Reklama

Siły zbrojne

30-tysięcy terytorialsów służy w WOT

Fot. DWOT
Fot. DWOT

Jak podkreśliło Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, liczebność żołnierzy WOT przekroczyła w piątek 27 sierpnia 30 000.

Dzisiejsze przekroczenie symbolicznej wartości 30 tys. żołnierzy WOT jest kolejnym krokiem na drodze do osiągania zdolności operacyjnych formacji.

WOT jest dzisiaj formacją stanowiącą wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową ukierunkowaną na realizację misji wspierania i obrony lokalnych społeczności. W tym dniu zachęcamy do podejmowania służby w WOT wszystkie osoby, które swoją aktywność zawodową i życie rodzinne chcą uzupełnić o służbą wojskową.

gen. dyw. Wiesław Kukuła

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej podkreśliło, że do końca 2021 roku planuje osiągnąć liczebność na poziomie 32 tys. żołnierzy.

Cieszy je również fakt dużego zainteresowania służbą wśród młodych osób, co warto przy tym zauważyć, że 8% żołnierzy to uczniowie szkół średnich, a 19% to studenci. Co trzeci terytorials ma wyższe wykształcenie.

Reklama
Reklama

W ostatnim czasie wśród nowo powoływanych ochotników spada współczynnik tych, którzy mieli wcześniej kontakt z wojskiem. Dla coraz większej ich liczby 16-dniowe szkolenie podstawowe jest pierwszym kontaktem ze służbą wojskową.

Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem kobiet, które stanowią już blisko 19% żołnierzy naszej formacji, jest to współczynnik zdecydowanie wyższy niż w wojskach operacyjnych. Warto przy tym zauważyć, że wskaźnik retencji wśród kobiet w WOT jest wyższy niż w przypadku mężczyzna, to znaczy, że dłużej pozostają one w służbie.

Rok 2021 planuje się zakończyć wskaźnikiem 32 tys. żołnierzy. DWOT wierzy, że czwarta fala koronawirusa nie zakłóci dalszego zaciągu.

Reklama

Komentarze (27)

 1. Dropik

  Trochę tego spadło w wakację: 1. Su-24- 27.08 rozbił się w regionie Perm podczas lotu z powodu awarii; 2. MiG-29 SMT-23.08 spłonął na ziemi w regionie Astrachanu po przelocie w wyniku awarii; 3. MiG-29 SMT-18.08 rozbił się w regionie Astrachanu w wyniku błędu pilota zginęła 1 osóba; 4. IL-112 B-17.08 rozbił się w rejonie moskiewskim podczas lotu próbnego z powodu awarii, zginęły 3 osóby; 5. Be-200-14.08 rozbił się w Turcji w wyniku błędu pilota, zginęło 8 osób; 6. Mi-8 rozbił się w Kamczatce w wyniku błędu pilota, zginęło 8 osób; 7. Su-35 rozbił się w Sachalinie w wyniku błędu pilota i kierownika lotu; 8. An-28-16.07 rozbił się w rejonie Tomska w wyniku awarii. 9. W Kamczatce w wyniku błędu pilota zginęło 28, An-26-6.07 10. L-410-19.06 rozbił się w Kemerovo w wyniku błędu pilota, zginęły 4 osoby.

 2. Micho

  W wojsku byłem dawno temu ale pamiętam jeszcze co nieco. Co można nauczyć przez 16 dni młodego "zielonego" człowieka. Myślę że po moich zajęciach na pasie taktycznym nie wielu by miało ochotę na dalszą karierę wojskową. Podstawowe szkolenie wojskowe to przynajmniej trzy miesiące panowie oficerowie a tak to zabawa w wojsko

  1. marian

   Ale podstawowe szkolenie w wot nie trwa 16 dni, tylko około 3 miesiące. Rozłożone w czasie. Pan tuż po przysiędze nie uznawał się chyba za wyszkolonego żołnierza?

 3. oko

  30 tys. WOT w 15 brygadach i następne 3 brygady w trakcie tworzenia. Każda brygada to dowództwo, sztab, dowództwa batalionów itp. itd. Wygląda na to, że w WOT jest więcej "Wodzów niż Indian". A przecież miało być tak pięknie.

 4. Dropik

  Jak się zajmuje kwoty przeznaczone na wot to się okaże, że jest tyle tego , że można by sfinansować jakiś całkiem spory program zakupu uzbrojenia . Np kupno homara w planowanym ilość i lub porzadna modernizacja czołgów. Realnie wot to słabe brygady , niewiele silniejsze od batalionów. Za to ilosc etatow w dowództwa tych brygad to już przekłada się na całkiem ładne pieniądze.

 5. pomz

  Powiem wam ze wesolo tam jest na poligonach z tymi 20 % kobiet we WOT. Zony zolnierzy zawodowych mogą miec obawy o trwalosc swoich zwiazków malzenskich. Najgorzej jest z tymi paniami z tsw ktore prawie codziennie maja sluzby na terenie JW (sztaby,kancelarie, pomoc szefunciow itp itd)

  1. Ehe

   Najgorzej jak pojawi się taki Rusek jak ty i pisze bzdury, skoro tak piszesz to zapraszam na sparing z jaką chcesz bronią pipo

  2. Pucin :0

   Dzieciak z ASG i klawiaturą. :)

  3. pomz

   dawaj!

 6. czarno to widzę

  To już chyba wystarczy aby zająć Kaliningrad?

  1. Rain Harper

   W cztery godziny

 7. Dumi

  Minimum 300 tyś. WOT, 130-150 tyś. zawodowi, 150--300 tyś. rezerwa, 120 tyś policjantów, 30 tyś. służby graniczne. Na 38 mln państwo to obowiązek. Zmienić priorytety zbrojenia armii: oddolnie tzn. od wyposażenia podstawowego żolnierza, przez wyrzutnie przeciwlotnicz, przeciwpancerne,etc. bo to zostanie po ewentualnym ataku rakietowym. STOP sprzętowi z półek z drobnymi wyjątkami. Dość propagandy, że sojusze nam pomogą bo to złudne bezpieczeństwo, które nas militarnie osłabia. Dokończyć zamówienia wojskowe, 70 % wydatków na zbrojenie wydawać w kraju, z ważniejszych zamówień jest Narew, która musi być zrealizowana. Promocja działań pro obronnych. Pieniądze powtarzam na to wszystko są.

  1. czarno to widzę

   A skąd znajdziesz tylu chętnych??? Do tego to już nie te czasy, gdy liczyła się ilość mięsa armatniego - teraz liczy się nasycenie wojska nowoczesną techniką i uzbrojeniem.

  2. Telamon

   Dasz na to pieniądze? Tyle aby ci ludzie nie musieli biegać w drewniakach i z kosami na sztorc.

  3. Tomsi

   Tak jak w Afganistanie? Hodowcy kóz pokonali technikę! WOT ma przyszłość i jest potrzebny do działania na własnym terenie, należy go cały czas doskonalić i pozbywać się patologii, która niestety jest wszędzie. Wojna to nie tylko technika, drony, roboty, to ludzie i ich wyszkolenie!

 8. ciekawy

  WOT to nie jest formacja uniwersalna. Jest powiązana z lokalnym środowiskiem i przeznaczona do działań na swoim terenie. Powód jest prosty. Prawie wszyscy żołnierze pracują i z codziennej pracy utrzymują swoje rodziny.Służba w WOT to ich dodatkowe zajęcie , na które poświęcają wolne weekendy Na co dzień nie są dyspozycyjni i aby pojechać na granicę musieliby brać urlopy. W związku z pandemią niektórzy potracili pracę i oni częściej się angażują w dodatkowe przedsięwzięcia. W związku z organizacją nowej dywizji WOT jest wydrenowany z zawodowej kadry i poziom wyszkolenia musi spadać i niestety spada. I zaczyna dopadać go główna polska przywara, kliki. Koledzy kolegom po znajomości i po cichu załatwiają co lepsze fuchy.

 9. Olo

  Bardzo dobrze ze taka formacja powstała, nikt tych ludzi nie zmusza do niczego tylko z własnej woli się zgłosili i z własnej woli chcą bronić bezpieczeństwa Polski. Przydałoby się jednak uzbroić tych ludzi nie tylko w karabinki, moździerze czy ręczna broń przeciwpancerna, ale również w jakiś cięższy sprzęt np. transportery opancerzone czy nawet artylerię. A ruskie trolle niech krytykują ciagle, lepiej żeby było jak za rządów Tuska i jego kolegów - Armia Polska z liczebnością 100.000, przestarzałym sprzętem i mówieniem ze na nic nie ma pieniędzy.

  1. F

   Bwp1, t72 itp.

  2. czarno to widzę

   A jak sobie wyobrażasz wyszkolenie w ciągu kilkunastu weekendów w roku operatora transportera opancerzonego, artylerzystę czy czołgistę?

  3. dropik

   Chłopie, na Ukrainie nawet w czasie wojny nie dawali amatorom ciężkiego sprzętu.

 10. Pancyr strzelający do ptaków

  Widzę że temat WoT obok tematu zakupu F-35 działa na olgino jak płachta na byka. Tylko się pojawi to od razu mnóstwo komentarzy krytycznych. Znaczy, że WOT to dobry pomysł. Tak trzymać.

  1. Pucin :0

   Jak trzymać???, że obok SG granicy pilnują WO!!!!! A gdzie ten mityczny WOT wspierających wszystkich i wszystko w sytuacji naprawdę kryzysowej. Ocknij się i chodź z nami czarny Alibabo. He he ;0

  2. wert

   jak by WOT wysłali wyłbyś na całe gardło: dlaczego wysłali "niewyszkolonych amatorów". Nieważne kto ważne że i są dokładni. I tak ma być a psy szczekają. Bo tak mają

  3. Antytroll

   A dlaczego wot ma pilnować granic skoro robi to sg i regularne wojsko? Patrząc na Twoje komentarze, wyglądasz na kogos kto albo jest trollem albo kimś kto tylko szuka powodu żeby się o coś doczepić

 11. pani plutonówka

  19% kobiet? Tak mało? Trzeba dobić do 50% kobiet we WOT!

  1. Autor

   A dlaczego 50%? Może lepiej tyle ile kobiet studiuje czyli 62%? Swoja droga kiedy zaczniecie zdawac testy sprawnosciowe na poziomie mezczyzn? Pytam bo chcialbym isc do WOT, ale boje się, że w razie czego żadna mnie nie bedzie miała siły wyniesc z pola walki.

  2. Eliza Konopnicka

   Pójdzie w TV? 1000%

  3. średnia hawajska dla każdego

   Tak - koniecznie. Znajomy wotowiec mi opowiadał, że musieli nieść plecak pani oficer, bo biedaczka z sił opadła. Na ćwiczeniach może to i nie problem, ale w czasie działań wojennych i owszem.

 12. Rocco

  Kilka minut po publikacji tego artykułu było słychać w Warszawie dwie potężne eksplozje. Mimo obawy o zamach terrorystyczny powodem tych dźwięków był trzask pękających zwieraczy redaktorów z gazety wyborczej i posłów opozycji demokratycznej

 13. Pan

  Brawo WOT Dobry kierunek. Konieczne jest rozwijanie kultury patriotycznej bo z tym leżymy. No i co niektórzy ulegli kompleksowi Polaka i pedagogice wstydu.

 14. zamaskowany Ranger

  Zwiększanie liczebności armii jest łatwiejsze niż wyposażenie żołnierzy w nowoczesne uzbrojenie . Z tym ostatnim idzie nam jak po grudzie .

  1. marian

   Czy ja wiem, czy takie łatwiejsze. O ile wiem, to na 2021 rok wot miał być prawie kompletny.

 15. Ubawiony głupota

  Tak , tak pobiegać po poligonie za 500 pln, pobawić się w wojsko. A jak przyjdzie do walki/ co na szczęście jest malo prawdopodobne/ będzie jak na Ukrainie - masowa emigracja i ucieczka tych „zuchów” , szkoda pieniędzy lepiej je przeznaczyć na dozbrojenie armii zawodowej. Ale na papierze liczba wojaków wzrosła o 30 tys. I jak w afganie w samolotach i na granicach same młode silne byki , zamiast bronić kraju uciekają gdzie się da. To prawda której żaden polityk nie chce słyszeć. Dlatego NATO to obecnie klubik dyskusyjny bo realnie to siła papierowa , a jak przyszłoby co do czego to żaden Hiszpan czy Turek czy Grek za Litwę czy Polskę umierać nie będą bo maja to po prostu gdzies. Wtedy to dopiero byłaby dezercja jakiej świat nie widzial.

  1. Tomsi

   Pewny tego jesteś i oceniasz ludzi swoją miarą, sam byś tak zrobił, albo już jedziesz na zmywaku na zachodzie..., nie znasz tych ludzi, jestem pewien, że stopień dezercji byłby taki sam jak wśród żołnierzy zawodowych. W pierwszym szeregu bronili by ojczyzny - "kibole", a "białe kołnierzyki" wiały by do swoich liberalnych "przyjaciół" za Odrę.

  2. joe

   Jedynie kto zawsze ucieka za granice to Polscy Poltycy!!!

  3. kibic

   Po co taki defetysta wchodzi na forum o tematyce militarnej? Lepiej ten czas poświęcić na szlifowanie polskiej gramatyki i interpunkcji. Co do żołnierzy WOT, to nie sądzę, aby była to formacja skłonna do dezercji. Mam głębokie przekonanie, że ci żołnierze kierują się mocnymi przesłankami patriotycznymi. Wspomniane przez ciebie 500zł jest słabą motywacją i z pewnością nie stanowi podstawy do decyzji o wstąpieniu do WOT. W Afganistanie sprawy wyglądały inaczej. Armia USA była obca dla tożsamości, religii czy kultury tamtejszych ludzi. Trudno oczekiwać od żołnierza postawienia na szali własnego życia, gdy nie ma on przekonania co do słuszności obrony obcych idei. W dodatku Afganistan jest bardzo zróżnicowany i nie ma tam powszechnego poczucia wspólnoty narodowej. Polacy mają swoją "bazę". Stanowi ją tysiąc lat historii, tragiczne doświadczenia z wojen z sąsiadami, wspólny język i wiele inych "drobiazgów".

 16. były porucznik zmechu

  I dobrze. Niestety nie zastąpi to armii zawodowej - dobrze wyszkolonej i wyposażonej w nowoczesny sprzęt.

  1. hermanaryk

   Zastąpi w niektórych zadaniach drugorzędnych. I dobrze, bo zawodowcy będą mieli roboty co niemiara.

  2. Pucin :0

   Tu popieram, co widać na granicy RP/BY - kto kogo pilnuje i jak wygląda. :)

  3. Fff

   Nie będzie pieniędzy dla zawodowych. Arvhaicznym sprzętem to mogą walczyć z Litwa.

 17. Ghhgghvfffgg

  Teraz czas, na wzmacnianie sprzętowe wot szczególnie siły ognia.

  1. Victor

   Tak. Koniecznie powinni posiadać własne lotnictwo i artylerię.

  2. Maćko z Bogdańca

   Akurat artyleria nie jest śmieszna. Przy odpowiednim wsparciu artylerii i w przygotowanym terenie lekka piechota jest w stanie się obronić nawet przed silnym przeciwnikiem. Artyleria nadal jest kluczem, "bogiem wojny".

  3. T

   Goździki im wystarczą. Kraby dla zawodowych

 18. lolek

  I dobrze! Im więcej przeszkolonych ludzi tym lepiej. Im więcej rąk zdolnych jest dźwigać karabin tym lepiej. Trzeba tylko zadbać by nie odchodzili z WOTu przy byle okazji i pod byle pretekstem.

  1. Hmmm

   To są rezerwiści.

 19. Kris

  Sporo ludzi tez odchodzi. 80% ludzi w WOT jest dla kasy i zabawy, w przypadku konieczności uczestniczenia w cięższych ćwiczeniach rezygnują. W przypadku konieczności powołania zolnierza na jakąś akcję przeciwkryzysową stawia się może 10% stanów, reszta nie jest zainteresowana.

  1. Pucin :0

   Nie "cięższych ćwiczeniach" a raczej bym stwierdził rozczarowania czym jest WOT od środka - nie wojskiem zdolnym do walki a programem socjalno/bytowym. A powody to tylko preteksty by się nie czepiali jak odchodzisz. :)

  2. Mikland

   To ruski troll wszędzie sieje dezinformacje. Proszę o źródło Pana danych

  3. ;))

   podaj najpierw własne, dla przykładu...

 20. Dumi

  Za to akurat pochwale PiS. Bravo. WOT,mimo krytyki to dobre rozwiązanie. Powinniśmy dużo wzorców czerpać z rozwiązań Finlandii. Kupiliśmy mega drogi sprzęt z USA, niestety głównie z półki co będzie drogo nas kosztować czas jego utrzymania. Przestańmy szastać pieniędzmi bo to się obróci przeciwko nam. Wystarczy już sprzętu z półki... Myślę, że porażka Trumpa w wyborach i to co zrobił Biden w Afganistanie POWINNO BYĆ DLA NAS NAUCZKĄ NA CAŁE ŻYCIE. Kupmy Narew mocno spolonizowaną, zbudujmy własne mikrosatelity, niestety, ale bardziej niż Abramsów z półki potrzebujemy własnej satelity ( co najmniej 2) ...postawmy na własne drony, rozwińmy pioruny,dokończymy i ulepszajmy pirata, Borsuka, rozwińmy Rośki skupmy się na nasyceniu armii liczną bronią ppanc., opracujemy amunicję do RAKów, Krabów, czołgów, a może i Langust, etc. Dlatego zgadzam się z Szeremietiewem, że armia powinna liczyć minimum 300 tyś WOT, armię zawodową można mieć w liczbie 130 -150 tyś., odbudujmy rezerwy, rozwińmy strzelnice, etc. Zwiększmy liczebność służb granicznych do 30 tyś, Policji 120 tyś. Powinniśmy nieco zwiększyć wojska specjalne, ale nigdy kosztem jakości. Utrzymanie takiej armii to nie lada wyzwanie a jeszcze mamy MW mega kosztowną... Czas na inwestycje we własny przemysł, sojusze są ważne,ale to jest loteria a z tego co widzę mamy poważny problem z budżetem... 150 tyś armia zawodowa, minimum 300 tyś. WOT, rezerwa 150 - 300 tyś. , Policja 120 tyś, służba graniczna 30 tyś., pospolite ruszenie ( leśnicy, organizacje paramilitarne, harcerze, uczniowie szkół wojskowych, studenci uczelni wojskowych, firmy ochroniarskie, weterani, etc.). Liczby imponujące, dodajmy do tego morale, wyszkolenie i bardzo dobre uzbrojenie. Pamiętajmy, że nasz naród liczy 38 mln. Liczby o których pisze to nie fantastyka a OBOWIĄZEK bo mamy niebezpieczne kraje za sąsiadów. Pieniądze? Da się. Ale to w osobnym komentarzu.

  1. Gniewko

   Są już pomysły aby SG uzbroić w cięższy sprzęt.

 21. beee

  Pełen szacunek dla ludzi chcących służyć w WOT.

  1. Marek

   Oni nań zasługują. Beczący szydercy - nie.

 22. bc

  Jeszcze trzeba zrobić coś pomiędzy zawodowymi wojskami operacyjnymi a WOT, Aktywną Rezerwę jak w UK tylko muszą być odpowiednie bonusy dla członków i pracodawców.

 23. no i fajnie

  zielone ludziki bez szans

 24. Pucin :0

  A dlaczego jest tak dobrze, że aż tak źle? ;) - dlaczego nie pilnują granicy wschodniej? :)

 25. Davien

  Wniosek filozoficznie godny samego Archimedesa. Dziwne gdyby to zawodowi służyli w WOT xD

  1. prawo archimedesa

   Archimedes jakby żył też by w WOCIE był

Reklama