Reklama

Siły zbrojne

Afganistan: Kolejne trzy składy amunicji zniszczone przez polskich żołnierzy

Fot. www.wojskaspecjalne.mil.pl
Fot. www.wojskaspecjalne.mil.pl

Żołnierze Zgrupowania Wojsk Specjalnych i Zespołu Szybkiego Reagowania Grupy Rozpoznawczej Polskiego Kontyngentu Wojskowego nie ustają w wysiłkach wspierania bezpieczeństwa w Afganistanie.

Czytaj też:Afganistan: dowódca talibów z Ghazni pojmany przez Polaków W ostatnich dniach stacjonujący w polskiej bazie wojskowej Ghazni żołnierze XIII zmiany, opierając się na danych Służby Kontrwywiadu Wojskowego i sekcji rozpoznawczej Polskich Sił Zadaniowych, przeprowadzili działania, których efektem było przejęcie talibskich składów z materiałami wybuchowymi.
W pierwszym z nielegalnych magazynów, znajdującym się na północ od Ghazni, wykryto 10 granatów moździerzowych kalibru 82 mm, 2 pociski kal. 122 mm oraz 3 pojemniki z materiałami wybuchowymi domowej produkcji (HME) wraz z komponentami do produkcji improwizowanych urządzeń wybuchowych.
W drugim składowisku znajdowały się 4 granaty moździerzowe kal. 85mm, 6 granatów moździerzowych kal. 82 mm, 2 pociski kal. 122 mm, 3 kanistry z materiałem wybuchowym domowej roboty oraz 1 pocisk do granatnika. Dane rozpoznawcze w tym przypadku pochodziły z bezpilotowca. Miejsce ukrycia znajdowało się w pobliżu zabudowań, kilkadziesiąt metrów od meczetu, przez co zagrożenie było wyjątkowo duże. Ostatni ze składów to 300 kg HME, 50 kg niezidentyfikowanej substancji, 18 granatów PG-7 i jeden pocisk rakietowy kal. 107 mm. Czytaj też: Afganistan: Pies z patrolu saperskiego wykrył materiał wybuchowy Specjaliści z Zespołu Rozpoznania Środków Walki oraz Grupy Neutralizacji Materiałów Wybuchowych udokumentowali znaleziska i zniszczyli je na miejscu. Dla usprawnienia i możliwie najszybszej reakcji na rozpoznane zagrożenia, funkcjonuje w składzie XIII zmiany Zespół Szybkiego Reagowania wydzielony z Grupy Rozpoznawczej, samodzielnie weryfikujący wyniki swojej pracy. Działania prowadzone w prowincji Ghazni przez żołnierzy XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego i Zgrupowania Wojsk Specjalnych, mają za zadanie wspierać działania Afgańskich Sił Bezpieczeństwa działając na rzecz podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w rejonie odpowiedzialności. Nie bez znaczenia jest fakt, że z każdą zniszczoną rakietą, improwizowanym urządzeniem wybuchowym, wzrasta bezpieczeństwo polskich żołnierzy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo lokalnej ludności. Tekst: mjr Dariusz Osowski (Rzecznik Prasowy PKW Afganistan)
Reklama

Komentarze

    Reklama