żołnierzy przez nadchodzące miesiące będzie rozlokowanych na terytorium czterech państw: Polski, Litwy, Bułgarii oraz Rumunii.

Obecność rotacyjna brygad lotnictwa bojowego (a także brygad pancernych) US Army na Starym Kontynencie trwa od 2017 roku. Stanowią one wzmocnienie sił US Army na kontynencie europejskim. Na co dzień uczestniczą w ćwiczeniach, są jednak również gotowe do reakcji na potencjalne zagrożenie. Poprzednie rotacje miały miejsce w marcu 2021 roku i w lipcu br. Do Europy trafiły 1. Brygada Lotnictwa Bojowego 1. Dywizji Piechoty (która zostanie zastąpiona przez brygadę „Warriors”)  i 1. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa również z 1. Dywizji Piechoty.

Poprzednia brygada lotnicza przybyła na Stary Kontynent wraz z 1800-osobowym personelem wojskowym, który posiada do dyspozycji maszyny takie jak około 25 śmigłowców AH-64, 10 Ch-47, 50 Black Hawków UH/HH-60 oraz 1800 sztuk sprzętu wojskowego, włączając pojazdy taktyczne.

Z kolei w zakresie jednostek pancernych od lipca 2021 roku dyżur pełni 1. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 1. Dywizji Piechoty. W ramach tej rotacji jest w Europie obecnych około 3800 żołnierzy US Army, mających do dyspozycji ponad 80 czołgów M1A2 Abrams, około 18 haubic samobieżnych M109 Paladin, a także około 130 bojowych wozów piechoty Bradley.

Reklama
Reklama

Obok wspomnianych brygad do Europy rotowany jest także komponent logistyczny, zapewniający niezbędne wsparcie. Za ciągłość dostaw amunicji, żywności, środków medycznych, paliwa, części serwisowych odpowiada około tysiąc żołnierzy z Gwardii Narodowej, rezerwy i personelu znajdującego się w czynnej służbie wojskowej.

Operacja Atlantic Resolve została ustanowiona w 2014 roku, po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Polega ona na zapewnieniu stałej amerykańskiej obecności (jednakże z rotującymi co pewien czas brygadami) na terytorium Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej. Wysunięte Dowództwo Dywizyjne, które nadzoruje operację Atlantic Resolve, znajduje się w Poznaniu. W tym samym mieście znajduje się też wysunięte dowództwo niedawno odtworzonego V Korpusu armii amerykańskiej, będące najwyższą strukturą US Army poziomu taktycznego w Europie. 

Reklama

Komentarze

    Reklama