Siły zbrojne

Armia 2021: Więcej T-90M dla Rosji. Nowa wersja na eksport

Zdjęcie poglądowe. Fot. mil.ru
Zdjęcie poglądowe. Fot. mil.ru

Jak poinformowała rosyjska agencja TASS, Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podpisało kontrakt z koncernem UralWagonZawod (UWZ) na dostawę kolejnej partii czołgów podstawowych T-90M w ramach programu Proryw-3. Mają to być zarówno nowo wyprodukowane wozy jak i zmodernizowane do tego standardu T-90.

W ostatnim czasie media donosiły o dostawie łącznie 26 egzemplarzy tych czołgów, które po pozytywnym przejściu odbiorów wojskowych mają trafić do służby liniowej. Według zapowiedzi rosyjskiego wiceministra obrony Aleksieja Kriworuczko jeszcze w tym roku rosyjska armia ma otrzymać łącznie 65 egzemplarzy T-90. Modernizacja istniejących jak i produkcja nowych czołgów pozwala na znaczące zwiększenie potencjału rosyjskich batalionów pancernych, które otrzymują zarówno zmodernizowany jak i nowy sprzęt w tym samym standardzie.

W czasie Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technologicznego "Armia-2021" przedstawiciele koncernu Rosoboronexport (część państwowej korporacji Rostec) poinformowali także o spodziewanym dołączeniu do oferty eksportowej nowej wersji czołgu T-90. Co ciekawe ma ona charakteryzować się znacząco obniżoną masą własną, dzięki czemu ma spełnić specyficzne wymagania potencjalnie zainteresowanych tą konstrukcją odbiorców zagranicznych. Dotychczasowe eksportowe warianty T-90S i T-90MS miały masę 46-48 ton.

image
Reklama

T-90M to najnowsza, zmodernizowana wersja rosyjskiego czołgu podstawowego T-90, która powstała w Biurze Konstrukcyjnym Budowy Maszyn Ciężkich (KBTM) w wyniku pracy rozwojowej o kryptonimie "Proryw-3". Zakres modernizacji tego czołgu dotyczył wszystkich trzech głównych obszarów jego zdolności, czyli siły ognia, ochrony i mobilności. Większość z tych czołgów ma powstać w wyniku modernizacji obecnie eksploatowanych T-90/T-90A, a mniejsza część ma być wyprodukowana od podstaw.

Obecnie na wyposażeniu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej ma znajdować się około 200 egzemplarzy T-90 w rezerwie i 370 egzemplarzy T-90A w służbie liniowej. Co najmniej część z nich (przede wszystkim starsze wersje) ma być docelowo doprowadzona do standardu T-90M poprzez modernizację połączoną z remontem kapitalnym. W założeniu rosyjskiego resortu obrony do 2027 roku w ręce rosyjskich czołgistów zostanie przekazanych 400 T-90M, które to właśnie obok wozów T-14 Armata będą najnowocześniejszymi czołgami podstawowymi rosyjskiej armii. Nadal jednak przytłaczającą większość posiadanej przez Rosję "floty" czołgowej stanowić będą starsze ale zmodernizowane T-72B3/B3M oraz T-80BWM.

Komentarze