Przemysł Zbrojeniowy

S-400 dla Turcji w 2019 roku

S-400 Triumf- fot. allior11.blogspot.com
S-400 Triumf- fot. allior11.blogspot.com

Turecki minister obrony Nurettin Canikli poinformował, iż pozyskiwany od Rosji system przeciwlotniczy S-400 Triumf ma trafić do Turcji w 2019 roku.

W trakcie wysłuchania przed parlamentarnym komitetem ds. planowania i budżetu, turecki minister obrony przekazał, że podpisano układ na dostawę dwóch zestawów systemu S-400, z czego jeden jest opcjonalny. Dostawa pierwszego przewidziana jest na rok 2019.

Canikli poinformował też parlamentarzystów, że choć podpisano wspomnianą umowę, rząd turecki rozpoczął prace nad stworzeniem "podobnego" systemu przy udziale konsorcjum EUROSAM, należącego do MBDA i Thales Group. Umowę w tym zakresie podpisano w lipcu bieżącego roku. Początkowe prace będą skupiać się na określeniu potrzeb i priorytetów związanych ze wspólną produkcją systemu obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu SAMP/T.

Czytaj też: Turcy inwestują w obronę powietrzną. Zakończenie zakupów w Rosji i porozumienie z EUROSAM

Turecki minister obrony stwierdził też, że kierowany przez niego resort zwrócił się również do USA z pytaniem o możliwość nabycia systemu obrony powietrznej Patriot. Dodał, że zarówno w przypadku S-400, jak i Patriotów, nadal prowadzone są negocjacje.

Wśród informacji przekazanych członkom komitetu znalazło się też stwierdzenie, że Turcja rozpoczęła prace nad stworzeniem nowej platformy obrony powietrznej, rozwijanej wyłącznie siłami przemysłu krajowego.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.