- Wiadomości
95 tys. żołnierzy na rosyjskich poligonach
Centralny Okręg Wojskowy sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej rozpoczął manewry „Centrum-2015”, będące największymi ćwiczeniami wojskowymi przewidzianymi na ten rok w Rosji.

Manewry "Centrum-2015", w których biorą udział jednostki Centralnego Okręgu Wojskowego, obejmującego Ural, Powołże i Syberię Zachodnią, odbywają się na 20 poligonach wojskowych w Federacji Rosyjskiej (lądowych, morskich i lotniczych) oraz dwóch poligonach lądowych w Kazachstanie.
Kazachscy żołnierze biorą udział w ćwiczeniach, obserwowanych także przez wojskowych z Nikaragui. Manewry potrwają od 14 do 20 września, ogółem weźmie w nich udział 95 tys. żołnierzy, w tym ok. 12 tys. na poligonach zlokalizowanych w europejskiej części Okręgu, w obwodach astrachańskim oraz czelabińskim.
W ćwiczeniach uczestniczy również siedem tysięcy jednostek sprzętu bojowego, 170 samolotów i 20 okrętów wojennych. Oficjalne komunikaty służby prasowej Centralnego Okręgu Wojskowego podają, że celem manewrów jest sprawdzenie działania wojsk w sytuacji przeniknięcia na terytorium Azji Środkowej grup radykalnych bojowników islamskich.
W ramach ćwiczeń zgrupowania wojsk zostały przerzucone na poligony koleją, na pokładach samolotów i przy użyciu własnych środków transportu, część z oddziałów dyslokowano na odległość do 5000 km.
WIDEO: Zmierzch ery czołgów? Czy zastąpią je drony? [Debata Defence24]