Reklama

Geopolityka

Rosyjscy doradcy w każdej jednostce syryjskich sił rządowych

Fot. http://syria.mil.ru/
Fot. http://syria.mil.ru/

Szef Sztabu Generalnego sił zbrojnych Rosji gen. Walerij Gierasimow przyznał, że rosyjscy doradcy są praktycznie we wszystkich oddziałach syryjskich wojsk rządowych i zajmują się m. in. planowaniem działań bojowych. Ocenił, że likwidacja dzihadystów z Dżabhat an-Nusry zakończy się w 2018 r.

W wywiadzie udzielonym dla środowego wydania dziennika "Komsomolskaja Prawda", Gierasimow sprecyzował, że grupy rosyjskich doradców znajdują się w każdym "batalionie, brygadzie, pułku i dywizji" syryjskich wojsk rządowych. W skład każdej grupy wchodzą m. in. zwiadowca, artylerzysta, inżynier i tłumacze.

"Oni w istocie planują działania bojowe. Udzielają pomocy w dowodzeniu pododdziałami przy wypełnianiu zadań" - powiedział generał. Dodał, że doradcy otrzymują rozkazy z centrum dowodzenia w rosyjskiej bazie lotniczej Hmejmin.

Zdaniem Gierasimowa w 2018 r. nastąpi ostateczna likwidacja w Syrii dżihadystów z organizacji Dżabhat an-Nusra (do niedawna podległej tzw. Państwu Islamskiemu (IS) a wcześniej Al-Kaidzie - PAP), która zerwała rozejm. Dodał, że najwięcej dżihadystów z an-Nusry znajduje się w prowincji Idlib.

Czytaj także: Powojenną przyszłość Syrii ustali Rosja? [KOMENTARZ]

Wcześniej szef wydziału operacyjnego rosyjskiego Sztabu Generalnego Siergiej Rudskoj powiedział, że po rozbiciu tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Syrii, w tym kraju mogą jeszcze znajdować się dywersyjne grupy dżihadystów. Ich likwidacją - zaznaczył - zajmują się wojska syryjskie.

Gierasimow potwierdził, że Rosja utrzymuje w Syrii dwie bazy - lotniczą Hmejmin w prowincji Latakija i morską w Tartusie w celu wspierania syryjskich wojsk rządowych, ale także - jak przyznał - dla ochrony swoich interesów na Bliskim Wschodzie.

Czytaj także: Syria: Rosja rozszerza obecność w bazie morskiej w Tartus

"Aby osiągnąć pełną stabilizację (w Syrii) potrzeba pewnego czasu, dlatego niezbędne są tam bazy, aby nie powtórzyło się to co było do września 2015 r. " - powiedział Gierasimow. "Z drugiej strony nie należy zapominać, że Rosja ma swoje interesy na Bliskim Wschodzie" - dodał.

Gierasimow podkreślił, że drugim głównym zadaniem w nadchodzącym roku będą przygotowania do politycznego uregulowania konfliktu w Syrii w drodze ogólnonarodowego dialogu. 

PAP - mini

Reklama

Komentarze (3)

 1. Achim

  "Rokossowski był Polakiem" ha ha ..." = Rokossowski był Polakiem. Mimo że się tego wstydzicie i chcecie temu zaprzeczyć. Jego siostra mieszkała w Polsce, a listy do niej Rokossowski pisywał w języku polskim. To był jeden z najbardziej utalentowanych dowódców Armii Czerwonej. Tylko ze względu na polskie pochodzenie Stalin mu nie dal dowodzić operacją Berlińską. I dlatego zdjął go z dowódcy frontu Białoruskiego.

 2. TYTUS

  Syria istnieje tylko i wyłącznie bo pielęgnuje ponad 55letnią przyjaźń najpierw z ZSRR a teraz z Rosją dzięki temu istnieje a dyktatury wkrajach arabskich były i są najlepszą formą by utrzymać substytut państwa i niezawisłość państwa czego mamy obraz w dzisiejszej rzeczywistości państwa "dotknięte demokracją w wydaniu amerykańskim" przestały istnieć stały sie polem doświadczalnym opartym na chaosie i wzajemnej eksterminacji patrz Irak ,Libia,Irak ,Afganistan, Erytrea Somalia tam teraz obowiązuje prawo spluwy ..kończąc Syria wygrała na mariażu z Rosją i nikt im nie podskoczy czy to druga potęga NATO -Turcja ,czy chaos zwany Irakiem ,czy Izrael czy interesy USA ...Syria idzie drogą Rosji

 3. Marek1

  Kolonialne uzależnienie Syrii rośnie nieustająco. Asad za uratowanie skóry, sprzedał swój kraj Moskwie i zapewne będzie nim rządził jako jej namiestnik, ale pod pełna kontrolą Kremla. Obecnie sytuacja w syryjskiej armii rządowej przypomina tę w WP w latach 1945-53, gdzie od szczebla batalionu w zasadzie wszystkie poziomy dowodzenia były zdublowane sowieckimi oficerami w polskich mundurach ...

  1. yaro

   Opcja była taka, albo to co jest teraz albo druga Libia - co wybierasz ?

  2. tak tylko... uzupełniam

   @Marek1 Oczywiście w Iraku jest inaczej i "namiestnicy" USA tam "nie ingerują" ... a propos, A do 1945 w jednostkach LWP nie było Radzieckich oficerów/dowódców ?? Alg Gen. Mossor był szefem Sztabu Generalnego LWP do 1949 r. ? On oficer września, był czy nie ? oczywiście można i wymieniać innych :)

Reklama