Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Saab dostarczy pociski przeciwokrętowe RBS-15 nowej generacji

Fot. Saab
Fot. Saab

Szwedzki koncern zbrojeniowy Saab poinformował o otrzymaniu od szwedzkiej agencji zamówień obronnych (FMV) zlecenia na opracowanie oraz produkcję pocisków przeciwokrętowych nowej generacji. Dostawy nowego uzbrojenia przewidziano na lata 2017-2026, a wartość zamówienia 3,2 miliarda szwedzkich koron (ok. 360 mln USD).

Saab w myśl podpisanej umowy zobowiązał się do rozwoju nowego systemu pocisków przeciwokrętowych w konfiguracji umożliwiającej używanie pocisków zarówno przez siły powietrzne, jak i marynarkę wojenną. Nowe pociski mają zostać zintegrowane z nowymi myśliwcami Gripen E oraz korwetami klasy Visby.

Nowy system rakietowy w porównaniu do wcześniejszej wersji posiada zwiększony zasięg, ulepszoną głowicę naprowadzającą i charakteryzuje się niższą masą. Ponadto wyróżnia go zdolność do zwalczania szerokiego zakresu celów na lądzie i na morzu przy każdych warunkach pogodowych i gotowość do modernizacji w przyszłości.
Rozwiązanie czerpie z nowych możliwości i doświadczeń zdobytych w trakcie rozwoju rodziny pocisków przeciwokrętowych RBS15 produkowanych wspólnie przez Saab oraz Diehl Defence GmbH & Co. KG.

Rozmaite wersje systemu rakietowego RBS15 są wykorzystywane na całym świecie przez marynarki wojenne i siły powietrzne użytkowników na całym świecie. W Szwecji trafiły do służby w 1985 r., od tego czasu opracowano kilka różnych wersji rozwojowych. RBS15 jest również wykorzystywana przez polską Marynarkę Wojenną.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Tak powinno być...

  Powinniśmy natychmiast kupić od Szwecji Gripena E, a odsprzedać Szwedom nasze SU-22, bo im się przydadzą w ich położeniu, a my możemy kupić wyśmienity myśliwiec MiG-17 aby uzupełnić lukę po SU-22.

  1. Masz rację

   Mig-17 zeczywiscie by pasował, ale do SU-22, bo oba egzemplarze można postawić koło siebie....w muzeum :)

  2. say69mat

   Widzę, kolega sceptyk - pacyfista, z poczuciem humoru. Tak się smutno składa, że w naszym wymiarze czasoprzestrzennym zaniedbania w temacie siły zbrojne z reguły generują wojnę. Bo zawsze objawi się jakiś troll, który chce zagarnąć nasze konfitury, pacyfikując przy okazji naszych dzielnych konfitury - makerów nie pytając nikogo o zdanie. Wykorzystując przy tym niezwykle starannie budowany potencjał własnych sił zbrojnych.

 2. fejk

  hahaha 1 kwietnia

Reklama