Senacka Komisja Obrony Narodowej wybrała wiceprzewodniczących

4 grudnia 2019, 16:34
Senat_ilustracyjne
Fot. M. Józefaciuk - Kancelaria Senatu/flickr

Senacka Komisja Obrony Narodowej wybrała wiceprzewodniczących: Krzysztofa Brejzę z Koalicji Obywatelskiej, Rafała Ślusarza z Prawa i Sprawiedliwości oraz Jerzego Wcisła z Koalicji Obywatelskiej.

Spotkanie odbyło się we wtorek trzeciego grudnia. Jak podaje Kancelaria Senatu, Krzysztof Brejza, Rafał Ślusarz i Jerzy Wcisła zostali wybrani na zastępców przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej. Ich kandydatury zgłosił przewodniczący senator Jarosław Rusiecki; zgodę na wybór trzech zastępców wyraziło Prezydium Senatu. 

Krzysztof Brejza (KO) wcześniej sprawował mandat posła w VI, VII i VIII kadencji Sejmu. Rafał Ślusarz (PiS) był z kolei senatorem w VI i IX kadencji wyższej izby parlamentu. Natomiast Jerzy Wcisła (KO) sprawuje mandat senatora po raz drugi z rzędu.

Funkcję przewodniczącego Komisji pełni Jarosław Rusiecki (PiS), od jej inauguracyjnego posiedzenia w połowie listopada br.

W skład Komisji wchodzą także: Jerzy Czerwiński (PiS), Dorota Czudowska (PiS), Tomasz Grodzki (KO), Robert Mamątow (PiS), Bogdan Zdrojewski (KO).

W trakcie posiedzenia ustalono, że przez najbliższy miesiąc komisja będzie zbierać propozycje do planu pracy. Przewodniczący senator Jarosław Rusiecki zaproponował, by w obecnej kadencji komisja kontynuowała podróże studyjne i wizyty w instytucjach wojskowych i zakładach zbrojeniowych. Senator Jerzy Wcisła zaproponował wyjazd na granicę polsko-rosyjską, gdzie stacjonują wojska sojusznicze w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Z kolei senator Bogdan Zdrojewski zwrócił uwagę w kontekście szczytu NATO w Londynie na znaczenie dla obronności wschodniej flanki. Według senatora tematem jednego z pierwszych posiedzeń komisji powinna być informacja o efektach tego spotkania. Ponadto wskazał, że komisja powinna się zainteresować sytuacją w Eurokorpusie, a także spotkać się z polskimi oficerami zajmującymi stanowiska w strukturach sojuszniczych. Senator Jerzy Czerwiński uznał natomiast za pożądane zajęcie się stanem i możliwościami polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Lach_2017
czwartek, 5 grudnia 2019, 09:19

Ha, ha... jak na sejmie Entów... po całodniowych obradach - przywitaliśmy się już....!

Mirek
środa, 4 grudnia 2019, 19:39

A ja chciałbym usłyszeć od komisji z czego są zrobione pługi odśnieżne, zamówione przez wojsko w cenie 70 tyś za sztukę

Oszołom
piątek, 6 grudnia 2019, 23:07

One spelniaja wymog plywalnosci i sa w technologi steal...

Marian Banan
czwartek, 5 grudnia 2019, 15:37

Cena dotyczy samochodu wraz z lemieszem, czy samego lemiesza (pługa)????

Tweets Defence24