Reklama

Abramsy i Rosomaki w jednej brygadzie

Czołg M1A1FEP należący do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.
Czołg M1A1FEP należący do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.
Autor. 1. Warszawska Brygada Pancerna

Struktury Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP rozwijają się cały czas, co może budzić zainteresowanie. Jednym z tematów poruszanych przez polityków była kwestia struktury i wyposażenia 18. Brygady Zmotoryzowanej.

Poseł Anna Baluch w interpelacji zapytała się o formowanie jednostek wojskowych w Wólce Gościeradowskiej i Poniatowej, czyli wchodzących w skład 18. Brygady Zmotoryzowanej.

Reklama

Na pytanie odpowiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Paweł Bejda:

Formowanie 18. Brygady Zmotoryzowanej (18. BZmot) zostało zainicjowane w 2023 r., wraz z zatwierdzeniem przez ówczesnego Ministra Obrony Narodowej koncepcji formowania tej jednostki. Nieruchomości w Wólce Gościeradowskiej oraz Poniatowej zostały przejęte w trwały zarząd Ministerstwa Obrony Narodowej. Aktualny Plan Inwestycji Budowlanych przewiduje budowę infrastruktury tymczasowej w powyższych lokalizacjach. (...) Celem zapewnienia właściwego przygotowania stanów osobowych, planowane jest ukompletowanie 18. BZmot sprzętem wojskowym wycofanym z innych jednostek, do czasu napływu docelowego sprzętu wojskowego z przemysłu (w ramach realizowanych umów wykonawczych).
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Bejda
Kołowe bojowe wozy piechoty Rosomak z wieżą ZSSW-30 należący do 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
Kołowe bojowe wozy piechoty Rosomak z wieżą ZSSW-30 należący do 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
Autor. 18. Dywizja Zmechanizowana/Facebook

Jednocześnie zwrócono uwagę w jaki sprzęt ma być wyposażona 18. Brygada Zmotoryzowana.

Sprzęt wojskowy przewidziany dla pododdziałów 18. BZMot w miejscowościach Wólka Gościeradowska oraz Poniatowa to m.in.: KTO Rosomak, M1A1 Abrams, MS 120 mm RAK, (...) artylerii rakietowej i lufowej, pojazdy rozpoznawcze oraz sprzęt wojskowy dowodzenia i logistyki. W omawianych jednostkach przewiduje się zatrudnienie pracowników resortu obrony narodowej.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Bejda
Bojowe wozy piechoty Borsuk.
Bojowe wozy piechoty Borsuk.
Autor. Polska Grupa Zbrojeniowa/Facebook

Warto zwrócić uwagę na łączenie w jednej brygadzie czołgów i transporterów opancerzonych. To dobry przyczynek do podsumowania posiadanych informacji o strukturze 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Reklama

Zgodnie z informacjami, które przedstawiono jakiś czas temu, i które nadal wydają się być w mocy, 18. Dywizja Zmechanizowana ma posiadać w swych strukturach sześć batalionów czołgów (dwa bataliony czołgów M1A1FEP i cztery bataliony czołgów M1A2SEPv3). Oznacza to, że 18. Dywizja Zmechanizowana będzie posiadała więcej czołgów niż jakakolwiek inna dywizja w Wojsku Polskim.

Czołgi M1A2SEPv3 Abrams przeznaczone dla Wojska Polskiego na terenie zakładów Joint Systems Manufacturing Center.
Czołgi M1A2SEPv3 Abrams przeznaczone dla Wojska Polskiego na terenie zakładów Joint Systems Manufacturing Center.
Autor. General Dynamics Land Systems/U.S. Army

Przy okazji potwierdzenia informacji o obecności KTO Rosomak warto zastanowić się nad ewentualnymi zmianami w strukturze tej dywizji.

Zgodnie z informacjami, którymi obecnie dysponujemy, w ramach 18. Dywizji Zmechanizowanej funkcjonować mają:

  • 1.Brygada Pancerna z trzema batalionami czołgów i batalionem zmechanizowanym;
  • 19.Brygada Zmechanizowana z dwoma batalionami czołgów i dwoma batalionami zmechanizowanymi;
  • 18.Brygada Zmotoryzowana z batalionem czołgów i trzema batalionami zmotoryzowanymi;
  • 21.Brygada Strzelców Podhalańskich z czterema batalionami piechoty zmotoryzowanej.
Reklama

Powstaje pytanie, czy nie można by rozważyć pewnych zmian w strukturze 18 Dywizji, na przykład w ramach dwóch modeli:

  • 1.Brygada Pancerna z dwoma batalionami czołgów i dwoma batalionami piechoty zmechanizowanej,
  • 19.Brygada Zmechanizowana (de facto pancerna) z dwoma batalionami czołgów i dwoma batalionami piechoty zmechanizowanej,
  • 18.Brygada Zmotoryzowana (de facto pancerna) z dwoma batalionami czołgów i dwoma batalionami piechoty zmechanizowanej,
  • 21.Brygada Strzelców Podhalańskich z czterema batalionami piechoty zmotoryzowanej.

Lub też alternatywnie model numer dwa:

  • 1.Brygada Pancerna z dwoma batalionami czołgów i dwoma batalionami piechoty zmechanizowanej,
  • 19.Brygada Zmechanizowana (de facto pancerna) z dwoma batalionami czołgów i dwoma batalionami piechoty zmechanizowanej,
  • 18.Brygada Zmotoryzowana z batalionem czołgów i trzema batalionami piechoty zmotoryzowanej,
  • 21.Brygada Strzelców Podhalańskich z batalionem czołgów i trzema batalionami piechoty zmotoryzowanej.

Oczywiście jest to struktura tylko na czas pokoju. Na czas wojny dywizja będzie tworzyć z dostępnych sił i środków batalionowe lub brygadowe grupy bojowe, skomponowane do wykonywania konkretnych zadań.

Prezentowany ciężki bojowy wóz piechoty to na razie wczesna wizualizacja mająca z grubsza zaprezentować jak mniej więcej będzie wyglądać nowy wóz, oczywiście ostateczny produkt będzie dość istotnie różnił się od tejże wizualizacji.
Prezentowany ciężki bojowy wóz piechoty to na razie wczesna wizualizacja mająca z grubsza zaprezentować jak mniej więcej będzie wyglądać nowy wóz, oczywiście ostateczny produkt będzie dość istotnie różnił się od tejże wizualizacji.
Autor. Agencja Uzbrojenia

Oczywiście istnieje możliwość, że obecne struktury 18. Dywizji Zmechanizowanej są tymczasowymi, do czasu zakupów większej liczby bojowych wozów piechoty Borsuk oraz zakończenia projektu ciężkiego bojowego wozu piechoty i rozpoczęcia produkcji oraz wdrażania tej konstrukcji.

Tym bardziej że oryginalnie, z czołgami M1A1/M1A2 Abrams, współpracować miały właśnie ciężkie bojowe wozy piechoty, których miano kupić około 700, co pozwalałoby na wyposażenie zgodnie z obecnie obowiązującymi strukturami batalionów, do 12 batalionów piechoty zmechanizowanej. A to pozwalałoby w pełni wyposażyć w CBWP 18. Dywizję Zmechanizowaną oraz zapewne bataliony piechoty zmechanizowanej także w innej dywizji, np. 11. Dywizji Kawalerii Pancernej (lub bataliony zmechanizowane w ramach brygad pancernych). Być może nowy model sił zbrojnych, w opracowywanym Programie Rozwoju Sił Zbrojnych z perspektywą do 2039 roku przyniesie odpowiedzi na pewne pytania związane ze strukturami SZ RP.

Reklama
WIDEO: Najnowsze Abramsy w Biedrusku
Reklama

Komentarze (11)

  1. Tani2

    Goście pytanie na inteligencję.BWP to pojazd wsparcia piechoty tylko jest jeden problem piechota walczy na nogach a nie w bwp-ie. Czyli opancerzenie skrzynię pustą a pancerz przednichroni kierowcę i operatora uzbrojenia. Więc nie lepszy jes bwp-3 on ludzi nie wozi ale nie musi bo to lekki czołg on wspiera piechotę która walczy na nogach. Za taką 3 kę kupicie 5 Bradleyów czyli jest sens czy nie. Ja Rosomaka jako bwp to nie kapuję trzeba postawić kołoniego bwp1 i wszystko będzie jasne.

  2. tkin ważny

    Jedni się rozbrajali bo takie były tendencje, drudzy tylko narzekali, krytykowali i działali, aby utrzymać się przy władzy na socjalu bo to było modne. Nie było męża stanu. Armia nie miała szczęścia do ciągłości działań. Najgorzej jest z BWP. Borsuk przez 15 lat był opracowywany, przez 4 lata produkcją 116 szt. Razem 20 lat. Jak postawimy 4 fabryki dla BWP a nie postawimy , bo i czołgi i Homary a zwłaszcza rakiety, do nich. Ma być licencja, jest licencja, miała być na 80 km??? Wszystko opiera się o pieniądze. A nawet gdyby to kto nam dostarczy 2 000 napędów PowerPack, armat, licencji nie mamy i mieć nie będziemy. Najlepsza armia świata do wojny będzie gotowa w 2039 r i to chyba nie? Nie o to chodzi. O to, że najlepsi ministrowie obrony PiS. Okłamywali siebie pal ich licho i naród. Nie oddamy nawet guzika chciałoby się rzec. Ministrowie MON powinni zajmować się budową wojska. A ministrowie od propagandy propagandą. U nas było odwrotnie. Armia nie była nigdy tworzona kompleksowo.

  3. Toni

    Wycinanie niewygodnych komentarzy. Powtórzę,w planowaniu na papierze jesteśmy mistrzami. Niestety realizacja to szara rzeczywistość. Nie pomogą wysokie podwyżki kadry, dzisiaj się pracuje do 15,później trzeba prosić żołnierzyka. Może napiszecie ile pali takie cacko ponad 1000 litrów na 100km i to w równinnym terenie. Ekologiczne zabawki.

    1. Anty 50 C-cali

      No racja. Planowali Apacze do grudnia. Ub. 2024 czy jakoś, ostatnio o czerwcu najwcześniej. Te 8 bodajże używek Delt ( o jakie błagał ..Izrael jak wjazd przez płot zrobili sąsiady). Najpóźniej do jesieni, o ile pamiętam. Eko rozpyli taki spaliny fruwając wyżej. Serio, skoro precyzyjnie co 17 km rzeczka, to latanie nad - przed Abramsami ma chyba sens!. A i tak nad głową lata mi coś z Jasionki. Po wrzuceniu cargo Allison? Oby nie płynęły statkami, jak jeden z bombami dla "obrony" Izraela. Jak nie był grzeczny to Biden zatrzymał w porcie. A co

    2. Franek Dolas

      Toni A co czołg i wojna ma wspólnego z ekologią. Jak chcesz pisać o mojej religii "elit" to znajdź inny portal.

  4. szczebelek

    Przecież wiadomo, że jeśli nie ma Borsuka i CBWP to nie stworzymy jednostki zmechanizowanej na podstawie sprzętu którego tu i teraz nie ma . Jest to decyzja tymczasowa co oznacza, że po 2030 roku żołnierze będą się szkolić na innych pojazdach...

    1. skition

      "Dają radę" tworzą bataliony za pomocą atrap czyli BMP1 bez amunicji , beż części zamiennych gdzie kierowca jest ślepy jak kret i nawet UAZa nie zauważy ..Tam nawet lusterek nie ma choć technologia znana od 120lat...Co prawda Rosjanie też używają BMP1 ale raczej jako atrap czyli wabików na artylerię lufową i rakietową. ...Prawdopodobnie taki jest zamysł "jednostki zmechanizowanej i w Wojsku Polskim gdzie sprżęt to atrapa o wartości sklejki a żołnierze statyści ,którzy mają tam odciągać artylerię przeciwnika od drogim ich sercu Abramsów.

  5. andrzejto

    To podpowiedz nam jak "ekologicznie" powstrzymać ewentualny atak ruskich. Przykleisz się do asfaltu??

  6. user_1076044

    Dobrze że dzięki Błaszczakowi jest ten sprzęcior

    1. Pucin:)

      @user_1076044 - troszeczkę więcej obiektywizmu o ostatnich latach - dzięki Macierewiczowi/Błaszczakowi również została uwalona platforma UMPG-Obrum (ostatnio widziana w 2019 w stracie do programu Ottokar-Brzoza). Gdyba była rozwijana równolegle mielibyśmy problem BWP (CBWP) rozwiązany definitywnie. :)

    2. Pucin:)

      @user_1076044 - i zapomniałem dzięki Panu M. Błaszczakowi który nie przeszkadzał a chciał mamy nadal Rosomaka 8*8 a nie wyroby koreańskie (K808) oraz LPG-Hydro jako uniwersalną gąsienicową platformę obecnie produkowaną w HSW na potrzeby pojazdów towarzyszących do ahs Krab i K9. :) Lecz to drobne przykłady prawidłowej postawy ministra Pana M. Błaszczaka. :)

    3. Papiesh

      Raczej dzięki wyborom bo trzeba było coś pokazać na piknikach

  7. DBA

    Efekt tego dziwadła wynika z zamówienia na najblizsze 5 lat tylko 116 Borsuków - to raptem 2 bataliony zmechanizowane. Do tego czasu w Polsce bedą wszytkie potrzebne dla 18 DZ Abramsy, a piechotę wsadzimy na ciężarówki. A co z wyposażeniem dywizji w artylerie rakietową , drony i opl? A przecież ta dywizja ma operować na strategicznym kierunku wtargniecia, czyli bramie brzeskiej gdzie warunki terenowe aż sie proszą o stosowanie cięzkich jednostek pancernych i zmechanizowanych

    1. Tani2

      Ja to pisałem ponad dwa lata temu,kiedy zrobiono wieżę dla Rosomaka że uwalą Borsuka. Następne 12 lat wojny nie będzie więc szkoda galopować.

    2. Anty 50 C-cali

      Tani mniej podniecenia. Tutsi zjedli chyba 5 z planowanych 100+ Borsuków. Ja widzę problem w tych wieżach. NIE że są, tylko skoro robi się "około" 5 /miesiąc, to dlaczego w 21-szej brygadzie jest całe 10 Rosi tak wzmocnionych? Od kiedy? Czyli jutro w grudniu po południu, będzie ten batalion? 2s1 pływał - po zmniejszeniu liczby ammo - żeby płynął. A jak co 17km rzeczka, to uzupełniacze kulek stary i Jelcze to jak miały uzupełniać magazynki. Fetysz pływania. A wie kto ile w tym ustrojstwie Allison - ile stali i/albo aluminium?! Na 90 dni EU zawiesza odwet sankcji, oby nie była to cześć "samochodowa"!! bo na tym wisi 25% ceny jak miecz

    3. mick8791

      @DBA to jest dopiero pierwsza umowa. Będą następne, które mogą być realizowane nawet w tym samym czasie. To jest normalna praktyka więc przestań biadolić!

  8. Tani2

    Goście trochę luzu,pewnych rzeczy i oni nie przeskoczą. Naszym problemem jest geologia bo mamy dwie Polski jedna na wschód od Wisły a druga na zachód od Wisły. I mamy kasę której zawsze mało i mamy polityków którzy realizują swoje cele polityczne a nie interes sił zbrojnych. Ruscy ,Niemcy Czy pepiki takich problemów nie mają. Nie mają bo w sumie my ich chronimy

  9. Tani2

    Z braku laku dobry kit. Patrząc na Strykera na ukr to cieńko to widzę. Mnie za komuny uczono że wszystkie pojazdy powinny mieć taką samą swobodę operacyjną czyli BWP-1 pływał 2s1 Gożdzik pływał teciak po dnie. Teraz Rosomak pływa? Abrams po dnie to ? Rak nie pływa- na ścianę wschodnią to .?????? A co 17 km jest rzeczka. Ja bym proponował mosty faszynowe jakie mieli brytowie podczas wojny. Co do Rosomaka jako BWP to strach pisać ,BWP-1 przy nim to gwiazda śmierci

    1. skition

      To stek bzdur. BMP to nie jest żadna gwiazda nawet powiatu i okolic.Rosomak ma coś czego żaden czołg nie ma.Ma ZSSW 30 , które mogą skutecznie strącać drony tylko jest ich niezwykle mało.Problemem jest Bushmaster Ii i jesteśmy z tym w czarnej...Może by dało się zintegrować z Leonardo X Gun...Z z powodu jego budowy które stanowi zabezpieczenie przeciwdronowe nowych włoskich kanonierek.Amunicja 30 mm programowalna może być niezwykle skuteczna.Jest tylko "mały" problem.Nie mamy licencji na XGun ani stosownej amunicji.

    2. Tani2

      Skition kij ci z armaty jak on utonie na moim polu jesienią. I czym go wyciągniesz? Masz alternatywę 13 km objazd twardymi drogami tylko jest jeden problem jeśli puścisz Rosomaki drogą to którędy puścisz logistykę? Rosomak dla mojej obrony to od maja do końca października. A co dalej? Przenajświętsza Panienka? Ja wam to już pisałem ,kiedyś mieliśmy Skota, super maszyna było tylko jedno ale ,więc spławiono je do Milicji bo gliniarczyki zawsze po twardym jeżdżą. Podobnie było z motocyklami MZ ,też były we wojsku ale na teren się nie nadawały więc poszły do milicji. Ale każdy kawalerzysta na WuSce wiedział że jak goni go milicjant na MZecie trzeba uciekać na drogę gruntową lub pole. I po pościgu

    3. skition

      Do Tani .. W Polsce jest 122 kilometrów dróg na sto kilometrów kwadratowych .To wcale nie jest mało i oznacza ,że artyleria nie musi brnąć po kałużach .. Jest możliwe dosięgniecie każdego czołgu "bohatersko" brnącego przez pola jak M88 Hercules na Litwie. przez artylerię kołową.....Oczywiście przy założeniu ,że Homary i Langusty posiadają odpowiednią ilość rakiet.

  10. skition

    Jak widać MON dalej w przedszkolu i nauczyli się tylko puzzle układać.Na współczesnym teatrze działań czołg to przeżytek.Moze być WWO i to tylko w ograniczonym zakresie. Jak powiedział generał Załużny "współczesna wojna to coś takiego ,że my wszystko o nich wiemy w czasie rzeczywistym i oni też wszystko o nas widzą."..Nie da się na raz zebrać plutonu by się nie narazić na wściekly kontratak dronów i artylerii ludowej czy rakietowej

    1. Pucin:)

      @skition - rozumiem, że ta "(...) i artylerii ludowej (...)" - to bojownicy Hamasu? :)

    2. skition

      Sic:)) Sztuczną inteligencją ku ka wodna..Piszesz lufowej a w tekście ludowej. Podobnie zamiast gytia wyszedł mi gyros :(((

    3. Chyżwar

      Dla dzieci Internetu czołg jest "przeżytkiem" Tylko, że od końca Pierwszej Wojny Światowej "przeżywał:" się nie raz. I jakimś cudem "nie przeżył" się do dziś

  11. Ma_XX

    OPL pewnie jak w planach mobilizacyjnych: …z gospodarki narodowej”… 🤣

Reklama