Rowhani: nigdy nie ugniemy się przed presją USA, sankcje poniosą klęską

21 września 2020, 09:05
Hassan_Rouhani_press_conference_following_2017_election_victory_13
Fot. Mahmoud Hosseini/CC BY 4.0
Reklama

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oznajmił w niedzielę, że Iran "nie ugnie się przed presją USA". Komentując ogłoszenie przez Waszyngton wznowienia sankcji ONZ na Iran, Rowhani oświadczył, że USA poniosą klęskę w tej sprawie wobec braku poparcia ze strony świata.

Rowhani odniósł się w ten sposób w przemówieniu telewizyjnym do wcześniejszego oświadczenia sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo. Szef amerykańskiej dyplomacji oznajmił na Twitterze, że od niedzieli Iran znów został objęty "praktycznie wszystkimi" sankcjami ONZ, które obowiązywały przed podpisaniem umowy atomowej z 2015 r.

Waszyngton wydał ten komunikat mimo sprzeciwu wszystkich pozostałych sygnatariuszy umowy (Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, UE, Chin i Rosji) oraz 13 z 15 członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Administracja USA stoi na stanowisku, że mimo wycofania się z porozumienia, nadal ma prawo skorzystać z zapisu umowy, dającego każdemu z sygnatariuszy prawo do przywrócenia pełnych sankcji ONZ, w tym embargo na handel bronią z Teheranem.

"Ameryka zbliża się do pewnej klęski w swoich posunięciach w sprawie sankcji. Stoi przed obliczem porażki i negatywnej odpowiedzi ze strony społeczności międzynarodowej" - powiedział irański prezydent, dodając, że jego kraj "nigdy nie ugnie się przed amerykańską presją i da miażdżącą odpowiedź na nękanie ze strony Ameryki".

Wcześniej głos w sprawie sankcji zabrał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który wykluczył procedowanie przez ONZ amerykańskiego wniosku o przywrócenie restrykcji na Iran wobec "prawnych niejasności". Waszyngton zapowiedział jednak, że mimo głosów sprzeciwu wkrótce wyda dodatkowe rozporządzenie, mające pomóc w egzekwowaniu sankcji.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
Hmmm.
wtorek, 22 września 2020, 17:37

Dzięki sankcjom Chiny kupują ropę od Iranu taniej. Czy na pewno o to chodziło ?

ziew
wtorek, 22 września 2020, 16:09

Iran podpisał kilkubilionową umowę gospodarczą z Chinami na następne 25 lat. Wielki i mały szatan mogą sobie sączyc pianę z pysków tak jak to robiły do tej pory. To żałosne, że tak biedne kraje grają temu glinianemu kolosowi na nosie. Juz nie tylko nie sa zdolni nawet zagrozic Iranowi, ale również Wenezueli czy Białorusi. Żydo-Amerykańscy terroryści nie mają już władzy nad światem, jak wydawało im się jeszcze w latach 2000.

Davien
środa, 23 września 2020, 09:31

Ziewku juz tak nie histeryzuj:) Ale jak widac fakt ze Rosja upadła tak nisko że cały swiat poza bantustanami jak Wenezuela, Białorus czy islamskimi terrorystami ja olewa potęznie musi boleć:)

Bursztyn
poniedziałek, 21 września 2020, 19:53

Po zaledwie 10 latach stopień ubóstwa Iranu wzrosł o 27% a to nie jest tylko inflacja, dewaluacja waluty, brak siły nabywczej ale również spadek handlu między ludźmi

i tyle...
środa, 23 września 2020, 16:35

@Bursztyn, w porównaniu z Irakiem czy Syrią czy Afganistanem, w których USA zaprowadziło demokrację to uwierz mi ale w Iranie panuje dobrobyt.

Rodżer
poniedziałek, 21 września 2020, 19:34

Prezydent Rowhani mógłby się wysilić i spróbować mówić poprawnie po polsku. Kto tak mówi: "sankcje poniosą klęską"?!?

Niuniu
poniedziałek, 21 września 2020, 14:55

To nie Iran ma się ugiąć pod sankcjami USA. Sankcję mają odstraszyć resztę świata od kontaktów gospodarczych, handlowych i wojskowych z Iranem co w efekcie ma skutkować wybuchem rewolucji niezadowolonego społeczeństwa i obaleniem rządów ajatollachów. Reza Pahlawi ma powrócić - a w zasadzie jego następca. Tyle tylko, że podobna polityka wobec Kuby jest zupełnie nieskuteczna już kolejny wiek. Ale Iran to nie wyspa i dysponuje nieporównywalnie większym potencjałem niż Kuba.

khe, khe.
poniedziałek, 21 września 2020, 19:57

Kuba musiała ostatni sprowadzać cukier i kawę a na dodatek wprowadzić reglamentację żywności. Ich sojusznik Wenezuela zdechła a USA za Trumpa ich olały. USA nie muszą celować w obalenie władzy w Iranie. Wystarczy, że skończy się Persom kasa na sponsorowanie terrorystów w połowie Bliskiego Wschodu. Zresztą problemy gospodarcze pogłębią też tendencje separatystyczne w samym Iranie.

xxx
wtorek, 22 września 2020, 01:54

Problem z iranem jest taki ze im kasa się na to nie skończy , bo zbroja się i żyją kosztem społeczeństwa. Sankcje dotykają w największym stopniu zwykłych ludzi - którzy nie popierają tego rzadu , a sami z siebie są za słabi aby walczyć przeciw armi. Każde protesty w Iranie kończą się bardzo krwawo o czym my tu w Europie dowiadujemy się szczątkowo z prywatnych źródeł . Inny problem to ze są dwa obozy przeciwników rzadu irańskiego - jedni którzy chcą wolności i demokracji bez udziału religii w rządach państwa i druga grupa to jeszcze więksi fanatycy religijni niż obecny rząd. W Iranie rządzi grupa kilku rodzin - rządzą całym państwem .

khe, khe...
wtorek, 22 września 2020, 09:39

Ależ ja to wiem. Zawsze w takich sytuacjach odbija się to na najsłabszych. Z drugiej strony nie zapominaj, że jak w większości krajów dotkniętych autorytaryzmem przeciwnikami władzy są elity intelektualne i mieszkańcy dużych miast a oparciem masy najgorszej wykształconych i najsłabszych ekonomicznie mieszkańców wsi i małych ośrodków, których poparcie można kupić za parę groszy pomocy socjalnej i łatwo podburzać przeciwko wrogom religijnym, klasowym i zagranicznym. Dopiero kiedy te grupy dotknęły skutki irańskiej recesji zaczęli protestować 3 lata temu.

I tyle
poniedziałek, 21 września 2020, 12:13

Bo co ma powiedzieć....

Bursztyn
poniedziałek, 21 września 2020, 11:41

Cenz ropy to prawdxiwa sankcja Odbiorcą Chiny

Tweets Defence24