Reklama

Siły zbrojne

50 lat najmłodszego B-52

1962 rok, ostatni egzemplarz B-52H wytoczony z hali montażowej, maszyna lata do dziś - fot. Boeing
1962 rok, ostatni egzemplarz B-52H wytoczony z hali montażowej, maszyna lata do dziś - fot. Boeing

26 października br. półwiecze obchodził najmłodszy egzemplarz bombowca strategicznego rodziny Boeing B-52 Stratofortress. Samolot wyprodukowano w 1962 roku, nosi rejestrację 61-040 i do dziś jest w służbie operacyjnej.Maszyna od początku należała do wersji B-52H, która była ostatnią odmianą produkcyjną. Ogółem przez dziesięć lat Boeing wyprodukował dla amerykańskiego lotnictwa 744 egzemplarzy seryjnych - lat 50. XX wieku symbolizują strategiczne lotnictwo bombowe ze Stanów Zjednoczonych.

Przypomnijmy, początkowo projektowane jako nosiciele broni atomowej, B-52 od lat 60. były wykorzystywane operacyjnie w licznych działaniach wojennych. Debiutem bojowym B-52 był konflikt w Wietnamie. B-52H przestały przenosić broń atomową dopiero pod koniec lat 80. XX wieku, z tego też względu ich debiutem bojowym była dopiero Operacja Pustynna Burza (jako nosiciele pocisków manewrujących). Od połowy lat 90. XX wieku są jedyną wersją pozostającą w służbie - teoretycznie mają zostać wycofane z linii po roku 2040.

(ŁP)
Reklama

Komentarze (1)

  1. Roman

    Jak tak dalej pójdzie to okaże się, że B-52 będzie samolotem wielopokoleniowym dla lotników USAF. Pewnie dojdzie do takiej sytuacji, że danym B-52 lata teraz wnuczek, wcześniej jego ojciec, a na początku służby tego samolotu dziadek obecnego pilota.

Reklama