Siły zbrojne

400 „nowych” wozów bojowych dla rosyjskiej armii w 2022 roku

Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że zamierza przekazać siłom zbrojnym w bieżącym roku ponad 400 nowych i zmodernizowanych czołgów, bojowych wozów piechoty oraz transporterów opancerzonych.

Wśród oczekiwanych przez Rosjan w bieżącym roku pojazdów wymieniono trzy typy czołgów: T-72B3M, T-90M oraz T-80BWM. Wozy te stanowią głębokie modernizacje konstrukcji z czasów Zimnej Wojny, ale zakres tych prac we wszystkich trzech przypadkach zapewnia zupełnie nowe zdolności bojowe, między innymi dzięki wdrożeniu nowoczesnych systemów kierowania ogniem działających na zasadzie hunter-killer rodziny Sosna-U, nowych środków łączności, oraz nowej generacji pancerzy reaktywnych typu Relikt. Wszystkie trzy typy pojazdów charakteryzują się też wysoką mobilnością (szczególnie w porównaniu do starszych czołgów T-72 czy nawet pierwszych T-90), a T-90M ma ponadto nową, spawaną wieżę.

Rosjanie poinformowali też, że tylko w zeszłym roku do 11. Korpusu Armijnego Floty Bałtyckiej (stacjonującego w Obwodzie Kaliningradzkim) trafiło ponad 40 czołgów T-72B3M.

Czytaj też

Obok czołgów wśród wozów wymienionych w komunikacie rosyjskiego ministerstwa obrony znajdują się transportery opancerzone BTR-82A, a także głęboko zmodernizowane BMP-2 z modułami wieżowymi Biereżok (z nowoczesnym systemem kierowania ogniem oraz czterema wyrzutniami ppk Kornet) oraz bojowe wozy piechoty BMP-3.

Jeśli chodzi o te ostatnie, to rosyjskie ministerstwo obrony finalizuje badania nowego modułu wieżowego Epoka, BMP-3 wyposażony w niego ma nosić nazwę B-19. System Epoka jest uzbrojony w armatę 57 mm na amunicję 57 mm x 93, ale też dwanaście wyrzutni pocisków kierowanych: cztery ciężkie Kornet i 8 lżejszych Bułat.

Czytaj też

Wszystko to pokazuje, że rosyjskie wojska lądowe cały czas przejmują w dużej liczbie nowoczesny sprzęt dla jednostek pancernych i zmechanizowanych. Nawet jeśli nie jest to -- przynajmniej w zdecydowanej większości -- wyposażenie generacyjnie nowe (np. czołgi T-14 Armata, których w komunikacie nie wymieniono), to wdrażanie coraz doskonalszych modernizacji BMP-2 i BMP-3 oraz wozów T-72/T-80/T-90 zapewnia Rosjanom znaczny wzrost zdolności bojowych.

Komentarze (9)

 1. Kobuz

  To jak jest w końcu z tą wieżą T-90M? Wcześniej D24 twierdziło że będę odlewana a teraz spawana.

  1. Valdore

   T-90M ma wieże spawaną o konstrukcji zbliżonej do tej z T-90A/AM. To jest w końcu modernizacja T-90A.

  2. Kobuz

   Davienku jeszcze niedawno sam się nasmiewałes z tego że T-90M ma mieć wieżę odlewaną. Na tym portalu dużo podano właśnie o tym że wieża ma być odlewana więc?......

  3. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

   Nie ODLEWANA tylko OSZCZANA! Chochlik ci się wkradł

 2. tuningrepliki

  Valdore 5 styczeń (13:16): ależ a2 jest modyfikacją a1 które jest modyfikacją m1, jest pierwszą modyfikacją i polega w uproszczeniu na wymianie działa na większy kaliber. pierwotne 105 mm było za słabe więc zamienili na 120 mm, kolejna modyfikacja a2 to między innymi przyrząd panoramiczny, kompromitujesz się dalej, ale rzeczywiśtości i tak nie zmienisz ponieważ każdy sprzęt podlega modyfikacji a tak cenny jak militarny wielokrotnej. Na początku wersja jest uproszczona i modyfikowana w oparciu o zagrozenia, ogranicxzenia czy doświadczenia w eksploatacji...

  1. Valdore

   Znowu... Zrozum w Końcu ze M1A1 i M2 to sa rózne wersje czołgu M1 Abrams a nei zwykłę modernizacje. Wiec jak nie masz pojecia o temacie, głosu nie zabieraj.

  2. Zniesmaczony

   @Valdorku ex Davienku, szkoda tylko, że sam producent twierdzi, że M1A2 to rozwinięcie i modernizacja czołgu M1 Abrams.

 3. Zniesmaczony

  @Kobuz. To proste, dla Valdore ex Davienka 105 mm jest lepsze od 2A46 dlatego, że 105 mm jest amerykańskie. Żadne parametry techniczne nie maja dla niego znaczenia.

 4. Gracz

  Valdore czyli twierdzisz że w 1979 podstawowym czołgiem USA nie był M 60 ??

 5. Buczacza

  Według wybitnego specjalisty od polin, t-14 i f-35. Miało być już 2 czy może 3 tys t-14... Zastanawia mnie ile państw na świecie. Od 7 lat chwali się czymś czego nie ma? pgad piętaszku jak sądzisz...

  1. Zniesmaczony

   @Buczacza, może mieli by ich tysiące, gdyby eksport twoich silników odrzutowych z Polski do Rosji szedł pełna para.

  2. Paweł69

   Od kiedy istnieje Rosja ich komunikaty to zawsze propaganda, zawsze!! Nigdy nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością. Jeśli mają coś naprawdę godnego uwagiKto jest to ściśle tajne. Od upadku Związku Radzieckiego Trwa równia pochyła i nie powstrzymały jej nawet pieniądze które wpompował w armię Putin. To kraj niewydolny Technologicznie. Mający gigantyczne problemy nawet w dziedzinie produkcji militarnej która zawsze była perlą w koronie Rosji. Od dekad spada sprzedaż ich uzbrojenia a na kolejne generację sprzętu Nie decydują się nawet odwieczni klienci. Wtopy technologiczne z silnikami do t14 i Su57 , katastrofy IskanderówW górnym karabachu i pancyrow Syrii i w Libii , To efekt zacofania technologicznego którego ten kraj nie jest w stanie przeskoczyć. Co niezmiernie powinno cieszyć każdego Polaka .

 6. DA(łn)VIEN

  I to pokazuje,że Bolanda buduje jakąś fikcję zbrojną. Oddali 14 Leo a ci oddadzą 400 maszyn...kopmy się dalej z koniem. A wystarczy 10 dywizjonów homara zamiast 250 Abramsow. Polska, gdy kiedyś nie będzie bolandą powinna zainwestować w rakiety i ich nośniki. Tylko groźba uderzenia na wszystkie ruskie rury,elektrownie,porty,rafinerie,norylsk,fabryki itp itd odstraszy Rosję...Rosji 250 Abramsow nie przestraszy. Ruskie pokonały złotą ordę,1 RP, Napoleona,Anglików,Francuzów na Krymie,wojnę domową przetrwali,Adolfa przetrwali to i te abramsy wytrzymają.

  1. Monkey

   @DA(łn)VIEN: Niestety, wielu na tym forum lubi się wdawać w dyskusje na temat który to pancerz, pocisk, silnik itp. jest lepszy. A historia to dla nich przysłowiowa czarna magia, bo trzeba by było przysiąśc fałdów i nie tylko coś przeczytać ale jeszcze (o zgrozo!) wyciągnąć wnioski. Dla niektórych to zbyt dużo.

  2. Buncol

   Kazdemu ukraincowi mowie ze jak rosja zaatakuje ich, to niech wezma pare kutrow rybackich z saperami wysadza obydawa north stream 1 i 2 w pare miejscach na raz. To powinno spieprzyc rosyjskie plany i pszy okazji nauczyc europe myslenia. Moze wtedy europejczycy by wymienili tych putinowskie marionetki co rzadza Europa.

  3. Buncol

   Tez tak sadze rakiety i samoloty. Rozwalic nimi to co przynosi kase czyli transport gazwy paliwowy, kopalniany. I bedziemy czekac na rozpad zwiasku radzieckiego. Bo nie wiem czy NATO ruszy palcem jak ruskie w nas wiada.

 7. Buncol

  Cos mi nie wyslalo tekstu wiec napisze jeszcze raz Ukraince powinni po ataku rosji wyplynac paroma kutrami rybackimi z saperami i rozpieprzyc NSI i NSII w paru miejscach. To popsuje plany rosji i nauczy europejczykow rozumu. To nie beda wybierac marionetek putina na rzadzacych.

 8. tuningrepliki

  Czyż ostatnia modernizacja Abramsa nie stanowi głębokiej modernizacje konstrukcji z czasów Zimnej Wojny ? No tak, retoryczne pytanie,a jak nasz Davienek z tym żyje ???

  1. Valdore

   Widzisz biedaczku ale M1A2 to czołg z 1992r:) Ale to dla ruskiego trolla jak ty jest nie do pojęcia.

  2. Alaris

   No widzisz ale nie. M1 to maszyna z lat 80, z tym że przewyższająca T-72, T-80 i T-90 większością danych technicznych.

  3. Kobuz

   Alaris akurat M1 ustępował czołgom sowieckim praktycznie pod każdym względem, od opancerzenia po uzbrojenie.

 9. DIM

  Trochę krew zalewa, że znów "Polska - kraj ślepych", zupełnie jak w XVIII wieku. Zapomnieli już zabory, chyba nawet zapomnieli cichą okupację rosyjską, tę do 1989. Niektórzy takie palanty, że nawet o niej nie wiedzieli, choć w niej żyli.

  1. Alaris

   A do czego ty bijesz? Że nie mamy kilku tysięcy czołgów?