Serbia lekceważy sankcje i wprowadza rosyjskie Pancyry. W tle fake newsy [ANALIZA]

26 lutego 2020, 08:40
pancir pasuljane
Fot. mod.gov.rs
Reklama

Pomimo ostrzeżeń o możliwych sankcjach ze Strony Stanów Zjednoczonych Serbia odebrała od Rosji dwa z sześciu zakupionych w 2019 r., samobieżnych, rakietowo-artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Pancyr-S1. Decyzja rządu w Belgradzie jest tym bardziej niezrozumiała, że może ona również mocno utrudnić serbskie starania o wejście do Unii Europejskiej.

Serbowie wcale nie kryją się z realizowanymi w Rosji zakupami uzbrojenia. O otrzymaniu dwóch z sześciu zamówionych samobieżnych, rakietowo-artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Pancyr-S1 poinformowało bowiem 22 lutego 2020 roku najpierw serbskie ministerstwo obrony, a dzień później, osobiście, prezydent Serbii Aleksandar Vučić w wywiadzie udzielonym prorządowej telewizji Prva Srpska Televizija.

Zakupione od Rosji zestawy zostały dotransportowane na lotnisko „Pułkownik-Pilot Milenko Pavlovic” w Batajnicy. Według ministra obrony Aleksandara Wulina mają one zwiększyć serbskie zdolności obronne i odstraszające. Minister powiedział również dziennikarzom, że zakup systemu Pancyr-S1 jest wiadomością zarówno do przyjaciół, jak i wrogów, że nikt nie może rozmawiać z Belgradem z pozycji siły.

„Dzięki nabyciu uzbrojenia defensywnego, jedynego tego rodzaju uzbrojenia w regionie, Serbia nadal zwiększa swoje zdolności obronne i swój potencjał odstraszania. W ten sposób nasza zdolność do bycia i pozostania neutralnym pod względem militarnym jest dalej wzmacniana, co jest fundamentalnym zobowiązaniem bezpieczeństwa najwyższego dowódcy serbskich sił zbrojnych, Aleksandara Vučicia, a także naszego rządu i parlamentu.”

Aleksandar Wulin – serbski minister obrony

Serbowie działają więc całkowicie niezgodnie z polityką Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, która po ataku na Ukrainę i zagrabieniu Krymu zakłada m.in. utrzymywanie całkowitego embarga na rosyjskie uzbrojenie. Dodatkowo należy pamiętać o amerykańskich groźbach sankcji, jeżeli Serbia kupią broń, która może zagrozić bezpieczeństwu sąsiednich państw członkowskich NATO. Vučić w swoisty sposób zakpił sobie jednak sobie z tych ustaleń, tym bardziej że zakup Pancyrów odbył się na wyraźną sugestię prezydenta Rosji Władimira Putina. Miał on powiedzieć podczas ostatniego spotkania (4 grudnia 2019 r.) do Vučicza: „Kup Pancyra, on pokazał swoją największą skuteczność w Syrii”.

image
Spotkanie prezydenta Serbii Aleksandra Vučicza z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem 4 grudnia 2019 r. Fot. kremlin.ru

Serbski prezydent ma jednak nadzieję, że nie będzie żadnych sankcji, ponieważ otwarcie mówił o pozyskaniu rosyjskich zestawów, a reakcja Amerykanów byłaby zrozumiała, gdyby zakupił system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy S-400, który ma znacznie większy zasięg i jest o wiele bardziej bronią ofensywną. Tymczasem Pancyr to system o zasięgu nie większym niż 20 km.

Umowa podpisana z Rosją w 2019 roku zakładała pozyskanie sześciu takich zestawów rakietowych wyposażonych w radar wykrywania i wskazania celów, radar śledzący cele i wystrzelone rakiety oraz system optoelektroniczny. Według ujawnionych przez Serbów informacji każdy przekazany im zestaw Pancyr ma mieć możliwość naprowadzania jednocześnie czterech rakiet przeciwlotniczych i to przeciwko różnego rodzaju celom powietrznym takim jak: samoloty, śmigłowce, rakiety manewrujące oraz drony.

Serbia kupując rosyjskie uzbrojenie po raz kolejny potwierdziła, że zamierza nadal utrzymywać silne kontakty polityczne i ekonomiczne z Rosją. Dotyczy to także współpracy wojskowej, o czym świadczy chociażby niedawna wizyta w Belgradzie ministra obrony Federacji Rosyjskiej Siergieja Szojgu. To właśnie wtedy rosyjski minister miał stwierdzić, że współpraca wojskowa między tymi dwoma państwami miała osiągnąć „zasadniczo” nowy poziom.

Dla Rosji Serbia nie jest oczywiście wielkim partnerem handlowym. Świadczy o tym chociażby jej stosunkowo niewielki budżet wojskowy, który w 2019 roku wynosiło około 906 milionów dolarów. Od kilku lat jest on stopniowo zwiększany, o około 30 proc. od 2018 roku.

Dla władz w Moskwie o wiele bardziej liczy się jednak fakt, że jest to jedno z niewielu już państw europejskich, które może być nie uznawane za sojusznika. Serbia zobowiązała się bowiem pozostać poza NATO i odmówiła przyłączenia się do zachodnich sankcji wobec Rosji za jej politykę na Ukrainie. Państwo to jest dodatkowo otoczone wokół przez kraje Paktu Północnoatlantyckiego, stając się dla Rosjan swoistym przyczółkiem wojskowym. Dodatkowo Serbia kupuje jednak rosyjskie uzbrojenie – chociaż niewątpliwie w bardzo symbolicznych ilościach.

Dzięki tym kontraktom tylko w 2019 roku serbska armia otrzymała od Rosji trzydzieści transporterów opancerzonych BRDM-2 oraz tyle samo czołgów T-72S . W ciągu trzech lat tego sprzętu było jeszcze więcej, a wśród nich pięć śmigłowców Mi-17V-5, cztery śmigłowce uderzeniowe Mi-35M oraz sześć przekazanych jako dar samolotów MiG-29.

Serbowie organizują również wspólnie z Rosjanami różnego rodzaju manewry wojskowe. Pomijając stosunkowo częste współdziałanie wojsk powietrzno-desantowych i specjalnych wskazuje się tu przede wszystkim na zorganizowane w październiku 2019 roku ćwiczenie, w którym rosyjska armia wysłała po raz pierwszy na Bałkany elementy baterii przeciwlotniczej dalekiego zasięgu S-400 oraz zestawy Pancyr-S1.

Co ciekawe ostatnie zakupy przez Serbię rosyjskiego uzbrojenia odbywają się pod „ochroną” medialną prorosyjskiego systemu propagandowego. W Internecie pojawiła się np. informacja, że NATO wyraża wsparcie dla serbskich zakupów i decyzji. W radiu Wolna Europa miałby się pokazać m.in. oficjalny komunikat natowski, że „Serbia ma prawo do swobodnego wyboru ustaleń politycznych i dotyczących bezpieczeństwa. NATO i Serbia są bliskimi partnerami, a my jesteśmy zobowiązani do zacieśnienia naszego partnerstwa z Serbią przy pełnym poszanowaniu jej polityki neutralności”.

W rzeczywistości komunikat radia Wolna Europa z 24 lutego br. na temat zakupu Pancyrów wcale nie zawierał takiego stanowiska. Natomiast prawdopodobnie pierwszym portalem, jaki opublikował tą informację był serbski „b92”. Umiejętnie wkomponowano tam prywatną wypowiedź generała brygady Cesare Marinelli, szefa biura łącznikowego NATO w Serbii opublikowanej na portalu „European Western Balkans” …. 19 grudnia 2019 r. Teraz ten wywiad ma być oficjalnym stanowiskiem Paktu Północnoatlantyckiego w odniesieniu do faktu pozyskania przez Serbię pierwszych Pancyrów.

Na oficjalnej stronie NATO nie ma jednak nic na ten temat. Jak na razie.

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 229
Reklama
Bartek
sobota, 25 lipca 2020, 22:27

Brawo Serbia trzeba trzymać własną politykę obronną a nie jak my politykę obronną stanów zjednoczonych

Fgu
poniedziałek, 2 marca 2020, 01:58

Ostatnio widziałem filmik z Pancyrem w roli głównej świetny na spot reklamowy, antenka kręcił się aż miło !!! Nawet po eksplozji.

zuzanna
piątek, 28 lutego 2020, 15:33

Serbowie działają więc całkowicie niezgodnie z polityką Stanów Zjednoczonych i Unii Eurpoejskiej....Jak tak mogą?

mobilny
sobota, 29 lutego 2020, 11:34

spoko Sankcje załatwią sprawę

joł
piątek, 28 lutego 2020, 08:21

Stosując wymówki rodem z Nato z USA na czele, Serbia jako kraj niezależny i suwerenny robi to czego wymaga jej interes. Kupuje broń tam gdzie chce, i zawiera sojusze z kim chce. Zwłaszcza uwzględniając zdradzieckie ataki sojuszu w 1999r., wbrew prawu międzynarodowemu, które godziły w integralność terytorialną Serbii.

red
czwartek, 27 lutego 2020, 21:54

Za taką niesubordynację Serbii wobec USA to Serbia powinna być doprowadzona do pionu przez demokratyczne i wolnościowe wybombardowanie przez USA i ich sojuszników jak to uczyniono z Kosowem ....

mobilny
czwartek, 27 lutego 2020, 12:36

Gospodarczy terrorysta w akcji. Serbia pamieta naloty.

chateaux
czwartek, 27 lutego 2020, 22:35

Niech się cieszy, że Kosowianie i Bośniacy nie pamiętają masowych serbskiego ludobójstwa i czystek etnicznych.

Trochę historii
piątek, 28 lutego 2020, 08:55

Dziecko drogie. W skrócie. UCK zaczęło stosować partyzanckie i terrorystyczne metody oczekując odwetu ze strony Serbii. Udało się. Splakali się w EU skutkowało nalotami na Serbie. Obecnie islamski fundamentalizm ma się dobrze na terenie Albanii i Kosowa. Myśl potem pisz. Serbia jest niepodległa i sankcje jej nie obowiazują jednak zdaje sobie sprawę że terrorysta gospodarczy i jego państwa wasalne nie dadzą jej spokoju. Spoko loko dziecko P.s. czystek etnicznych w b. Jugosławii dopuściła się każda ze stron włącznie z Chorwacją katolicką.

Davien
piątek, 28 lutego 2020, 15:35

Dziecko, sankcje Serbie jak najbardziej obowiazuja jak chce współpracowac z USA i UE, bo jak je łamie to o współpracy moze zapomnieć i tyle.

sobota, 29 lutego 2020, 11:34

..........przecież ty gadasz z pozycji silniejszego. To szantaż.......

ito
sobota, 29 lutego 2020, 06:39

Davienku drogi- Serbia chce WSPÓŁPRACOWAĆ z NATO i UE a nie ustawić się w roli kolonialno- wasalnej za wszelką cenę. Stąd nie przyjmuje postawy na kolanach. Co, jeśli przetrzyma pierwsze tupania nóżką hegemona, może jej zapewnić znacznie lepszą pozycję niż osiągnęli niektórzy nastawieni na zostanie podnóżkiem.

Davien
sobota, 29 lutego 2020, 19:48

Ito chciec sobie może ale jak działa wbrew interesom UE i USA to na chceniu się skończy bo to UE i USA nie będa współpracować z tym państewkiem, bo i po co?

Polak
czwartek, 27 lutego 2020, 22:32

Widocznie nie za dobrze, jak ten złom kupują :)

dziadek dzidek
czwartek, 27 lutego 2020, 10:43

Jakież to typowe, że kiedy pojawia się tu temat dotyczący Rosji to od razu towarzyszy mu zalew charakterystycznych komentarzy pisanych łamaną polszczyzną :-D A wracając do tematu to są rzeczy, które Serbia może i są takie, które Serbia musi. Otóż Serbia może podejmować decyzje jakie chce ale też musi się liczyć z ich konsekwencjami. Za wszystko kiedyś trzeba zapłacić. Jeżeli więc oszacowali koszty polityczne, gospodarcze oraz militarne i uważają, że są w stanie je udźwignąć to proszę bardzo. Drogę do UE mocno sobie utrudnili bo ostentacyjnie złamali embargo i wyplątanie się z tego nie będzie dla nich całkowicie bezkosztowe. Do NATO z kolei sami nie chcą i nie ma im się co dziwić bo ciągle jest tam żywa pamięć o interwencji Sojuszu w 1999 roku. Wszystko to razem sprawia, że Serbia na własne życzenie popada w izolację a to na dłuższą metę nie służy żadnemu państwu.

Obiektywny
czwartek, 27 lutego 2020, 17:15

Kto nie z nami to przeciw nam. Cud malina polityka zachodnich cywilizacji na upadku zresztą pod egida wszechpanujacych Stanów.

chateaux
czwartek, 27 lutego 2020, 17:06

Serbia z racji tej samej religii - prawosławia, na dodatek patriarchatu moskiewskiego, jest bardzo mocno związana z Rosją. Stąd niechęć do NATO, oczywiście rok 1999 tez ma na to wpływ. Tym niemniej, czy aby na pewno Polska chce Serbii w Unii Europejskiej? Konia trojańskiego Moskwy, z wpływem na decyzje Unii Europejskiej?

plusim
czwartek, 27 lutego 2020, 10:23

Słusznie. Mnie to nie dziwi. NATO im krzywdę zrobiło więc......

chateaux
czwartek, 27 lutego 2020, 17:07

No zrobiło. Bo nie pozwoliło najpierw mordować Bośniaków w 1995 roku, a cztery lata później Kosowarów.

Piotr
czwartek, 27 lutego 2020, 22:11

Poczytaj lepiej jak to było w Serbskim Kosowie. Podstawą do ataku była przygotowana baja o mordzie w Racaku na jakoby ludności cywilnej. Po fakcie dopiero misja OBWE ustaliła, że ci jakoby cywile to polegli bojówkarze z UCK przebrani niedbale w ciuchy cywili.

Piotr
piątek, 28 lutego 2020, 10:04

Jasne, mieli patrzeć jak ich serbowie mordują !

mobilny
piątek, 28 lutego 2020, 17:07

Chyba ci wyjaśnił gościu. Czytaj ze zrozumieniem

plusim
czwartek, 27 lutego 2020, 19:07

Tych samych co tak wiernie ISIS służą?

piątek, 28 lutego 2020, 15:36

Mówisz o tych Czeczenach co z Rosji pojechali do ISIS??

mobilny
sobota, 29 lutego 2020, 09:52

A o obywatelach UE co w setkach wsparli ISIS?

plusim
piątek, 28 lutego 2020, 21:00

Temat Kosowo więc ?

plusim
czwartek, 27 lutego 2020, 19:04

A UCK to lekarze wolontariusze

Wpr
środa, 26 lutego 2020, 23:05

Następni robią interesy z Rosją brawo !!!

plusim
czwartek, 27 lutego 2020, 11:38

Jak im lepiej to nie widzę przeciwwskazań

dziadek dzidek
czwartek, 27 lutego 2020, 10:45

Tak, jasne. Tylko że to jest ten rodzaj interesów, z których Białoruś właśnie próbuje się oswobodzić.

Marek
czwartek, 27 lutego 2020, 10:14

No popatrz. A Hindusi, którzy lubią kupować od Rosjan tego akurat złomu nie chcieli.

Kiowa Wojownik
środa, 26 lutego 2020, 20:04

Kiowa Warriior uzbrojony w hellfire vs Pancyr. Ciekawe co dalej?

wg wikipedii :)
czwartek, 27 lutego 2020, 16:31

Pancyr powinien go zestrzelić bez kłopotu- duży wolny cel , heelfire zasięg: 500– 8000m, uzbrojenie Pancyra razi ponoć do 20 km :)

chateaux
czwartek, 27 lutego 2020, 19:57

Zasięg to nie wszystko. Ostatnio w Syrii Panzyr potwierdził, że świetnie nadaje się do zestrzeliwania ptaków.

BUBA
piątek, 28 lutego 2020, 08:39

Nie miały IFF....

k
czwartek, 27 lutego 2020, 18:51

Kluczowe słowo - powinien...

Jondeca
środa, 26 lutego 2020, 19:07

-Pancyt to broń defenzywna.(srednio skuteczna ale potencjalnie odstrasza samoloty 4 generacji) -nie są w nato Rozumiem, że sie to może staną niepodobać, ale USA za Trumpa nakłada sankcje za wszystko i na wszystkich Niedługo bedzie trzeba utworzyć biała listę krajów i firm które nie są objete sankcjami USA :))))

Bartek
sobota, 25 lipca 2020, 22:34

Bo my to jesteśmy bezmózgowcy i musimy pytać prezydenta usa co i z kim robimy by się na nas nie obrazili i nie objęli sankcjami

dziadek dzidek
czwartek, 27 lutego 2020, 10:47

A gdybyś miał to ująć po polsku to jakby to wyglądało?

plusim
czwartek, 27 lutego 2020, 17:16

A z czym sie nie zgadzasz bo akurat facet prawde pisze

Marek
czwartek, 27 lutego 2020, 10:13

Izraelici pokazali już co się robi z Pancyrami.

jojo
czwartek, 27 lutego 2020, 22:13

Dokąd nie zadrą z Rosją to mogą udawać wielkich mocarzy. Potem nawet nie będą mieli gdzie wrócić .

Davien
piątek, 28 lutego 2020, 15:38

Jakbys jojo zapomniał to Izrael ma tez broń jądrową i nei zawacha jej się uzyc a do tego ma wyjatkowo szczelna obrone antyrakietową, Rosja nie ma zadnej.

Yugol
piątek, 28 lutego 2020, 21:16

Dziecko czy wiesz co to znaczy użyć atomu. Japonia po dziś dzień boryka się a rdzenny mieszkańcy Bikini nadal nie mogą wrócić na wyspy.

Poznaniak
środa, 26 lutego 2020, 18:40

Najbiedniejszy kraj w stosunku do Chorwacji przepaść ale będą rosyjskim przyczółkiem..hehe/

plusim
czwartek, 27 lutego 2020, 13:53

Tia wszystko jest na sprzedaż

easyrider
środa, 26 lutego 2020, 18:03

A co mają Pancyry do wejścia do UE? UE to nie NATO. Poza tym Unia nie odpuści tego żeby - pomimo strachów - przyjąć Serbię i wydoić kolejny kraj i ubezwłasnowolnić go.

Davien
środa, 26 lutego 2020, 20:03

Ano to że Serbia łamie sankcje UE nałozone na Rosję wiec o wejściu do Unii moze zapomniec.

mobilny
czwartek, 27 lutego 2020, 13:55

A od kiedy niepodległe państwo nie należące do Unii musi przestrzegać sankcji wprowadzonych przez innych? Hallo! Nie wszyscy sie wam sprzedali mr davien

Davien
czwartek, 27 lutego 2020, 19:50

Nie musi towarzyszu mobilny ale tez Unia nie musi z takim państewkiem robic interesów, to działa w obie strony, jak widze na Syberii ci nei wytłumaczyli tego?

plusim
czwartek, 27 lutego 2020, 11:37

No i git. Przezyjemy bez Unii P.s. a wiesz że bez smartfona też da się żyć

mobilny
czwartek, 27 lutego 2020, 10:25

Nie są w UE człowieku

FanatykUni
czwartek, 27 lutego 2020, 09:07

Jakoś sankcje nie przeszkadzają w budowie NS2 czy niemieckich fabryk w Rosji

Davien
czwartek, 27 lutego 2020, 19:52

No ciekawe ze budowa NS2 leży i kwiczy a Rosja na chybcika chce sciągac i przebudowywac swój statek do rur by w ogóle cos ukończyc:)

biały
piątek, 28 lutego 2020, 16:40

leży i kwiczy bo Amerykanie zagrozili sankcjami Niemieckim firmom

asdf
czwartek, 27 lutego 2020, 08:48

ojoj moze to oni boja sie ponownego wejscia UE do Serbii

No skąd
czwartek, 27 lutego 2020, 07:55

Nie należy do EU, więc sankcje ich nie dotyczą. To proste dla każdego, dla ciebie nie?

Davien
czwartek, 27 lutego 2020, 19:53

Ale jak chcą handlowac z Unią czy do neij należec to musza ich tez przestrzegać bo to dizała w obie strony i Unia nie musi z taka Serbia robić interesów ani jej zapraszac do siebie,, ale jak widze dla pana to za ciezkie do pojecia.

biały
piątek, 28 lutego 2020, 16:43

jakoś Chiny handlują z Rosją , Ameryką i Europą i nikt nawet do nich nie podskakuje , no fakt Serbia malutka i słaba to pokażują jacy są silni aby sponiewierać małe państewko

prawda?
czwartek, 27 lutego 2020, 22:16

Unia nie musi ok. Serbia też nie. Usa za to z pewnością nie są ONZ-em, żeby się stawiać jako sędzia innych.

Davien
piątek, 28 lutego 2020, 15:41

Aha więc wg ciebie Serbia łamie sankce USA nałozone na Rosje a USA ma na to oko przymknać??

mobilny
piątek, 28 lutego 2020, 15:05

Zgoda Problem w tym a czego ten pan nie potrafi przyznać że USA stawia sie ponad wszystkim i wszystkimi

Davien
sobota, 29 lutego 2020, 19:55

Mobilku stawia to się Rosja uwazając że wszystko jej wolno wiec daruj sobie płacz. Nikt ci z USa handlowac nie kaze wiec olej sankcje ale to dizała w obie strony dziecko.

Dafne
czwartek, 27 lutego 2020, 07:28

Spoko to wyrzućmy Niemcy z UE za nielegalne przyjęcie uchodźców dla niemieckich firm oraz za NS2 . USA Serbów nie lubi bo im odmówili wydania wraku F117 zestrzelonego s125 haha...to teraz mogą F35 pancyrem zestrzelić

Marek
piątek, 28 lutego 2020, 07:44

Na F-35 ma za chude uszy. Ale przydatny będzie. Udowodniono przecież, że w przypadku ptactwa Pancyr sprawdza się lepiej od dubeltówki z Iżmaszu. Spokojnie więc mogą wybrać się z nim na polowanie.

Davien
czwartek, 27 lutego 2020, 19:54

Taak, jakby w ogóle pancyr był w stanie wykryc F-35 nawet jak mu ten na antenie radaru wyląduje:))

easyrider
czwartek, 27 lutego 2020, 07:11

Serbia nie jest w UE i nie musi przejmować się tymi iluzorycznymi sankcjami. A nie wejście do UE to dla nich pozytyw.

Piotr
czwartek, 27 lutego 2020, 22:41

To niech się do UE nie pcha ...

sobota, 29 lutego 2020, 09:56

Jak Turcja? Czlonek NATO? I kto tu hipokruzje uprawia

Strażnik Teksasu
czwartek, 27 lutego 2020, 06:32

Haha sankcje największego handlarza bronią...!

Br
środa, 26 lutego 2020, 22:40

O kurcze jaka szkoda..

ha-ha-ha
czwartek, 27 lutego 2020, 11:02

Jak zobaczą za kilka lat ile ich kosztuje ta "niezależność" i jak bardzo odstają poziomem życia od sąsiadów z UE to zmienią zdanie. I wtedy faktycznie powiedzą "O kurcze jaka szkoda..".

Yugol
piątek, 28 lutego 2020, 21:24

Między Odrą a Bugiem oddano wszystko w obce ręce i jaki poziom życia ma większość społeczeństwa ? Pandemija nam puka do drzwi pewnie będzie winna Rosji?

easyrider
czwartek, 27 lutego 2020, 19:15

Od których? Od Słowacji czy od Niemiec?

Piotr
czwartek, 27 lutego 2020, 22:43

Za parę lat, to obojętnie :P

Komentator
środa, 26 lutego 2020, 17:18

Olaboga, Serbia działa niezgodnie z polityką Stanów Zjednoczonych. Jak tak można? Przecież po tym, jak Stany Zjednoczone niszczyły ją bombami i oderwały od niej Kosowo, Serbia powinna być dozgonnie wdzięczna i wszystkie swoje posunięcia konsultować z amerykańskim ambasadorem. Jak można być takim niewdzięcznikiem?

Davien
sobota, 29 lutego 2020, 19:57

Komentator, nikt Serbii nie każe przestrzegac sankcji nałozonych na Rosje ale nikt tez nie każe UE i USA współpracować z tym państewkiem i tyle.

dziadek dzidek
czwartek, 27 lutego 2020, 11:04

Mają wolny wybór: albo się unosić emocjami albo stąpać twardo po ziemi. Na razie wybrali drogę zemsty poprzez odmrożenie sobie uszu na złość cioci.

Marek
czwartek, 27 lutego 2020, 07:42

W punkt.

Marek
czwartek, 27 lutego 2020, 14:56

Ciekawe tylko, w który? Rozumiem żal jaki mają Serbowie. Ale trzymając z Rosjanami sami strzelają sobie w stopę.

ryba
czwartek, 27 lutego 2020, 05:34

to samo ukraina o ruskich i Gruzja do ruskich

Niuniu
środa, 26 lutego 2020, 15:34

Nie jest to zaskakujące tak jak piszecie. W dalszej części artykułu dosyć wiernie informujecie o licznych dostawach rosyjskiego uzbrojenia do serbii w poprzednich latach. uzupełnienie tego arsenału o nowoczesne systemy przeciwlotnicze umożliwjające walkę z dronami i innym celami na małych wysokościach jest jak najbardziej logiczne. Szczególnie w świetle ostatnich wydażeń w Kosowie. Przypominam, że wbrew wszelkim wcześniejszym ustaleniom i zachodnim gwarancjom Kosowo oficjalnie powołało swoje siły zbrojne i utworzyło z nich armię. Do tego narasta napięcie na linii Prisztina-Belgrad. Również w republice Bośni zaczyna się gotować. Republika serbska wchodząca w jej skład zapowiedziała oficjalne oddzielenie się od niej. Sytuacja na Bałkanach daleka jest od ideału a Serbia nie ma co liczyć na UE lub USA. S400 chcieli pozyskać ale Putin odmówił im takiego "podarunku" a na zakup ich nie stać. Stąd Pancyr który jest wielokrotnie tańszy i nie ma znaczenia straregicznego. Nic nie zmienia w balansie sił w tym regionie. A jeśli chodzi o członkowstwo w UE to Serbia od lat jest tym mamiona. Od lat UE stawia serbom kolejne warunki które muszą spełnić aby uzyskać akces do UE i Oni to po kolei realizują rezygnując z wielu swych ambicji. A akcesu jak nie było tak nie ma i pewnie nie będzie bez względu czy będą współpracować z Moskwą czy nie. Węgry współpracują i jest ok. To inni też mogą.

jj
czwartek, 27 lutego 2020, 11:30

Węgry nie kupują od ruskich broni.

bender
środa, 26 lutego 2020, 14:01

To głupi ruch. Dostali 30 bezużytecznych BRDM, tyleż T-72 i sześć migaczy, za które trzeba było całkiem sporo zapłacić, żeby je doprowadzić do stanu lotnego. Teraz kupili sobie OPL, która nie sprawdziła się na pustyni i jeszcze gorzej będzie sobie radzić w górach. W odpowiedzi Amerykanie w najlepszym przypadku utną fundusze pomocowe (niewielkie ale przez 20 lat uzbierało się ponad miliard USD), a w najgorszym nasadzą sankcję na serbskie firmy zbrojeniowe. Jugole najwyraźniej lubią zbierać oklep za Moskwę.

jazdy na maksa ciąg dalszy
środa, 26 lutego 2020, 21:17

To zielona karta jeszcze nie "odrobiona"?

krot
środa, 26 lutego 2020, 13:36

Serbowie działają więc całkowicie niezgodnie z polityką Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, kim sa te stany zjednoczone czy unia, co im do tego, Serbia jest wolnym państwem i kupuje to co jest jej potrzebne. Nie sa wasalami ameryki. Brawo Serbia.

ha-ha-ha
czwartek, 27 lutego 2020, 10:57

Ty tak na poważnie? Na tym świecie nie ma miejsca na niezależność dla małych krajów. Muszą wybierać drużynę, w której grają. Jeżeli Serbowie wybrali Putina to niech im będzie ale niech nie myślą, że to zostanie bez konsekwencji ze strony przeciwnej drużyny.

Davien
środa, 26 lutego 2020, 20:05

A USA i UE nie musza pomagać Serbii ani z nia handlowac jak łamie sankcje wiec pomysl co się Serbom bardziej opłaca.

mobilny
czwartek, 27 lutego 2020, 13:56

Serbia jest NIEPODLEGLA i nie lamie sankcji ponieważ nie musi ich respektować a dlaczego to sobie pomyśl ot takie domowe zadanie

chateaux
czwartek, 27 lutego 2020, 22:37

Serbia nie musi ich respektować, natomiast kraje które je nałożyły, nie muszą przymykać na to oczu.

mobilny
piątek, 28 lutego 2020, 15:07

Oczywiscie ale nie zmienia to faktu a czego zrozumiec nie chcesz lub nie potrafisz ze te twoje panstwa- ostoje sprawiedliwości i demokracji stosuja terroryzm gospodarczy czyt. Szantaż.

Davien
czwartek, 27 lutego 2020, 19:56

Serbia łamie sankcje UE i USA wiec jak nie mozesz pojąc takiego prostego faktu to płacz dalej.

z boku
czwartek, 27 lutego 2020, 22:21

Chyba czegoś jednak człowieku nie rozumiesz. Sankcje to może prawnie wydawać ONZ. USA mogą oczywiście zastraszać finansowo innych ale nie ma to nic wspólnego z reżimem prawnym społeczności międzynarodowej, a ma jedynie wymiar politycznego nacisku.

Davien
piątek, 28 lutego 2020, 15:45

To raczej ty nic nie rozumiesz. Sankcje ONZ sa ogólnoświatowe jak te które łamie Iran, natomiast sankcje USA i UE dotyczą ich, ale jak chcesz z USA czy UE współpracować to tez ich przestzregasz, albo nie licz na współprace czy handel z tymi państwami, proste?

Kol
czwartek, 27 lutego 2020, 11:24

UE woli robić biznes z muzułmanami (czyt. Albańczykami bo nie istnieje coś takiego Kosowianin XD) z Kosowa. Dali im umowę handlową, bez żadnych warunków są w strefie Euro, zagrozili Sebi, że jeśli nie zaakceptują granic i niepodlegóści Kosowa to nigdy mogą nie przystąpić do UE. Jak ma Serbia wierzyć UE skoro mniejszość Albańska we Włoszech czy Francji to ok. 1 mln obywateli, którzy realnie lobbują w UE na korzyść Prisztiny???

chateaux
czwartek, 27 lutego 2020, 17:28

A w jaki sposób się tam znaleźli w tych Włoszech i Francji? Trzeba Ci przypomnieć o milionie uchodźców z Kosowa, w czasie urządzanych tam przez Serbów czystek etnicznych?

Kiks
środa, 26 lutego 2020, 12:41

No proszę. Błahy temat i od razu wysyp różnych dziwnych panów w komentarzach. Gdzie są granice śmieszności?

KAR
środa, 26 lutego 2020, 11:30

Małe państwo, a bardziej asertywne niż Polska.

Ha ha
środa, 26 lutego 2020, 14:29

Jakie?? Weź i poczytaj co to jest asertywność!! Za to widać , że "bardzo chcą" i do Unii i do NATO. Ha ha . I wejdą , ale predzej do "wspólnoty głodnych i izolowanych". Nie można zjeść ciastka i mieć ciastka. Oni swoje właśnie pożerają!!

hrh
czwartek, 27 lutego 2020, 09:20

No właśnie ,poczytaj sobie bo nie rozumiesz czym ona jest. Rozumiesz za to aż nadto dobrze ,czym jest godne niewolnika sprzedawanie swojej suwerenności w zamian za "ciastka". Jesteś jak ten pies na uwięzi we fraszce Krasickiego:)

tyu
środa, 26 lutego 2020, 12:37

Ale my nie chcemy z Rosją. Po co nam ona do szczęścia? Rosja po 89 straciła Czechy, Słowację, Węgry, Polskę, Estonię, Litwę, Łotwę, Ukrainę, Mołdawię, Rumunie i Bóg wie co tam jeszcze. I śmiem twierdzić, że żaden z tych krajów szczególnie nie płacze, że nie jest już w Układzie Warszawskim, a wręcz przeciwnie wszystkie one są dumne z bycia w NATO i EU bo to te organizacje gwarantują dobrobyt i bezpieczeństwo. Serbia jest tym wyjątkiem, że ich kiedyś Rosja uratowała (tak na serio, nie że niby uratowała, a w rzeczywistości wywiozła na Sybir). I ten jeden raz w historii Rosji wyszło jej zdobycie całego jednego przyjaciela. Taki wyjątek.

Dudley
środa, 26 lutego 2020, 13:42

A gdzie KAR pisał o Rosji? Wspomniał o asertywności niewielkiego w sumie państwa, jednak o znacznie większym poczuciu własnej wartości jak wiele większa i bogatsza Polska. My od dziesięcioleci jesteśmy jedynie niewolnikiem, zmieniliśmy jedynie pana. Nie potrafimy wybić się na samodzielność.

chateaux
środa, 26 lutego 2020, 19:30

Przestan bredzic. Polska jest malym krajem, sasiadujacym z najwiekszym i najagresywniejszym krajem na swiecie, ktory od wiekow traktuje Polske na zasadzie "Kurica nie ptica, Polsza nie zagranica". W rzeczywistosci zolc Ci do gardla jedynie podchodzi, ze Polska jest asertywna wobec swojego wielkiego sasiada, ktory chcialby zeby Polska byla jego kolonia.

g.a.
czwartek, 27 lutego 2020, 09:21

Polska sąsiaduje z USA ?!

gnago
środa, 26 lutego 2020, 22:08

przesadzasz z tym największym i najagresywniejszym ani ZSRR ani Rosja za carów nie była najbardziej agresywnych. Poczytaj podręczniki a nie paś się wytworem propagandy

luk
środa, 26 lutego 2020, 20:36

Panie Francuz czyli rozumiem ,że Rosja jest najbardziej agresywnym państwem na świecie bo ma najwięcej baz wojskowych na świecie i wbrew ONZ-towi napada na różne państwa na świecie np Irak robiąc tam bajzel który trwa w Iraku od wielu lat do dnia dzisiejszego. A potem jeszcze w ramach NATO wysyła tam na koszt podatnika ( czyli mój Wojsko Polskie) które po stażu w Iraku trzeba leczyć psychologicznie ( na koszt podatników czyli mój) a wojsko przydało by się w Polsce do wielu innych celów... Wiem co Pan zaraz powiesz Rosja napadła na Ukrainę i Gruzję. Poczytaj Pan sobie w fachowej literaturze jak Gruzja pierwsza napadła na republiki które nie chciały należeć do Gruzji i w których były bazy wojskowe rosyjskie i dopiero po ataku Gruzji Rosja ich pogoniła a nie na pokojowo nastawioną Gruzję napadła Rosja. Ukraina jest ( oby na wieczne czasy) strefą wpływów Rosji ( tak jak Arabia Saudyjska w strefie wpływów amerykańskich) NATO chciało wejść do rosyjskiej strefy wpływów to nie ma się co dziwić ,że Rosja musiała planom NATO się przeciwstawić. Rozumiem ,że USA pozwoliło by np Chinom wejść do swojej strefy wpływów a i rozumiem ,że Pan pozwalasz obcym facetom wejść do swojego domu...

chateaux
czwartek, 27 lutego 2020, 17:14

Ukraina nie napadła na żadne republiki, tylko Rosja wyrwała kawałki terytorium Gruzji, która nie chciała na to pozwolić. Tak samo jak kawałki Ukrainy. Przy czym tu Rosjanie zmienili taktyke - nie najechali Ukrainy oficjalnie, tylko pozwolili "Krymeańczykom", samodzielnie się uzbroić w sklepach z nabiałem na rogu.

Whiro
środa, 26 lutego 2020, 21:36

Jakoś Rosja siedzi ze swymi wagnerowcami w Wenezueli i USA nie wjechali tam czołgami i nie zrobili z nich swojej kolonii jak Rosja z Krymem. A niby dlaczego życzysz Ukrainie żeby była na zawsze w strefie Rosji? Rajcuje cię syf rosyjski? Może my też mogliśmy zostać w ich strefie a później dostał byś jak Białoruś propozycję , albo wasza niepodległość albo zdychacie z głodu. O Gruzji nawet nic nie wiesz. Rosja manipulowała tam od dawna Osetia i Abchazją chcąc je podebrać Gruzji. 8 nie mieli tam baz a jedynie ich wojska zrobiły się pseudo rozjemca mi w zatargu gdzie byli stroną. Więc już tak nie zavhwslsj tej swojej Rosji i nie manipuluj półprawdami.

tyu
środa, 26 lutego 2020, 19:10

Ja to widzę inaczej. Samodzielnie zdecydowaliśmy, że chcemy być częścią sojuszu i EU, bo tak jest lepiej. Z dostępnych opcji była to najlepsza opcja. I to była ta nasza asertywna decyzja (tak, asertywna, bo jak się pewnie domyślasz Rosji się to nie podobało, a jakże). Mamy też dowody na słuszność tej decyzji: 1) Polska się rozwija cały czas, doganiając powoli Zachód 2) Ukraina poszła drogą samodzielności i wiemy jak to wyszło. Okazało się, że bycie samodzielnym ma sens dopóty, dopóki Rosja się nie zamachnie i nie strzeli ci sierpowego, bo jej zdaniem za bardzo byłeś samodzielny.

gnago
środa, 26 lutego 2020, 22:10

No jankesi pomagali jak mogli i potrafili aż wrzask się podniósł o to demokraci dostali za wyczyny przybocznych rudery

Adam S.
środa, 26 lutego 2020, 12:09

Asertywne? Przecież jedzą Putinowi z ręki. A współpraca z Rosja jeszcze nikomu nie wyszła na zdrowie. Będą rosyjskim niezatapialnym lotniskowcem tak długo, póki będą potrzebni. A jak przyjdzie zapłacić rachunki, Rosja nie pomoże. A Serbowie mają jeszcze rachunek do zapłacenia za najemników w Donbasie.

ehe
środa, 26 lutego 2020, 13:11

No "wspolpraca" z USA i NATO to im dopiero wyszła na zdrowie. ALbo robicie co mowimy albo was bombardujemy i mordujemy. Ekstra.

chateaux
czwartek, 27 lutego 2020, 17:31

Tak, powiedzieli im "albo przestaniecie masowo mordować swoich obywateli, albo zaczniemy bombardować Wasze wojsko i infrastrukturę je wspierającą."

tomo
środa, 26 lutego 2020, 21:09

Po pierwsze to nie na współpracy z NATO i UE Serbia źle wyszła, przeciwnie, źle wyszła na braku współpracy. I jeśli chodzi o żądania NATO i UE to nie były one jakoś przesadnie wygórowane,m tylko : zaprzestańcie czystek etnicznych i mordowania i wysiedlania własnych obywateli. Ale fakt jak ktoś chce przeprowadzać mordy i eksterminację ludności cywilnej to Rosja jest dla niego lepszym sojusznikiem niż UE.

GB
środa, 26 lutego 2020, 17:53

I chcą tak dalej???

Tomasz33
środa, 26 lutego 2020, 16:03

Ale czystki etniczne ze strony Serbów to nie zabawa. I to był ten jeden, jedyny raz w historii. kiedy NATO zaatakowało inny kraj, ale i tak w ograniczonym zakresie, z powietrza.

sic
czwartek, 27 lutego 2020, 09:24

To było ograniczone!!!! Bo zabili z powietrza a nie z ziemi. A to różnica!!! Zwłaszcza dla zabitego.

chateaux
czwartek, 27 lutego 2020, 17:33

Powiedz to wymordowanym przez serbskie oddziały wojskowe całym kosowarskim wioskom. I nie zapomnij tez o bośniackich 4 lata wcześniej.

Sic
piątek, 28 lutego 2020, 06:57

Powiedz to mordowanym (wcześniej) Serbów na ich własnej ziemi, która jest kolebką ich państwa.

Szach mat w jednym ruchu.
środa, 26 lutego 2020, 11:26

Kup pancyra on pokazał w syrii......! Dobre to lepsze od kom.Wienczysława. A każdy kto czytał wie ,że nie jest łatwo zdetronizować Wienczysława.

WASYL
środa, 26 lutego 2020, 11:10

Oszukali Serbię zabrali Kosowo ...i straszą sankcjami jakimi.... Serbowie żadnego ale to żadnego nie mają interesu z USA więc sankcje to dla nich to jak palenie kadzidełka .. a dzięki pozyskanym uzbrojeniu będą mogli zachować dumę i skuteczne środki odstraszenia ich następny zakup który mają zrealizować to pozyskanie systemu S-350

środa, 26 lutego 2020, 17:15

Ale pewnie z wami zrobia inters kupujac wasze Pancyry S-350 naiwniacy daja sie omamic

sdfdsgdfsgdf
środa, 26 lutego 2020, 13:24

Nikt Serbii nie zabrał Kosowa, bo nikt na nią nie napadł i nie wymusił zmiany granic. Kosowo oddzieliło się od Serbii samo. Duży wpływ na to oddzielenie miały mordy etniczne dokonywane przez Serbów. Gdyby Miloszewicz nie rozpętał wojny i mordów, Kosowo najprawdopodobniej nadal byłoby częścią Serbii.

Bartek
niedziela, 26 lipca 2020, 16:47

Rozpad Jugosławii i wojna domowa to sprężyna Niemców a później nato, bo to oni mieli w tym interes. Nawet niebieskie berety uczestniczyły w mordowaniu (parasol i wykorzystywanie siłą kobiet do nierządu w burdelach przez siły ONZ)

Komentator
środa, 26 lutego 2020, 17:21

Nikt nie zabrał, nikt nie napadł, nikt niczego nie wymusił. A bomby "sypały się same i samo się oderwało". To jakiś MATRIX?

GB
środa, 26 lutego 2020, 17:55

Nie, to życie. A poza tym to jak chcą ryzykować sankcje z UE i USA to przecież ich wybór.

Komentator
środa, 26 lutego 2020, 19:43

Oczywiście że to życie. Ich wybór, sankcje, bomby i utratą terytorium. I pomyśleć że masz pretensje do Rosji o Krym.

Whiro
środa, 26 lutego 2020, 21:40

Porównując misję ONZ w Jugosławii 9gsrnietrj wojna i mordami, do zagarnięcia Krymu i Donbasu Ukrainie jak sami gwarantowali im nienaruszalność granic (memorandum) to chyba dobie jaja robisz....

Komentator
czwartek, 27 lutego 2020, 00:28

Misję ONZ? Nr rezolucji RB ONZ, datę uchwalenia. Tylko nie pisz czasami o tej dotyczącej Bośni, wygłupisz się jak swego czasu Davien. Nie było kłamczuszku żadnej rewolucji RB ONZ zezwalającej na ten napad.

chateaux
czwartek, 27 lutego 2020, 17:19

Nie było tez żadnej rezolucji pozwalającej na masowe mordy i czystki etniczne na własnych obywatelach innej niż dominująca narodowości. Za to jest kilkanaście aktów prawa międzynarodowego, zakazujących zbrodni przeciw ludzkości, do których zaliczają się te pierwsze.

chateaux
czwartek, 27 lutego 2020, 13:24

Ale juz teraz jest. Nie rezolucja ONZ, lecz wiele aktów prawa międzynarodowego oraz doktryn zwiazanych z ochrona praw człowieka, zgodnie z którymi, suwerenność państwowa nie ma pierwszeństwa przed ochroną przed ludobójstwem i zapobieganiem zbrodniom przeciw ludzkości.

Sic
piątek, 28 lutego 2020, 07:02

Nie plątaj się bo twoje widzimisię nie ma znaczenia. Jeszcze raz-data i numer rezolucji ONZ zezwalającej na atak na suwerenną Serbię. Comprene vous?

gnago
środa, 26 lutego 2020, 22:14

No mieli przykład obłudy i metod zachodu poczytaj o mediacji o jaką poprosili decydenci jeszcze Jugosławii ówczesną UE i co dostali w odpowiedzi. Może zrozumiesz , ale kop w necie głęboko , bo znikane coraz bardziej

Mieczysław
środa, 26 lutego 2020, 12:14

No tak, z Rosją mogliby sobie wymordować tych 80% albańskich mieszkańców Kosowa, z Amerykanami nie mogą.

Ech
środa, 26 lutego 2020, 14:49

za czasow Jugosawi rozne narody wspolzyy razem. Nawet dzis w Rosji zyja rozne narody. wymrdowanie indian czy dzis Irakijczykow to raczej twoje ulubine panstwo.

Davien
środa, 26 lutego 2020, 20:10

Żyły razem dopóki zył Tito, po jego śmierci sie wszystko rozsypało. A co do Rosji to zapytaj Ukraińców czy Czeczenów jak im się w tej Rosji zyło i co Rosja z nimi robiła. Indian mordowali tez Rosjanie jak mieli kolonie w Ameryce, a w iraku ponad 80% ofiar to ofiary terrorystów i wojny religijnej wiec nawet kłamac nie umiesz.

janusz
środa, 26 lutego 2020, 20:45

Davien w SYRI za ASADA ludzie zyli w zgodzie w Iraku to samo zobacz jak teraz zyja po wprowadzeniu demokracji MADE IN USA i nie pisz ze SADAM czy ASAD to rezim tam przy tylu religiach trzeba krotko trzymac ludzi na smyczy bo w przeciwnym razie byloby jak jest obecnie w tych krajach dzieki wprowadzeniu demokracji zachodniej to sda kraje w ktorych nie da sie tej zachodniej demokracji wprowadzic ni jak .

Davien
czwartek, 27 lutego 2020, 00:42

Janusz w Syrii Asad SAM doprowadził do wojny domowej tak sie znecajac nad cywilami że mu się armia zbuntowała, to Asad wraz z Rosja mordowali nalotami cywili w Aleppo Doumie i teraz w Idlib i ta to jest reżim Asada wie daruj sobie rosyjskie bajki.

Fakty
środa, 26 lutego 2020, 13:13

No tak bo przed zasiedleniem kosowa przez albanczykow bylo ich tam 80%. POczytaj moze historie i jak wygladalo referendum i czemu zwlekanao 10 lat zeby je przeprowadzic. I nie wmawiaj mi ze nie mieli prawa do odwetu bo mieli i by odwet byl gdyby nie angaz nato.. paktu obronnego. Nie opoiwadaj farmazonow bo to tylko polityka wladza i korzysci , a mordowanie jest tylko narzedziem w rekach jednych jak i drugich.

Kiks
środa, 26 lutego 2020, 11:09

To podziękować. Również niech zapomną o UE. Czasem trzeba zdecydować się.

Andrzej
środa, 26 lutego 2020, 11:03

Dla czego niezależne i niepodległe państwo nie może kupować gdzie chce. Czy obecne działania USA to nie działanie neokolonialne ? Jak można szantażować w ten sposób inne państwa,co to ma wspólnego z demokracją i szerzeniem wolności politycznej i gospodarczej?

Tom
piątek, 6 listopada 2020, 23:41

A UE też może przyjmować kogo chce.

sadadsafsdafds
środa, 26 lutego 2020, 13:27

Bo sprzyja Państwu które niszczy ład międzynarodowy, a ład międzynarodowy i pokój jest wartością nadrzędną. Poza tym Serbia musi się zdecydować, czy chce być Państwem pokojowym i demokratycznym, czy Państwem zbójeckim. Nie da się być i tym i tym.

Hektor
środa, 26 lutego 2020, 20:06

Za to wielka rura (a za chwilę dwie), którą sprowadzane są miliony metrów sześciennych gazu od Ruskich temu państwu nie sprzyja. No ale zawsze były podwójne standardy. Inne dla wielkich i bogatych, a inne dla małych i biednych. Jedna WIELKA hipokryzja.

Davien
środa, 26 lutego 2020, 12:37

Andrej kupowac moga gdzie chca ale jak Rosja jest obłozona sankcjami przez UE i USA to niech zapomna o handlu z tymze USA czy UE itp. Nikt UE czy USA tez tego nie nakaze:)

Piotrek
środa, 26 lutego 2020, 14:46

Tylko amerykanie kupują od Rosji coraz więcej ropy naftowej i to właśnie dzięki amerykanom rosyjska ropa "urals" ma wyższą cenę od "brent", a wcześniej było na odwrót. Niedawno wyszło, że Boening kupuje podzespoły do starlinera (CST100) w Rosji. Znowu się okazuje, że bez Rosjan amerykanie w kosmos nie polecą. O jakim braku handlu między Rosją, a USA, UE ty piszesz!

chateaux
czwartek, 27 lutego 2020, 13:29

Przestań pisać bzdety. Amerykanie nie kupują niczego od Rosjan. Mają u siebie pod bokiem ropę z Wenezueli, o najwyższej jakości na świecie, przy której Brent to ściek, a rosyjska nie nadaje się nawet do recyklingu. Nie kupują ropy nawet z Zatoki Perskiej, a co dopiero z Rosji.

Piotrek
piątek, 28 lutego 2020, 12:06

Tak się składa, że USA wprowadziła sankcje przeciw Wenezueli i nie kupuje ropy naftowej. Wenezuelska ropa to tzw. "ciężka ropa", amerykańskie rafinerie przystosowane są to tej ropy. Dlatego muszą kupować podobną ropę, którą ma właśnie Rosja. Poza tym wydobywają około 600 milionów ton, a zużywają jeden miliard ton rocznie ropy naftowej.

Davien
środa, 26 lutego 2020, 20:12

Taak, a jakieś dowody na to czy znowu zmyslanie jak zwykle:)) Bo rope to USA eksportuje a nie importuje z takiej Rosji gdize jej jakość by im zniszczyła rafinerie:) A pisałem o handlu z Serbia a nie z Rosja.

Piotrek
piątek, 28 lutego 2020, 11:55

Jakim cudem eksportują, skoro wydobywają około 600 milionów ton, a zużywają jeden miliard to rocznie.

Davien
sobota, 29 lutego 2020, 20:08

W czerwcu 2019r eksport ropy z USA osiągnał 3,770 mln baryłek na dzień wiec jak widąc.... A USA wydobywa najwięcej ropy na swiecie ze wszystkich państw. W 2019r wydobywali 12,300 mln baryłek dziennie.

Piotrek
poniedziałek, 2 marca 2020, 13:02

10 milionów baryłek dziennie, to około 600 milionów ton ropy naftowej rocznie. 12,3 miliona baryłek dziennie to około 730 milionów ton rocznie. USA zużywa rocznie rocznie 1 miliard to ropy naftowej. Powtarzam jakim cudem mogą cokolwiek eksportować. Jeżeli faktycznie coś eksportują, to muszą więcej kupić!

Whiro
środa, 26 lutego 2020, 11:43

Po co ich straszyć czy sankcje. Zakaz wstępu do UE, zero handlu. Jeśli każdy może robić co chce czyli chyba Europa i USA może ich też wyizolować. Bo to też wolne postępowanie którego nikt nie może im zabronić. No chyba że jednak nie o taką wolność decyzji wam chodzi?

tyu
środa, 26 lutego 2020, 15:08

Na pewno jakaś odpowiedź ich spotka, ale też nie nie wiadomo jak wielka. Pamiętajmy o tym, że Serbia nie jest ani w NATO, ani w EU, więc poziom zobowiązań (czyli takiej solidarności grupowej) jest mniejszy. Na pewno będzie im to wypomniane przy jakichś tam rozmowach o akcesje do EU czy coś.

ehe
środa, 26 lutego 2020, 13:14

A Rosja moze spuscic bomby nuklerane na europe bo kazdy moze robic to co chce... dzieciaki.

Davien
środa, 26 lutego 2020, 15:16

Ale wiesz ze po czyms takim to Putin jako radioaktywna chmurka będzie latał nad wielka dziurą w ziemi jaka pozostanie po Rosji??

janusz
środa, 26 lutego 2020, 20:48

DAVIEN nie tylko Putin by latal jako radioaktywna chmurka wszyscy by latali .

Whiro
środa, 26 lutego 2020, 15:12

Dlaczego Rosjanie jedyne o czym mówią to o zrzucaniu na kogoś bomb jądrowych? Dlatego właśnie Rosja to zero. Każda rozmowa kończy się groźbami i straszeniem. Żenujące.

gnago
środa, 26 lutego 2020, 22:21

jak do tej pory Rosja nie wskazała żadnego celu dla swych rakiet. Natomiast USA nieustannie wskazują im cele koniecznie w UE i całkowicie przypadkiem w Polsce. I jeszcze wmawiają im przesmyk suwalski z dłuższa droga niż ta standardowa od stuleci przez Białorus na Warszawę

chateaux
czwartek, 27 lutego 2020, 22:39

I dlatego w 2015 roku w ramach ćwiczeń zna Białorusi, Rosjanie ćwiczyli atak jądrowy na Warszawę?

Davien
czwartek, 27 lutego 2020, 20:02

Doprawdy?? Jak Dania chciała na swoje fregaty wprowadzic ABM to Rosjanie od razy straszyli ja wycelowaniem rakiet jadrowych w duńskie miasta, liczne ćwiczenia ataku na Polskę, przestan moze w koncu kłamać i zmyslać.

FgT
piątek, 28 lutego 2020, 01:56

Oczywiście ma opowiadać jak ty o Sayyad-1 :)))))

środa, 26 lutego 2020, 20:49

Tylko ze do tej pory to USA zrzucilo bomby atomowe .

Whiro
środa, 26 lutego 2020, 21:44

Rosja powinna się cieszyć że kongres USA nie słuchał Pattona.

Komentator
czwartek, 27 lutego 2020, 00:39

To Patton namawiał Kongres do wojny z ZSRR? Patton po wojnie był nikim, a w czasie wojny był tylko dowódcą armii, czyli miał w hierarchii dowodzenia poziom odpowiadający np Świerczewskiemu. W Europie zachodniej było oprócz niego jeszcze kilku dowódców amerykańskich armii, nad nimi był Bradley że swoim szefem sztabu, wyżej jeszcze Ike, nad nimi w Stanach Marshall i paru innych dowódców. Co miał w tej sprawie Patton do gadania?

fff
środa, 26 lutego 2020, 12:33

Chiny się ucieszą.

Władek
środa, 26 lutego 2020, 10:45

Ktoś powinien serbom podesłać komentarze ekspertów z Defence. Odrazu odstąpią od zakupu i jeszcze pozwą Putina o straty moralne

Davien
środa, 26 lutego 2020, 12:38

Władek, Pancyra podsumowali ładnie w Indiach mimo nacisków Rosji wybierajac K30 BIHO:)

Strażnik Teksasu
środa, 26 lutego 2020, 19:42

A co obchodzą cię ich biznesy!!!

Davien
czwartek, 27 lutego 2020, 00:44

A co zabolało że odpowiednik Białej wykopał z hukiem waszego Pancyra?:)

ehh
środa, 26 lutego 2020, 15:49

Turcy ładnie podsumowali patriota kupują s-400 takie argumenty to w przedszkolu.

Ostrozny
czwartek, 27 lutego 2020, 07:44

Tak i ostatnio prosili USA o ulokowanie patriotów na granicy turecko_syryjskiej taki ten s400 jest mega...taki argument wystarczy? Przełożony w Petersburgu zadowolony?

Davien
środa, 26 lutego 2020, 20:14

A ktos im oferował patriota??Oj chyba nie:))

gnago
środa, 26 lutego 2020, 22:23

oj chyba tak wciskali ten złom każdemu. No Rosja wyjątkiem . Ale tam plany I wersji mieli zajumane przez Zacharskiego to mogli sobie zbudować. Olali bo mieli lepsze

Davien
czwartek, 27 lutego 2020, 20:03

Oj chyba nie:)) A co do planów od Zacharskiego to jak widac dalej ich nie moga pojac, a to były plany pierwszej wersji MIM-104:))

FgT
środa, 26 lutego 2020, 13:49

A może wybrali Sayyad-1, Davienku:)))?

Dudley
środa, 26 lutego 2020, 10:40

A jakim że to sposobem jakikolwiek system obrony p.lot. jest systemem ofensywnym? Gatka normalnie jak bym słyszał Putina, ale tym razem z tej "słusznej strony" . Czyżby UE i USA obawiało się Serbskiej obrony? A skoro chodzi tylko o polityczne przestrzeganie embarga nałożonego na rosyjski eksport broni, to czego nie protestują i nie obłożą sankcjami karnymi Indii Chin Egiptu SA Emiratów czy innych państw importujących rosyjską broń ? W innych przypadkach już prezydent USA nie jest taki pryncypialny.

michalspajder
środa, 26 lutego 2020, 15:58

Amerykanie sa odwazni tylko tam,gdzie rywal jest slaby,albo gdzie nie maja zadnych albo prawie zadnych interesow.

fldsfksjdkfjkd
środa, 26 lutego 2020, 13:29

Bo one nie aspirują do Europy i być może NATO.

Dudley
środa, 26 lutego 2020, 21:47

Serbia nie aspiruje do NATO, w Europie to wydaje mi się ze jest, od początku ich państwowości. Jeśli zaś myślałeś o UE, to jest to związek gospodarczo polityczny a nie militarny, i są w przedsionku, a nie jego członkiem, i większość obostrzeń UE ich nie dotyczy. A po za tym przyganiał kocioł garnkowi. Polska jest członkiem UE a w jawny sposób gwałci podstawowe zasady UE.

gnago
środa, 26 lutego 2020, 22:24

Nie bo lech zawarował sobie votum separatum i możemy je olewać . Tym bardziej że kłamliwe te zasady

Strażnik Teksasu
środa, 26 lutego 2020, 10:40

I bardzo dobrze!!!

Swarożyc
środa, 26 lutego 2020, 10:40

Jesteśmy całym sercem z bratnim narodem serbskim!

X
środa, 26 lutego 2020, 12:50

A rozumem ?

Kiks
środa, 26 lutego 2020, 12:39

Chyba twoim.

KM
środa, 26 lutego 2020, 11:39

Masz rację. To nieważne, że wybrali i stoją po stronie naszych odwiecznych i obecnych !!! wrogów - Rosji.

Paragraph23
środa, 26 lutego 2020, 12:28

@KM Ale to jest Polskie forum !!!

środa, 26 lutego 2020, 11:38

w czyim imieniu się wypowiadasz

Ślązak
środa, 26 lutego 2020, 10:28

Pancyr to broń defensywna, Serbowie mają rację.

Davien
środa, 26 lutego 2020, 15:18

Racje maja ale na Rosję sa nałozone sankcje na sprzedaz broni więc Serbowie raczej nie moga liczyc ze USA i UE przymknie na to oko.

qwert
środa, 26 lutego 2020, 23:22

A niby dlaczego mają się podporządkować amerykańskim sankcjom? Są suwerennym państwem i kupują to co uznają za stosowne

Davien
czwartek, 27 lutego 2020, 20:05

A USA czy UE może olać Serbię, jakbys nie zauwazył to działa w obie strony. Nikt UE czy USA nie nakazuje pomagac Serbii czy z nia handlować

chateaux
czwartek, 27 lutego 2020, 17:36

Nie muszą. Ale akcja rodzi reakcję.

chateaux
środa, 26 lutego 2020, 14:23

Defensywność czy ofensywność broni nie wynika z jej natury, lecz z tego jak się ja użyje.

Yugol
środa, 26 lutego 2020, 10:21

Sankcje?????? To właśnie fake news

fifi
środa, 26 lutego 2020, 10:02

Chyba rzeczywiście Serbia ma prawo do....niepotrzebne skreślić :)...

Cynik
środa, 26 lutego 2020, 10:02

Lotnictwo NATO cofnęło Serbię do czasów średniowiecza. Wcale się nie dziwię że nie chcą kupować amerykańskiego uzbrojenia... Tylko Polacy kupują wszystko co "sojusznik" chce sprzedać.

Davien
środa, 26 lutego 2020, 15:20

Cynik, patrzac na to co wyprawiała Serbia to neich sie ciesza ze tylko do sredniowiecza.

gnago
środa, 26 lutego 2020, 22:27

dostali za to Bozia im "wynagrodziła" . Dostanie i USA za swoje czyny, już dostaje. ludzie pracują na pełny etat i po lasach koczują, czy dostają zapomogi opieki społecznej tyrając w Wallmarcie

tyu
środa, 26 lutego 2020, 12:42

Po pierwsze Ameryka to jest nas sojusznik. Cudzysłów niepotrzebny. Po drugie tylko naiwniak albo głupek myśli, że możesz kogoś prosić kogoś o dyslokacje sił do Europy Wschodniej, bo "Ameryka no weś pomóż" a jednocześnie kupować u "konkurencji" i to jeszcze nie byle jakiej, bo takiej co z Ameryką rywalizuje i ją w pewnym sensie nawet atakuje - tu mam na myśli ingerencje w wybory. Panowie powagi trochę sojusz to jak małżeństwo no trzeba trochę wyrzeczeń. Tak jak czasami trzeba pojechać do Iraku postrzelać do Arabów. My tam po czorta każdy to wie. Ale trzeba pokazac ze szanujemy NATO i już. Koniec kropka.

janusz
środa, 26 lutego 2020, 20:52

zebys sie nie zdziwil jak ten sojusznik zostawilby cie w potrzebie na pastwe losu nie jednemu tak zrobili .pamietaj LICZ TYLKO NA SIEBIE .

Davien
czwartek, 27 lutego 2020, 00:45

No twoja Rosja nie zostawiła, jak wlezli z buciorami w 1939r to przez 50 lat ich wykopać nie moglismy.

tyu
środa, 26 lutego 2020, 22:20

Moim zdaniem trzeba mieć zarówno swoje siły, jak i sojuszników. Na pewno zgodzisz się ze mną że Polska jest za słaba, by przestraszyć Rosję tylko i wyłącznie swoimi siłami. A co do tego że sojusznik może nas zostawić. Wiesz teoretycznie może, ale są dwa "ale": 1) mimo wszystko byłoby to trochę takie małe "koniec NATO", koniec czegoś, co Ameryka tyle lat budowała. Uważasz, że to dla nich takie "hop siup" pozwolić rozwalić sojusz który się tyle budowało? Pozwolić rozwalić de facto połowę imperium? Serio, a nie lepiej zawalczyć trochę biorąc pod uwagę, że w sumie nie wiele trzeba nawet wysłać (procentowo biorąc pod uwagę dysproporcje NATO vs Rosja) by to utrzymać. 2) tak samo jak my absolutnej pewności nie mamy, tak samo nie ma też jej Rosja. Sojusz więc pełni tu role pewnego psychologicznego gambitu. Rozsądny gracz (Rosja) nie będzie aż tak skłonny zaatakować bojąc sie potencjalnej reakcji silniejszego gracza (USA).

Janusz
czwartek, 27 lutego 2020, 08:59

NATO istnieje tylko teoretycznie gdyby Rosja napadła na Polskę lub inny kraj nadbałtycki oni by tylko pisali protesty nikt nie broniłby ichprzed Rosja z uwagi że to byłby koniec wszystkich czyli życia na ziemi nie sądzisz że Rosja w takim przypadku użyła by broni atomowej ?

Davien
czwartek, 27 lutego 2020, 20:08

Dziecko, atak jadrowy na NATO oznaczałby taka odpowiedz że Putin rządziłby radioaktywnym parkingiem.

chateaux
czwartek, 27 lutego 2020, 18:40

Mylisz się. Gdyby Niemcy nie chciały bronic Polski w razie ataku Rosji na nasz kraj, tym samym podważyliby wiarygodność całego NATO, a wiec podcięliby gałąź na której sami siedzą - mogliby być bowiem wówczas pewni, że gdy w następnym kroku Rosja zaatakuje ich samych, nikt im wówczas nie przyjdzie z pomocą, i oni sami to spowodowali. Wiarygodność NATO opiera się wyłącznie na tym, że wszyscy siedzimy na jednej gałęzi.

tyu
czwartek, 27 lutego 2020, 16:07

Zwycięską wojnę definiuje się jako taką gdy sytuacja po wojnie jest lepsza niż przed nią. Użycie broni atomowej przez Rosję, już nie zależnie od kontekstu, sprowadziłoby na nią konsekwencje tak daleko wykraczające poza jakiekolwiek zyski, które by mogła z tego mieć, że uważam że nigdy nie zdecyduje się ona jej użyć. Biorąc pod uwagę jaka krytyka spadła na nich za zajęcie Krymu (a przecież jest coś o rzędy wielkości mniej złego niż wspomniana bomba) śmiem twierdzić, że zrzucenie bomby atomowej na taką Rygę byłoby ostatnim ruchem Putina w jego historii, a może i historii Rosji jako takiej. Ta broń jest po prostu zbyt mocna by można to było inaczej wytłumaczyc niż totalnym barbarzyństwem państwa które jej użyło. Rosja nie jest jakimś samobójcą, by to zrobić.

chateaux
czwartek, 27 lutego 2020, 20:55

Twój wywód zakłada pewna racjonalność rządzących Rosją. Niestety w przypadku broni nuklearnej nie można opierać swojego życia na założeniu czyjejś racjonalności. Bo konsekwencje są zbyt wielkie. Świetnie zilustrowała to beletrystyczna książka Toma Clancy'ego, w której amerykański prezydent niemal doprowadził do globalnej wojny nuklearnej bo... no, powiedzmy że się pogubił.

Eee
środa, 26 lutego 2020, 15:51

Szacunek, zasady , moralność to są argumenty dla dzieci. Na wojnie się morduje, zabija. Nie bądź śmieszny. Sojusze i pakty to interesy to że będzie okazywał uległość w niczym ci nie pomoże, ale to że masz jakiś argument siły już tak.

tyu
środa, 26 lutego 2020, 18:37

Uprościłeś moją wypowiedź, a i tak się zgubiłeś... Jeżeli już tak upraszczamy, że tylko interesy (ale mówię to aż tak nie jest, to znaczy interesy to owszem główny powód, ale można jeszcze kogoś nie lubić, nie ufać, mieć zbieżność opinii, poglądów itp.) to nawet w takim uproszczonym modelu my mamy interes, żeby oni tu byli i nas chronili, a oni mają interes żebyśmy kupowali ich broń i pomogli im strzelać do Arabów. Na pewno nie będzie tak, że oni nam pomagają zawsze, wtedy kiedy my chcemy, a my im, tylko kiedy nam się podoba. :)

gnago
środa, 26 lutego 2020, 22:30

"Po drugie tylko naiwniak albo głupek myśli, że możesz kogoś prosić kogoś o dyslokacje sił do Europy Wschodniej, bo "Ameryka no weś pomóż" a jednocześnie kupować u "konkurencji" i to jeszcze nie byle jakiej, bo takiej co z Ameryką rywalizuje" I to są jankeskie interesy w Polsce? Zaprawdę jesteś według określenia stalina użytecznym.....

tyu
czwartek, 27 lutego 2020, 12:18

"I to są jankeskie interesy w Polsce?" - No... tak. Państwa NATO nie mogą ot tak po prostu kupować sprzętu u konkurencji (spoza NATO, w szczególności Rosja, Chiny). Powoduje to mniejsza konkurencje dla amerykańskiego sprzetu, a to przekłada się na większy zysk Amerykanów. Więc jak najbardziej posiadanie dużej ilości sojuszników Ameryce (jak i każdemy krajowi) służy.

chateaux
czwartek, 27 lutego 2020, 18:27

Turcja postanowiła kupić jednocześnie i S400 i F35. Tyle tylko, że nie tylko Stany Zjednoczone ale i wszyscy inni, uznali ten pierwszy za wywiadowcze zagrożenie dla tego drugiego. Dla podstawowej maszyny uderzeniowej NATO na następne kilka dziesięcioleci. Na dodatek, w sytuacji gdy jest oczywiste, że Rosjanie będą szkolić Turków w Turcji w obsłudze tego sprzętu i zapewniać mu wsparcie techniczne. Tylko głupiec nie wykorzystałby tej okazji, do szukania sposobów wykrywania i śledzenia F35 za pomocą S400. W związku z tym, nie tylko Stany Zjednoczone, ale i wszyscy inni - co do jednego - nabywcy F35 zaczęli protestować przeciw tureckiej decyzji.

Krzysztof
środa, 26 lutego 2020, 15:00

Wreszcie ktos powiedzial cos do rzeczy!!!

fff
środa, 26 lutego 2020, 12:35

Ludność cywilna stała na mostach w Belgradzie żeby nie bombardowali. Ale to nic nie dało. Są NATO dozgonnie wdzięczni.

Whiro
środa, 26 lutego 2020, 15:18

Tzn używali cywili jako tarczy? Takie rzeczy robi się po to żeby później w tv wyglądało że zabijają cywili. Chwyt Ala KGB....

Katon
środa, 26 lutego 2020, 20:34

Nikt tych cywilów tam siłą nie pędził, sami stali z tarczami z napisem target. Co do zabijania cywilów, USA nie zaniechały tradycji. Telewizja, porodówka w Belgradzie, rafinerie i inne zakłady przemysłowe, chińska ambasada, most z przejeżdżającym pociągiem osobowym, wymieniać dalej?

chateaux
czwartek, 27 lutego 2020, 17:42

Możesz wymienić na przykład elektrownię, taką główną - zaopatrującą cała Serbię - którą aby jej nie zniszczyć, zaatakowali tylko bombami grafitowymi, tak aby Serbowie mogli ją naprawić w kilkanaście godzin. Akurat tyle ile było potrzebne aby zaatakować serbskie centrum zintegrowanej obrony obszaru powietrznego, zaopatrywane w energie przez tą właśnie elektrownie.

Davien
czwartek, 27 lutego 2020, 00:48

Katon, zakłady przemysłowe, mosty, rafinerie , ściec energetyczna itp to sa cele strategiczne a i tak powstrzymywali sie od posłania zwykłych GBU w elektrownie. A ambasada chińska to przypadek, nie wielokrotne celowe ataki na cywilów jak robiła to Rosja w Syrii czy Afganistanie. Ale rozumiem że te 1500dzieci poniżej 5 roku zycia w Aleppo co zabiły rosyjskei i syryjskei bomby to terroryści??

tomo
piątek, 28 lutego 2020, 07:00

Ambasada Chińska to żaden 'przypadek'. Dostała bo znajdowały się tam pozyskane przez chiński wywiad elementy strąconego F-117. Oczywiście USA nie mogło się przyznać do celowego atak na ambasadę. Dlatego powiedzieli ze to przypadek, przeprosili i wypłacili odszkodowania.

Whiro
środa, 26 lutego 2020, 21:52

Rafinerie i fabryki to cele taktyczne. Jest różnica wykonać nalot dywanowy na cywili a wykonać przypadkowy atak na cywili. Zobacz jak dobrze idzie to Rosji w Syrii. Myślisz że oni trafiają tam jedynie w terrorystów? Jedynie naiwnym w to wierzy. Bombardują jak leci a później po prostu twierdzą że to byli terroryści i po sprawie. Tacy jak to to potwierdza na forach a nawrzuca ją USA że celowo atakują cywili.

gnago
środa, 26 lutego 2020, 22:31

Dobra, dwie polskie misje katolickie w Libii, dobrze oznakowane. A celnie zniszczone. I to wcale ruscy nie byli

Davien
czwartek, 27 lutego 2020, 20:10

Nie, to tylko były Su-25 z rosyjskimi znakami i rosyjskimi bombami które Wagnerowcy kupili Haftarowi w sklepie surwiwalowym.:)

FgT
czwartek, 27 lutego 2020, 20:51

Davienku, to były Sayyad-1 :))))

Davien
poniedziałek, 2 marca 2020, 13:59

A co Rosja kupuje te antyki jako hi-tech dla siebie?:))

chateaux
czwartek, 27 lutego 2020, 17:43

Nic takiego nie miało miejsca. Poza Sputnikiem oczywiście.

Mieczysław
środa, 26 lutego 2020, 12:33

Do czasów średniowiecza cofnęło Serbów postępowanie z Albańczykami, a wcześniej z Chorwatami i Bośniakami. Jeśli chcą wielkiej Serbii, to będzie to Serbia średniowieczna.

Ws
środa, 26 lutego 2020, 13:44

Kosowian powinni zniszczyć, tak jak oni prześladowali ludność serbska. Kosowo to ziemie serbskie były, ale niepodległość tego skrawka ziemi jest ważniejsza (dla "Zachodu") niż zdrowy rozsądek i poprawność oraz geografia polityczna. Nie ma też co bronić Chorwacji, bo w czasie wojny i tuż po niej tylko propagowali faszyzm. I zle skończyli... Serbia za dużo chciała dla siebie i to był ich błąd. I jeszcze te pogromy ludności chorwackiej i bosniackiej - tutaj zrobili wiele krzywdy.

gnago
środa, 26 lutego 2020, 22:33

Jest bardzo ważne, to centrum dystrybucji podstawowego towaru CIA, opioidów z Afganistanu

Tweets Defence24