Siły zbrojne

13 francuskich żołnierzy zginęło w wypadku śmigłowca w Mali

Śmigłowiec Airbus Helicopters Cougar. Fot. airbus.com
Śmigłowiec Airbus Helicopters Cougar. Fot. airbus.com

Trzynastu francuskich żołnierzy zginęło w poniedziałek wieczorem w katastrofie śmigłowca w Mali - poinformowała kancelaria prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Wojskowi brali udział w operacji przeciwko dżihadystom.

Jak przekazał Pałac Elizejski, w Mali doszło do przypadkowego zderzenia się dwóch śmigłowców podczas operacji bojowej przeciwko dżihadystom. Wśród zabitych jest sześciu oficerów. Śmigłowiec bojowy typu Tigre oraz śmigłowiec transportowo-bojowy typu Cougar zderzyły się w Liptako w regionie Menaka we wschodnim Mali. Do katastrofy doszło w poniedziałek wieczorem w ramach zakrojonej na szeroką skalę operacji Barkhane przeciwko dżihadystom związanym z Państwem Islamskim i Al-Kaidą, w której bierze udział 4500 żołnierzy w Sahelu.

image
EC-725 Cougar w malowaniu francuskich sił powietrznych. Fot. Dmitry A. Mottl/wikipedia.com/domena publiczna

Prezydent Macron oddał hołd żołnierzom, którzy "polegli dla Francji w walce z terroryzmem", i złożył kondolencje ich rodzinom. Zginęło "13 bohaterów, których celem była ochrona nas wszystkich" – podkreślił.

Fot. J. Sabak/D24
Fot. J. Sabak/Defence24.pl

Jest to jeden z najpoważniejszych wypadków od czasu zamachu na koszary sił francuskich i amerykańskich stacjonujących w Bejrucie w 1983 r. W ataku tym zginęło ponad 300 osób, w tym 241 żołnierzy amerykańskich i 58 francuskich spadochroniarzy.

Śmigłowce używane w Afryce przez francuską armię są w bardzo dobrym stanie. Na razie nie znamy przyczyny katastrofy, ale możemy domniemywać, że wynika ona albo ze słabej widoczności w regionie pustynnym, albo była skutkiem próby uniknięcia ostrzelania.

Generał Dominique Trinquand,były szef francuskiej misji wojskowej przy ONZ, w wywiadzie dla francuskiej telewizji BFM

Od czasu interwencji Francji w Mali od 2013 roku zginęło tam według różnych źródeł od 38 do 44 francuskich żołnierzy. W lutym 2018 r. pięć osób zginęło w katastrofie dwóch francuskich wojskowych śmigłowców Gazelle, które zderzyły się w powietrzu w trakcie misji szkoleniowej w położonym nad Morzem Śródziemnym departamencie Var.

Kondolencje rodzinom ofiar złożył m.in. premier Mateusz Morawiecki, który napisał na Twitterze:"Śmierć 13 francuskich żołnierzy na misji w Mali głęboko mnie poruszyła; chylę czoła przed ich poświęceniem w walce z terroryzmem i składam wyrazy współczucia ich rodzinom, prezydentowi Emmanuelowi Macronowi i wszystkim Francuzom."

Komentarze