Reklama

Siły zbrojne

Ruszają prace nad kolejną generacją myśliwca Rafale

Fot. dassault-aviation.com
Fot. dassault-aviation.com

Koncern Dassault Aviation i francuski resort obrony rozpoczęły realizację prac rozwojowych nad nową wersją samolotu wielozadaniowego Rafale. Maszyna w nowym standardzie F4 ma zostać opracowana w ramach sześcioletniej perspektywy programowej.

Start prac nad nową wersją myśliwca wielozadaniowego Rafele wiąże się z udzieleniem upoważnienia do realizacji projektu przez francuskiego Ministra Obrony, Jean-Yves Le Drian’a. Oficjalna decyzja w tej sprawie zapadła 20 marca br. na posiedzeniu Ministerialnego Komitetu Inwestycyjnego. W uzasadnieniu przedstawionym przez francuski resort obrony wprowadzenie wariantu F4 określono jako warunek konieczny, by Paryż mógł sprostać rosnącym wymaganiom realizacji przyszłych misji ekspedycyjnych i operacji zagranicznych.

Zgodnie z przyjętymi założeniami nowy standard Rafale F4 ma zostać w pełni opracowany w perspektywie najbliższych sześciu lat. Rok 2023 określono przy tym jako termin, w którym zostaną oddane do użytku niektóre funkcjonalności dedykowane nowej serii myśliwców. Wejście pierwszych w pełni gotowych egzemplarzy do służby we francuskich siłach powietrznych zapowiedziano z kolei na 2025 rok.

Proces modernizacji przygotowywany jest w ścisłej relacji do doświadczeń i wniosków wyciągniętych z operacji bojowych realizowanych w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie przez samoloty francuskich sił powietrznych (Rafale B/C) i marynarki wojennej (Rafale M). Wyznaczona koncepcja zmierza w kierunku poszerzenia wyposażenia pokładowego, przystosowania do przenoszenia nowych typów uzbrojenia oraz zwiększenia osiągów maszyny. Realizacji ostatniego z tych założeń ma służyć zastosowanie nowych silników, a także rozważana modyfikacja bryły płatowca – na czele z przeprojektowaniem kabiny i elementów poszycia warunkujących sygnaturę radarową samolotu.

Dalsze szczegółowe propozycje zmian dotyczą m.in. kompatybilności z nowymi wariantami rakiet powietrze-powietrze typu MICA i precyzyjnej broni powietrze-ziemia. W 2019 roku ministerstwo obrony Francji ma podjąć decyzję w sprawie nabycia kolejnych 45 egzemplarzy Rafale, które pozwolą zastąpić pozostające dotąd w służbie Mirage 2000.

Jak twierdzą przedstawiciele firmy Dassault, francuski resort obrony może być na dłuższą metę gotowy do zakupu nawet 100 egzemplarzy nowego wariantu Rafale. Wiąże się to z wyznaczoną przez Paryż perspektywą użytkowania tego typu myśliwców co najmniej do 2040 roku. Samoloty w standardzie F4 mają być oferowane także na eksport.

Czytaj też: Kontrakt na indyjskie Rafale podpisany. Będą przenosić broń jądrową.

Warto przypomnieć, że w toku jest wciąż realizacja ostatniego, wartego blisko 1 mld euro, francuskiego zamówienia na modernizację samolotów Rafale do wersji F3-R. Standard F3R charakteryzuje się m.in. zdolnością do przenoszenia pocisków powietrze-powietrze Meteor, naprowadzanych laserowo bomb Sagem AASM oraz zasobników celowniczych PDL-NG. Rafale w tym standardzie posiada również unowocześniony układ nawigacyjny oraz usprawnione łącze transmisyjne, radiolokator z anteną fazowaną RBE2 i układ walki elektronicznej SPECTRA.

Rafale F3-R ma zostać w pełni wcielony do służby w perspektywie 2020 roku. Wraz z osiągnięciem tego etapu firma Dassault będzie miała na koncie zrealizowaną czwartą partię dostawy na rzecz francuskich sił zbrojnych z całkowitą liczbą 180 dostarczonych egzemplarzy tych samolotów we wszystkich dotychczasowych konfiguracjach.

Czytaj też: Pierwszy lot Rafale z nowym zasobnikiem celowniczym Thalesa.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Paweł

    Wspaniała maszyna, znacznie bardziej wszechstronna i lepiej zbalansowana niż Eurofighter, a cały program konsekwentnie, mimo opóźnień, realizowany!! Pozazdrościć!!!

    1. bolo

      szkoda, że taka droga

    2. Zaniepokojony Polak

      Nie ma czego zazdrościć, we Francji jest tyle islamistow, że strach wychodzić na ulicę po zmroku i to nawet w Paryżu, a te mysliwce Rafale może i dobre, ale nie stanowią zagrożenia dla imigrantów w centrach francuskich miast.

    3. Extern

      Zgadzam się, Cyba najlepsza obecnie konstrukcja gen. 4+

Reklama