Siły zbrojne

Kazachstan wymienia Mi-24. Nowe "Krokodyle" w komplecie

Maszyny w momencie dostawy nosiły rosyjskie oznaczenia oznaczenia na ogonie, ale widać docelowe numery taktyczne (widoczny na zdjęciu to nr czerwony 11). Widać zamaskowane farbą kazachskie oznaczenia przynależności państwowej. Fot. gov.kz
Maszyny w momencie dostawy nosiły rosyjskie oznaczenia oznaczenia na ogonie, ale widać docelowe numery taktyczne (widoczny na zdjęciu to nr czerwony 11). Widać zamaskowane farbą kazachskie oznaczenia przynależności państwowej. Fot. gov.kz

Ministerstwo obrony Kazachstanu poinformowało, że w bazie lotniczej na zachodzie kraju wylądowały cztery fabrycznie nowe śmigłowce szturmowe Mi-35M. Oznacza to zakończenie dostaw 12 maszyn tego typu, zamówionych w latach 2016-2018. Zastępują one poważnie wyeksploatowane śmigłowce Mi-24W, pochodzące z czasów gdy kraj ten był częścią ZSRR.

Informacja o zakończeniu dostawy zamówionych w czerwcu 2018 roku czterech śmigłowców Mi-35M oraz szkolenia personelu oddelegowanego do ich obsługi została opublikowana 23 czerwca 2020 roku. Śmigłowce dostarczono w ramach współpracy wojskowo-technicznej między Kazachstanem a Rosją, której efektem był kontrakt pomiędzy Ministerstwem Obrony Kazachstanu a przedsiębiorstwem Rosoboronexport – oficjalnym eksporterem rosyjskiego uzbrojenia.

Cztery maszyny, noszące numery taktyczne od 9 do 12, to trzecia tego typu dostawa. Poprzednie cztery Mi-35M dostarczono w maju 2018 roku na podstawie umowy z roku poprzedniego. Pierwsze cztery maszyny, noszące numery taktyczne od 1 do 4, zostały dostarczone w 2016 roku, w którym też podpisano pierwszą umowę. Jest to element szerokiego programu modernizacji sił zbrojnych Kazachstanu, który jest państwem kluczowym dla Rosji w kontekście kontroli sytuacji w Azji Środkowej.

Będąc członkiem Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) kraj ten jest silnie związany militarnie i politycznie z Moskwą. Korzysta też z preferencyjnych warunków przy pozyskiwaniu z Rosji uzbrojenia, co pozwoliło m.in. na modernizację BTR-80 do standardu BTR-82A, zakup samolotów Su-30SM czy wspomnianych wcześniej śmigłowców Mi-35M. Choć Nur-Sułtan w ostatnich latach nieco dywersyfikuje źródła sprzętu, kupując np. samoloty Airbus C295 czy pojazdy opancerzone Otokar Cobra z Turcji, to nadal siły zbrojne w większości opierają się na 30-40 letnim sprzęcie z czasów ZSRR, takim jak samoloty transportowe An-12, bojowe Su-25 i MiG-31 czy czołgi T-72BA.

Komentarze