Reklama

Siły zbrojne

1 mln USD kary za zatrzymanie dziennikarki. Fotografowała jednostkę wojskową

Tablica przed Sztabem Generalnym w Warszawie, której jeszcze w 2013 r. nie wolno było fotografować – fot. M.Dura
Tablica przed Sztabem Generalnym w Warszawie, której jeszcze w 2013 r. nie wolno było fotografować – fot. M.Dura

Aresztowanie dziennikarki, która robiła zdjęcie jednej z jednostek wojskowych kosztowało podatnika amerykańskiego ponad milion dolarów. Powodem zatrzymania było sfotografowanie wycofanego ze służby śmigłowca wojskowego, stojącego przy bramie skrzydła lotnictwa ratowniczego.

Sąd przyznał pięćdziesięcioośmioletniej dziennikarce Nancy Genovese 1,12 miliona dolarów odszkodowania za aresztowanie w 2009 r. Powodem zatrzymania było zrobienie zdjęcia starego śmigłowca HH-3E, stojącego przy bramie do bazy lotniczej Gwardii Narodowej Gabreski Airport Air National Guard w Westhampton na wschodnim Long Island (stan New York).

Aresztowanie było o tyle niezrozumiałe, że Nancy Genovese pracowała w tym czasie dla portalu internetowego zajmującego się wspieraniem amerykańskich żołnierzy „Support Our Troops”, w fotografowanej bazie nie mieści się żadna tajna jednostka wojskowa, a jedynie 106 ratownicze skrzydło lotnicze (106th Rescue Wing) oraz że znajdujący się na zdjęciach śmigłowiec HH-3E nie był już od dawna wykorzystywany operacyjnie.

Dziennikarka została zatrzymana przez szeryfa hrabstwa Suffolk w stanie Nowy Jork za terroryzm, jako przykład dla innych „prawicowców”. Ostatecznie Genovese przebywała w areszcie przez 4 dni, gdzie przeszła dokładną rewizję osobistą i była na różny sposób upokarzana. Udało się jej wyjść z więzienia dopiero po wpłaceniu kaucji w wysokości 50000 dolarów.

Wbrew pozorom milionowe odszkodowanie wcale nikogo nie raziło. Obrońcy praw człowieka głośno mówili, że żadne pieniądze nie mogą zrekompensować tego, w jaki sposób potraktowano dziennikarkę. Stwierdzono, że „funkcjonariusze nie mogą w ten sposób nadużywać swojej władzy”.

Autorowi zdarzyło się w Polsce mieć pewne problemy przy okazji fotografowania jednostek wojskowych, w tym miejsc które zostały wcześniej szeroko zilustrowane w Internecie.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Jazon z Patrolu

  W stanie Illinois jeszcze dlugo przed wprowadzeniem prawa do noszenia broni (mogles posiadac ale nie mogles nosic na sobie, teraz po dodatkowych 40 godz kursu i drobnej oplacie mozesz) chlopak pracujacy w ochronie i majacy specjalne pozwolenie na noszenie broni, idac do pracy przypial kabure, wypelnij ja pistoletem i wyruszyl w droge, zajechal po drodze na stacje i zostal aresztowany, bezpodstawnie jak ocenil sedzia potem, dostal 230 tys $, tak sie tutaj uczy nadgorliwcow

 2. Willgraf

  ale nie polskie sądy przeżarte korupcja i bezkarne poza czynnikiem statystycznym tzw. namaszczeni idealni i uczciwi poza prawem i osądem - ostatni objaw feudalizmu- żeby w Polsce sądy były normalne potrzebne jest zapis w KK tzw. Przestępstwo procesowe - za łamanie prawa RP przez sędziów i prokuratorów

  1. Edi

   Willgraf - piłeś, nie pisz.

Reklama