Polityka obronna

Rozmowy kontrolowane. Policja kupuje urządzenia podsłuchowe

Fot. www.policja.pl
Fot. www.policja.pl

Komenda Główna Policji, w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, poinformowała o zamówieniu na urządzenia specjalne typu „imsi catcher” z zabudową na mobilnej platformie. Sprzęt ten umożliwia m.in. podsłuchiwanie i lokalizację obserwowanej osoby. Wartość zamówienia to 2,838 mln złotych.

Zgodnie z przepisami Pzp oraz Kodeksu Cywilnego, ze względu na niejawność form i metod pracy operacyjnej, zakup sprzętu został przeprowadzony w specjalnym trybie tzn. z wolnej ręki, z negocjacją z jedynym autoryzowanym wykonawcą z zastrzeżeniem poufności.

Sprzęt typu „imsi catcher”, mający stanowić specjalistyczne wyposażenie funkcjonariuszy Policji, był przedmiotem rozpoznania rynku. KGP oceniła dostępne urządzenia oraz przeprowadziła ich testy. Wytypowane zostało jedno urządzenie zagranicznego producenta, spełniające wymagania, które jest dystrybuowane przez jedynego autoryzowanego przedstawiciela w Polsce. Umowa na dostawę sprzętu za blisko 3 mln złotych została podpisana 13 listopada 2017 roku. Sprzęt dostarczy warszawska firma Matic Sp. z o.o.

Czytaj też: Ponad 5 mln złotych na mundury ćwiczebne dla Policji

W zamówieniu nie podano liczby zakupionych urządzeń, jednak biorąc pod uwagę szacunkową wartość tego typu sprzętu, można przypuszczać, że mówimy o kilku lub kilkunastu sztukach. Sprzęt typu „imsi catcher” imituje sygnał nadajnika, zmuszając telefony komórkowe znajdujące się w okolicy do przelogowania się na sygnał mocniejszy. By z przechwyconych telefonów można było wykonywać połączenia, urządzenie łączy się z też oryginalnym nadajnikiem, pozostając pomiędzy użytkownikiem a prawdziwym nadajnikiem. Dzięki „imsi catcher” możliwe jest podsłuchiwanie rozmów, przechwytywanie SMS-ów czy transmisji pakietowej, a także namierzenie osób.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.