Przemysł Zbrojeniowy
PAS19: Serbski H145M z pełnym uzbrojeniem
Podczas Paris Air Show 2019 koncern Airbus Helicopters zaprezentował lekki śmigłowiec H145M wyposażony w system samoobrony, osłony balistyczne i uzbrojenie podwieszane obsługiwane systemem HForce. Jest to pierwsza z czterech uzbrojonych maszyn tego typu przeznaczonych dla Serbii.
Serbia jest jednym z pierwszych użytkowników H145M wyposażonych w nowy, modułowy system HForce, zarządzający uzbrojeniem i systemami celowniczo-obserwacyjnymi. Można go stosować we wszystkich typach maszyn produkowanych przez Airbus Helicopters. W Paryżu zaprezentowano również jednosilnikowy H125 z takim wyposażeniem.
Śmigłowce H145M przeznaczone dla Serbii to dziewięć maszyn, z których sześć przeznaczonych jest dla sił zbrojnych, a trzy dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wszystkie wyposażone są w optoelektroniczne systemy obserwacyjne sterowane przez system HForce, ale tylko cztery z maszyn wojskowych mają przenosić uzbrojenie. Jest to szeroka gama pocisków niekierowanych i broni lufowej.
Obecna na ekspozycji statycznej maszyna wyposażona została w osłony balistyczne dla załogi oraz system samoobrony złożony z sensorów i wyrzutni środków zakłócających działających w zakresie 360 stopni. Pod częścią dziobową umieszczono głowicę obserwacyjną L-3 Wescam MX-15. Na zewnętrznych pylonach znalazła się wyrzutnia pocisków niekierowanych oraz zasobnik z karabinem maszynowym 7,62 mm. Drugi karabin tego samego kalibru umieszczono w bocznych drzwiach na obrotnicy obsługiwanej przez strzelca pokładowego. Serbia jest pierwszym użytkownikiem maszyn H145M wyposażonych w system HForce, określany jako poziom 2, umożliwiający użycie uzbrojenia niekierowanego. Obecnie trwają prace nad wersją poziom 3, dostosowaną do naprowadzania pocisków kierowanych. W pierwszej kolejności będą to ppk Spike firmy Rafael.
H145M to lekki śmigłowiec wojskowy o masie 3,7 tony. Zakupiły go, między innymi, siły specjalne Niemiec oraz marynarki wojennej Tajlandii, jak również zakontraktowany dla sił zbrojnych Serbii i Węgier. Nowoczesna konstrukcja charakteryzuje się m.in. zastosowaniem fenestronu (wentylatora ogonowego), nowej przekładni i silników Arriel 2E (667 kW każdy) sterowanych układem elektronicznym FADEC, mocniejszych niż silniki w maszynach EC145/H145, od których H145M się wywodzi.
Buba
Ciekawe czemu mimo ,że tak blisko są rasiji. Wybrali konkurencję przecież mogli dostać wiekowe mi delikatnie przypudrowane w mińsku.
Smok
Po pierwsze. Serbia jest wolnym niezależnym państwem i może kupować co chcę i od kogo chcę. Po drugie. Słyszałeś o lekkim bojowym śmigłowcu Mi produkowanym w Rosji? Bo ja nie.
Davien
H145M panie Smok nie jest śmigłowcem bojowym ale wojskową wersją H145
Marek
Bo woleli kupić sobie porządny śmigłowiec, którym H145M bez wątpienia jest?
Wot
Idealny jako następca Mi-2.
Mango
Po co Rosji ta stara Mangusta? Dostali jej specyfikację techniczną w ,1987. HForce? Osłony balistyczne?
Zawisza_Zielony
Idealny do zastąpienia MI-2
W3-pl
Panie Juliuszu. po dyskusji Po defiladzie 3-go Maja Silni w sojuszach, wspierany przez ex-specjalsa, wytaczano tvPoL orgumenty typu "Aptekarskie dawkowanie". Dlaczego tylko 4? z 6-ciu serbskich "gunship" przewidziano do przenoszenia rakiet niekierowanych i broni lufowej. kalibru 7,62mm. Dopiero producent airbus pracuje nad poziomem3 + Spike?? a co wystawiali w Kielcach pod H225M, "DOSTOSOWANE" do nawet exocet??? 7.62 mm...hm. Kowboje z usa PO tym jak stracili jednego z drugim "gunship" AC130, w 1972, mimo jak walili z Wielolufowych rur 20mm-na kolejne, skierowane na Saddama 1991zamontowali sprawdzone Bofors...40mm a nawet haubice 105.mm . I tak starcili jednego , mimo latania tylko w ciemnej nocy. A tak liczyli tylko na optycznie naprowadzane przez wroga armatki p/lot, BEZ potrzeby przelotu nad pozycjami npla. Bo jak , tak jak H....Serbii strzela z bocznych drzwi....no fakt Serbowie wojowali w Europie. Ba , nawet "przestrzelili" przypadkowo , z artylerii, do Bad Radkersburg, w Austrii. A. a nam To airbusy oferowali z nieruchomymi zasobnikami, jak Te dwa na foto hohoho
przypadkowy
Słyszałeś o kosmodromie w Plesiecku ? Plesieck nie leży koło równika :) No, ale OK, nie będziemy słać większości sond na orbity o dużym nachyleniu do płaszczyzny równika. Swoją drogą, pomysł aby budować kosmodrom kiedy przemysł kosmiczny znajduje się w głębokich powijakach, trudno traktować inaczej niż skok na kasę.
myślenie nie boli
Powiedz to Norwegom i Szwedom. Najwyraźniej masz nieaktualna wiedzę?