Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Ruch Palikota wywalczył udział polskiego przemysłu w budowie tarczy antyrakietowej
Jednym jedynym głosem „ZA” przy 5 głosach wstrzymujących Ruch Palikota zagwarantował udział polskiego przemysłu w budowaniu „Tarczy antyrakietowej” dla Polski. Poprawkę w tej sprawie zgłosił Poseł „Ruchu” Bartłomiej Bodio.
22 listopada 2012 podczas posiedzenia Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia przedstawionego przez Prezydenta RP projektu ustawy o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (druk 780) posłowie zagwarantowali priorytet programu „tarczy antyrakietowej” oraz finansowanie programu na poziomie nie niższym niż 20 % całości wydatków na modernizację techniczną.
W toku Prac Poseł Bartłomiej Bodio (RP) powołując się na pomijanie polskiego przemysłu we wcześniejszych przetargach zgłosił poprawkę zmuszającą do uwzględnienia „Polskiego przemysłowego potencjału obronnego” w wydatkach na tarczę.
Posłowie Platformy Obywatelskiej, PIS, oraz PSL wstrzymali się od głosu nad ta poprawką.
Pod nieobecność reprezentanta SLD przy pięciu głosach wstrzymujących się i jedynym głosem Bartłomieja Bodio „Za” poprawka została przyjęta.
Poseł Bodio argumentował: Polski przemysł nie posiada zdolności produkowania rakiet ale ma np. możliwość wytworzenia doskonałych systemów radarowych stanowiących znaczącą część systemu tarczy. Ponadto w Polsce można wytwarzać komponenty do każdego rodzaju uzbrojenia w ramach współpracy z wykonawcą. Musimy pamiętać ,że każda złotówka wydana w Polsce na uzbrojenie polskiej Armii przynosi znaczny zwrot dla budżetu w postaci podatków i opłat na ZUS.
Poseł Bartłomiej Bodio jest wiceprzewodniczącym Podkomisji stałej ds. Polskiego Przemysłu Obronnego oraz Modernizacji Sił Zbrojnych oraz Przewodniczącym Podkomisji stałej ds. Transportu Lotniczego i Gospodarki Morskiej.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie