Rosyjscy dżihadyści walczą po stronie ISIS

20 grudnia 2017, 11:44
ISIS bojownicy
Fot. domena publiczna/twitter

W opublikowanym we wtorek wywiadzie dla rządowego dziennika "Rossijskaja Gazieta" szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Bortnikow poinformował, że ponad 4500 obywateli Rosji wyjechało za granicę, by walczyć u boku terrorystów. Według FSB około 2900 rosyjskich dżihadystów, pochodzących głównie z niestabilnych republik muzułmańskich na Kaukazie, walczy w Iraku i Syrii.

Bortnikow powiedział, że w ciągu pięciu lat w Rosji osądzono ponad 9500 osób "za przestępstwa powiązane z terroryzmem lub ekstremizmem". Poinformował też, że w 2017 roku jego służby zapobiegły 23 aktom terrorystycznym w Rosji.

Czytaj także: Rosja: informacje CIA pomogły w udaremnieniu zamachu

W obszernym wywiadzie dla "Rossijskiej Gaziety" Bortnikow wspomniał również o odpieraniu co roku przez FSB dziesiątków milionów cyberataków na strony organów władzy państwowej. "Ogółem każdego roku stawiamy czoło dziesiątkom milionów ataków na oficjalne strony i na systemy informatyczne organów władzy państwowej, w tym na oficjalną stronę prezydenta Rosji" - powiedział Bortnikow. Dodał, że za przestępstwa z wykorzystaniem technologii komputerowych w ciągu pięciu lat skazano 358 osób.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
rozczochrany
środa, 20 grudnia 2017, 17:43

To głównie Czeczeńcy.

zdz
środa, 20 grudnia 2017, 21:45

4500 obywateli wyjechało , 2900 walczy ... W ubiegłych latach mówiło się że FSB zachęcało , umożliwiało , wręcz pomagało w takim wyjeździe . Rzekomo w celu pozbycia się niebezpiecznych osobników z własnego terytorium Mam pytanie : Ilu z nich jest agentami FSB ? W jakim stopniu FSB kontroluje więc dzialania ISIS ???

Tweets Defence24