Reklama

Siły zbrojne

Aktywny pancerz dla Leopardów

Fot:KMW
Fot:KMW

Koncern Rafael otrzymał kontrakt na dostawę aktywnego systemu ochrony Trophy dla pierwszej partii niemieckich czołgów Leopard 2.

Umowa została zawarta z koncernem Krauss Maffei-Wegmann (KMW), bo to on jest głównym wykonawcą programu modernizacji Leopardów, obejmującego instalację systemu Trophy. Izraelczycy dostarczą system Trophy dla jednej (wzmocnionej) kompanii czołgów, wraz z efektorami oraz wsparciem szkoleniowym i technicznym. W komunikacie Rafael podkreśla, że oczekuje się, iż w przyszłości Trophy będzie instalowany również na większej liczbie czołgów.

image
rys:KMW

Wcześniej zgodę na modernizację Leopardów poprzez integrację ich z systemem Trophy wyraził Bundestag.  Jak podał serwis Soldat & Technik, łącznie wspomniany kontrakt ma objąć 18 czołgów, w tym jeden do testów, a jego wartość oszacowano na 120 mln euro, z czego 1/3 ma trafić do Rafaela, a 2/3 do KMW. W ramach tego programu czołgi, dziś znajdujące się w wariancie 2A6A3 mają zostać doprowadzone do nowego standardu 2A7A1, obejmującego m.in. nowe elementy kadłuba i instalację elektryczną dostosowaną do współpracy z tym systemem.

Z kolei koncern KMW podał, że jeszcze przed podpisaniem umowy przeprowadzono serię testów. Natomiast integracja Trophy z Leopardami ma zostać przeprowadzona do 2023 roku.

Równolegle z modernizacją do wersji 2A7A1, obejmującą „aktywny pancerz”, w Niemczech trwają dostawy czołgów w wersji 2A7V. W służbie jest już co najmniej 14 tego typu wozów, 13 z nich dostarczono w 2020 roku. Łącznie Niemcy mają otrzymać 205 czołgów w wersji 2A7V, na bazie umów z 2017 i 2019 roku. Z kolei cały arsenał Bundeswehry ma liczyć około 320 czołgów.

System aktywnej ochrony Trophy jest używany w armii izraelskiej (od 2011 roku w warunkach bojowych, na wozach Merkawa Mk 4 i Mk 3 oraz ciężkich transporterach Namer) i w siłach zbrojnych USA. Te ostatnie zamówiły w ramach pilnej potrzeby operacyjnej system dla łącznie czterech brygad Abramsów (ponad 300 czołgów).

W styczniu br. zakończono dostawy, realizowane we współpracy z koncernem Leonardo DRS, a w ubiegłym roku Abramsy wyposażone w Trophy wzięły udział w ćwiczeniach Defender-Europe 20 w Niemczech (przetestowano m.in. montaż systemu w warunkach polowych). Do chwili obecnej Trophy przepracował ponad milion godzin, zrealizowano też według Rafaela ponad 5400 testów systemu, a łącznie zakontraktowano seryjną produkcję ponad 1800 systemów. 

Dr R. Ran Gozali, starszy wiceprezes i szef działów lądowego i morskiego Rafaela podkreślił, że Niemcy dołączają do grupy krajów "pierwszego poziomu", które wybrały system Trophy aby chronić żołnierzy i sprzęt przed rosnącym zagrożeniem ze strony broni przeciwpancernej. "Jesteśmy wdzięczni rządowi Niemiec za przystąpienie do krajów-użytkowników oraz za zaufanie do naszego systemu i naszych doświadczeń. Oczekujemy na współpracę z KMW w ramach integracji oraz montażu Trophy na czołgach Leopard 2 i na przyszłych platformach" - zaznaczył dr R. Ran Gozali.

Reklama

Komentarze

    Reklama