Przemysł Zbrojeniowy
Rosyjskie nowości na forum „Armija 2016” [FOTO]
W trakcie forum Armija 2016 zaprezentowano szereg nowinek technicznych, które albo już są wprowadzane na uzbrojenie sił zbrojnych Rosji, albo mają na to szansę w najbliższym czasie, albo po prostu prezentują kierunki rozwoju poszczególnych firm. Poniżej prezentujemy przegląd systemów, demonstrowanych podczas rosyjskiej wystawy.
Jeśli chodzi o część powietrzną forum, to prezentowano cała flotę samolotów i śmigłowców, w tym grupy akrobatyczne. Na uwagę zasługują na pewno dwa obiekty – śmigłowiec Mi-8 w wersji WRE oraz demonstrator śmigłowca nowego pokolenia PSW.
Pierwsza ciekawostka to śmigłowiec Mi-8MTPR-1, czyli maszyna Mi-8MTW-5-1 w wersji walki radioelektronicznej, to znaczy z zainstalowanym najnowszym systemem WRE typu Ryczag-AW.
System Ryczag można zamontować nie tylko na śmigłowcach, ale także na okręcie lub obiekcie naziemnym. Wg danych producenta z Kaługi (KNIRTI), stacja generuje skuteczne i silne zakłócenia w oparciu o technologię cyfrową (tzw. DRFM - Digital Radio Frequency Memory). Śmigłowce prezentowane są jako nowość, ale kilka z nich już weszło na wyposażenie SZ FR.
Drugi śmigłowiec to pieśń przyszłości - demonstrator perspektywicznego śmigłowca szybkościowego PSW (Perspiektiwnyj Skorostnoj Wiertaliot) na bazie specjalnie skonfigurowanego do zadania Mi-24K. Celem programu jest osiągnięcie przez śmigłowiec (na razie swoiste latające laboratorium – Lietnaja Laboratorija LL PSW) prędkości powyżej 400 km/h, chociaż wspomina się o chęci osiągnięcia maksymalnej prędkości na poziomie 450, a nawet 500 km/h. To jednak nie jest takie proste. Nawet jeśli przy istotnym wzroście mocy śmigłowca osiągnie się zamierzoną prędkość maksymalną, problemem może być uzyskanie zadowalających innych parametrów oraz ceny eksploatacji maszyny. Program jednakże na pewno będzie kontynuowany, tym bardziej, że podobne są realizowane w Stanach Zjednoczonych i Europie. Przykładowo Sikorsky S-97 Raider ma osiągać prędkości rzędu 450-480 km/h. Warto wspomnieć przy okazji także obecność prototypu śmigłowca Mi-38 – program mimo notowanych problemów jest kontynuowany.
Prezentowane były liczne stacje radiolokacyjne i systemy walki radioelektronicznej najnowszej generacji. Na forum można było zobaczyć np. mobilną trójwspółrzędną stację radiolokacyjną 48Ja6-K1 Podljet-K1 albo stację radiolokacyjną 55Ż6M Niebo-M.
Warto wymienić jeszcze naramienny zestaw nowego pokolenia 9K333 Wierba, który właśnie wchodzi na wyposażenie wybranych związków taktycznych (w pierwszej kolejności wojsk powietrzno-desantowych - WDW), albo najnowszy wariant Pancyra-S1 z nową stacją wykrywania celów (SOC) tulskiego CKBA.
Pozostając w temacie OPL można wspomnieć jeszcze inne propozycje modernizacji starszych typów sprzętu. W pokazie dynamicznym można było zobaczyć chociażby ZSU-23-4M4 Szyłkę-M4 z dwoma podwójnymi wyrzutniami rakiet Igła albo wóz Tunguska-M1 z nowym radiolokatorem.
Jak to zwykle bywa na forum, specjalne „rarytasy” znalazły się na niedostępnej zakrytej szerszej publiczności części wystawy. W takim pawilonie prezentowany był m.in. system przeciwlotniczy 9K317M Buk-M3 (Ałmaz-Antiej), który będzie już niedługo wchodził szeroko na uzbrojenie SZ FR zastępując starsze wersje systemu Buk. Prezentowano m.in. wóz bojowy 9А317М z 6 rakietami 9M317М i możliwością działania autonomicznego, wóz 9A316M z 12 rakietami, który jest de facto pojazdem transportowo-startowym oraz inne elementy kompleksu, np. pojazd transportowo-załadowczy 9Т243M. Pierwszy system brygadowy powinien zostać przyjęty na uzbrojenie jeszcze w tym roku. Co ciekawe, zdjęcia systemu Buk-M3 z zamkniętego pawilonu zostały „wpuszczone” do sieci przez członka egipskiej delegacji.
Było nieco ciekawostek dotyczących wyposażenia i uzbrojenia wozów Gaz Tigr. Ciekawsze propozycje to Tigr AMN 233114 Tigr-M w wersji z bezzałogowym modułem bojowym Arbalet-DM oraz dużo bardziej egzotyczny, bo „zrobotyzowany” ASN 23315 Tigr-M SPN. Ten ostatni pojazd to specjalny demonstrator zrobotyzowanego wozu Tigr-M uzbrojonego w zdalnie sterowany moduł bojowy z armatą małokalibrową 30 mm 2A72 wziętej od zrobotyzowanego gąsienicowego Uran-9. Tigr-M z modułem bojowym 30 mm prezentowany jest jako rozpoznawczo-szturmowa wersja pojazdu.
Nie mogło na forum zabraknąć także zrobotyzowanych systemów na bazie platform gąsienicowych, bo tego typu sprzęt jest w Rosji dość popularny i przedstawiany jako perspektywiczny. Ciekawym obiektem jest tzw. bojowy zautomatyzowany system (BAS) BAS-01G BM Soratnik koncernu „Kałasznikow”, który przeznaczony jest m.in. do prowadzenia rozpoznania, wsparcia ogniowego, patrolowania, ochrony ważnych obiektów, przewozu ładunków i rannych. Zadania zależą od modułu bojowego zainstalowanego na autonomicznej gąsienicowej platformie.
Z lekkich pojazdów dla sił specjalnych można wspomnieć wielozadaniowe buggy Ałabaj firmy F-Motorsport. Wcześniej eksperymentowano w 45 Pułku Specjalnym (obecnie brygada) WDW z buggy typu Zibar, więc nie jest wykluczone, że i dla tych wyspecjalizowanych pojazdów znalazłoby się miejsce w jednostkach rozpoznania. Buggy może zostać uzbrojone, np. w kaem 7,62 lub granatnik automatyczny AGS-30, i pełnić rolę lekkiej platformy rozpoznawczej. Po bezdrożach lekki Ałabaj może osiągać nawet 140 km/h.
Inną propozycją dla sił specjalnych, jednostek rozpoznawczych i desantowych, był mobilny moździerz 82 mm 2B24 przewożony przez sześciokołowy wszędołaz. Quad w formule 6x4 ma zainstalowany z tyłu specjalny kosz transportowy, gdzie spoczywa złożony moździerz. Wszędołaz RM-500 waży ponad pół tony i ma zasięg ok. 200 km. System – nośnik i moździerz - przygotowany przez „Buriewiestnika” wystawiany był już na Armija-2015.
Z wyposażenia indywidualnego warto wspomnieć o koncepcji wyposażenia w ramach programu Ratnik-3. Jest to najnowszy projekt modułowego wyposażenia i uzbrojenia żołnierza przyszłości realizowany w Rosji od kilku lat (Ratnik-1/2), przy czym prace idą m.in. w kierunku zmniejszenia wagi i zwiększenia funkcjonalności elementów wyposażenia. W najbliższym czasie można spodziewać się kompletu wyposażenia Ratnik-3 w wersjach arktycznej i tropikalnej, co jest oczywiste zważywszy na aktywność Rosjan w obszarze Arktyki oraz Bliskiego Wschodu i Afryki.
Sporo nowinek strzeleckich przedstawił wspomniany koncern „Kałasznikow”, w tym m.in. zmodyfikowany Dragunow SWDS, modułowy erkaem RPK-16 przygotowywany jako następca RPK-74 i debiutujący perspektywiczny karabin wyborowy WSW-338 pod nabój .338 Lapua Magnum (8,6x70).
Wg organizatorów w czasie 5 dni trwania forum przewinęło się przez imprezę blisko pół miliona odwiedzających.
Marcin Gawęda
droma
usa helikopter juz lata ruskie pracuja nad ,autor nie pisal bo nie widzial o calym dziale niewidzialnego ruskiego uzbrojenia krotko ,ho ,ho ,
Teodor
"Po bezdrożach lekki Ałabaj może osiągać nawet 140 km/h." - kazdy kto kiedykolwiek jechał po bezdrozach wie ze jest to niemozliwe. Oczywiscie silnik moze i da rade, jednak wyboje - to wyboje i tutaj fizyki sie nie oszuka. Chyba, ze mianem bezdroży określają drogi odziedziczone po ZSRR np. autostrada syberyjska, ktora podczas roztopow zamienia sie w bagno!
Kiks
Zawsze moga dołożyć tam skrzydła ;).
sylwester
widziałeś kiedyś zawieszenie wahliwe , umożliwia ono na dużą dzielność terenową z bardzo dużymi prędkościami
nikt2
@Teodor Zobacz sobie testy podwozia ov-10 Bronco to zrozumiesz ... Można znaleźć filmik, gdzie "ląduje" na ułożonych jeden za drugim pniach drzew (oczywiście bez przesady) Bezdroża to jest ściernisko czy pole orne, a nie wąwozy czy wykroty (wywroty)
Radek79
I co z tych Rosyjskich nowości itd,jak USA i tak by się przejechała po ruskach jak walec po szosie.Oni tylko fikają bronia atomową.Amerykańska armia do rosyjskiej to jakieś 7do 1.
Olo
Widzę wiele starych odgrzewanych kotletów i tak zwane demonstratory nowych potencjalnych możliwości. Odgrzewane kotlety już im się przejadły a demonstratory nijak nie mogą się przerodzić w produkty zdolne do produkcji seryjnej . Gonią w piętkę i coraz bardziej odstają od czołówki ! Stąd tyle gadania o posiadanych możliwościach ,technologiach itp. co z tego ich armia bazuje na modyfikacjach sowieckich wynalazków, zmieniają tylko numery i klepią dalej to co klepali.
happy
trzymajac sie terminologii kulinarnej to ruscy maja tony odgrzewanych kotletow a my przymieramy glodem, a w dziedzinie obrony przeciw lotniczej to juz dawno zoladek przyrosl nam do kregoslupa
Kiks
Ruscy zawsze mieli mnóstwo prototypów. Często na bazie megalomanii większej niż u Hitlera. Dlatego zazwyczaj kończyły pod grubą warstwą kurzu. Trzeba jednak przyznać, że za głupotę firm, które podzieliły się technologiami militarnymi sprzedając je do tego kołchozu, zapłacimy wszyscy.
Cotozaróżnica.
A Polacy ciągle armaty do Rosomaka nie mogą zrobić.
w.
gdzieś mignęło mi w necie że USA ma robić niewidzialne zbiornikowce czy tez wersje samolotów stealth z możliwością zaopatrywania w paliwo innych samolotów. Rosjanie tez mają takie urządzenia do przetaczania paliwa w locie np. z jednego Su-24 do drugiego. Coś na rzeczy więc jest
ANTYROSJA
Ale się ruskie trolle denerwują, jak się pisze o wyższości zachodniego sprzętu, można nawet powiedzieć, że nie są wstanie tego znieść, bo jak to, przecież wiadomo, ruska onuca najlepsza jest na świecie a po wyjęciu z walonek działa jak broń chemiczna, i czegoś takiego nawet amerykanie nie mają.
KrzysiekS
Rosjanie zawsze testowali różne rozwiązania większość była niedopracowana i beznadziejna ale niektóre zaskakiwały wszystkich. No i ta propaganda że maja wszystko najlepsze.
Piotr34
Szkoda ze bron to jedyne co potrafia robic.Jkaby tak potrafili na tym poziomie robic przet AGD lub samochody to by byli krajem mlekim i miodem plynacym a nie dziadostwem jakim sa teraz.
Rafał 44
Piotr 34 czy ty jesteś pewien to co piszesz, bo z tego co wiem i widzę to i robią AGD i samochody nawet pod własnymi markami . A nawet robią własne ciągniki rolnicze kombajny,autobusy , samoloty pasażerskie i co sobie za życzysz . I to jest ich własność a nie tak jak u nas tylko montowania ! Pozdrawiam
lejoncy_z_funbouow
W końcu troszke autor przybliżył o co się działo dobre 2 mc temu w Rosji - nie wspomniał o nowym bezzałogowym czołgu od Kałasznikowa, oczywiście T14 czy T15 to w zasadzie już nie "nowość" o nowych stacjach WRE oprócz Ruczara był jeszcze kompleks do przejęcia kontroli nad dronami; był President -S ; były nowe Urale , był nowa haubica na podwoziu kołowym Urala , o Koalicji już tutaj napisano, były nowe drony, Kałasznkow rozpczął próby "inteligentnej" amunicji programowalnej - ale zaraz jak to - przecież tą okropną Rosję od 2 lat dusza sankcje - i jak oni mogli tyle nowości pokazać - za to my na naszych targach pokazaliśmy składaka - Kraba - czyli angielska wierza i koreańskie podwozie - wow, po prostu niesamowite.
edi
T14 to nowość bo cały czas nie wdrożony do armii i przechodzi kolejne zmiany bo mają problem z przekładnią napędu.
olo
Jakby psu załozono kaganiec i krótką smycz a do tego dawano miskę raz na 2 dni, to tez znalazłyby sie pieniązki na zbrojenia.Tym sie różnimy od Rosjan .
spostrzegawczy
Jak do użytku wejdą szybkie helikoptery to Osprey okaże się kolejną kosztowną pomyłką i chybionym programem, który za astronomiczny koszt zaoferuje minimalnie większą prędkość od helikopterów oferując za to sto razy mniejsze bezpieczeństwo. Już teraz porównując prędkość przelotową a nie maksymalną nie wypada budująco względem helikopterów.
fx
Kiedy te śmigłowce wejdą za 20 lat. Śmigłowiec nigdy nie będzie miał tego co Osprey tak samo jak ten nie będzie miał tego co śmiglak.
lejacy z onuc
Pokaż mi śmigłowiec o prędkości lotu 502 km/h z maksymalnym zasięgiem 4476 km i masie startowej 27 443 kg ?? A już na horyzoncie pojawia się jego następca V-280 valor i na tej technologi oparty dron do zwalczania czołgów.
Marek1
Taaaa ... nieźle, nieźle, ale "daleko" im do Polski w osiągnięciach zbrojeniowych ;-)))))))))) Jak to mówią młodzi ... "żal(zazdrość) doopę" ściska. Nawet jak uwzględnimy proporcje przemysłu zbrojeniowego.
tak tylko pytam...
A kiedy zrobicie autostradę między Moskwą, a Petersburgiem? Bantustan...
X
"cieszmy" się szczęściem Rosjan... - my mamy znowelizowany PMT