Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie będą szkolić ukraińskich specjalsów

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Już w listopadzie instruktorzy z armii amerykańskiej rozpoczną szkolenie ukraińskich żołnierzy sił specjalnych – powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Wiadomość o rozpoczynających się szkoleniach ukraińskich sił specjalnych prezydent tego państwa przekazał podczas spotkania z ukraińską diasporą w Nowym Jorku. Szkolenie sił specjalnych to nowość – dotychczas Amerykanie prowadzili programy instruktażowe dla sił Ukraińskiej Gwardii Narodowej, podlegających ministerstwu spraw wewnętrznych. Kilka tygodni temu podobnym programem szkoleniowym objęto także niektóre oddziały regularnej armii ukraińskiej.

Szkolenia to część amerykańskiego programu wsparcia dla Ukrainy, rozpoczęto je kilka miesięcy po zajęciu Krymu przez wojska rosyjskie i po rozpoczęciu działań przez tzw. separatystów na wschodzie Ukrainy. Według słów prezydenta Ukrainy „(szkolenia) to proces wymiany doświadczeń, wzajemnego wsparcia. Są one korzystne nie tylko dla nas, uczących się od naszych amerykańskich partnerów tego, jak walczyć, lecz również dla Amerykanów, uczących się jak bić Rosję”.

Reklama

Komentarze (1)

 1. olo

  W Marince były pierwsze efekty gdy Rosjanie dostali nieźle po tyłkach. Silna ukraińska armia to TAMA na ruski terroryzm w naszej części Europy.

  1. antyolo

   To jeszcze podaj przykłady widlastej taktyki i strategii siekiery

  2. realista

   USA też szkoliły gruzińskich specjalsów - nie pomogło...

Reklama