Reklama

Siły zbrojne

Mosbacher: koniec polsko-amerykańskich negocjacji

Fot. The White House, domena publiczna
Fot. The White House, domena publiczna

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce wyraziła wielkie zadowolenie z zakończenia negocjacji nad Wspólną Deklaracją Współpracy Obronnej (EDCA). Georgette Mosbacher poinformowała o tym 31 lipca na swoim oficjalnym koncie na Twitterze.

Amerykańska ambasador stwierdziła we wpisie na Twitterze, że mamy do czynienia ze „świetną wiadomością”. Wskazała przy tym, że Stany Zjednoczone i Polska zakończyły negocjacje nad Wspólną Deklaracją Współpracy Obronnej (EDCA). Podkreśliła, że jest to krok do wprowadzenia w życie wspólnych wizji prezydentów – Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy, a dotyczących amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Pani Ambasador podziękowała przy tym również wszystkim, którzy przyczynili się do pozytywnego zakończenia negocjacji.

Wcześniej, równie optymistycznie całą sprawę negocjacji oceniał polski minister obrony narodowej. Mariusz Błaszczak na Twitterze podkreślał, że jest to "ważny dzień dla bezpieczeństwa Polski. Zakończyliśmy negocjacje z Amerykanami i wkrótce podpiszemy finalną umowę ws. trwałej obecności wojsk USA w Polsce. W naszym kraju, oprócz większej liczby żołnierzy US Army, będzie także najważniejsze w naszym regionie Dowództwo Sił Lądowych".

Wskazując przy tym, że "wszystko zgodnie z planem! W Polsce będzie więcej żołnierzy USA oraz powstanie najważniejsze w naszym regionie Dowództwo Sił Lądowych US. Sekretarz (Mark) Esper potwierdził dziś nasze ustalenia i wskazał na możliwość dalszego zwiększenia liczebności amerykańskich żołnierzy w Polsce" - oświadczył minister obrony narodowej.

Reklama

Komentarze

    Reklama