Siły zbrojne
Rosjanie zwiększą produkcję sprzętu wojskowego w Indiach?
W czasie trwającej wizyty rosyjskiej delegacji w New Delhi, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow poinformował o prowadzonych z rządem indyjskich rozmów na temat zwiększenia produkcji rosyjskiego sprzętu wojskowego w fabrykach położonych na terenie Indii. Nieoficjalnie mówi się, że istnieje możliwość produkcji śmigłowców wojskowych.
Informacje na temat prowadzenia rozmów dotyczących zwiększenia produkcji rosyjskiego sprzętu wojskowego w Indiach potwierdził na konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wraz z indyjskim odpowiednikiem - Subrahmanyam Jaishankarem. Obaj ministrowie potwierdzili determinację Rosji oraz Indii w rozwoju dalszej ścisłej współpracy wojskowo-technicznej. Powołana została specjalna międzyrządowa komisja ds. współpracy przemysłu.
Ławrow w swoim wystąpieniu nie sprecyzował, jakiego rodzaju sprzęt mógłby być produkowany w Indiach. Część ekspertów twierdzi, że być może chodzi o możliwości produkcji rosyjskich śmigłowców wojskowych. Prawdopodobnie będą to maszyny Kamowa Ka-226T, które Indie planują pozyskać już od 2015 roku. Zgodnie z planem ma powstać około 200 egzemplarzy tego śmigłowca przeznaczonych zarówno dla wojsk lądowych (135 sztuk) oraz sił powietrznych (65 szt.). Ka-226 to lekki śmigłowiec transportowy zbudowany w typowym dla biura konstrukcyjnego Kamowa układzie napędowym dwóch współosiowych, przeciwbieżnych wirników głównych. Napędzane są one przez dwa silniki Turbomecca Arrius 2G1 sterowane układem FADEC. Ma możliwość transportu w kabinie 7 pasażerów lub 1050 kg ładunku (1100 kg przy korzystaniu z zewnętrznego punktu podwieszenia). Zdaniem producenta Ka-226 może wznosić się na wysokość do 7 tys. metrów, jest też przystosowany do lotów w warunkach niskich i wysokich temperatur (od - 50 do 50 stopni Celsjusza).
Indie mogą być jednak zainteresowane współprodukcją także innych zaawansowanych typów uzbrojenia, włącznie z myśliwcami Su-57, co byłoby kontynuacją współpracy obu państw w zakresie samolotów bojowych.
Stosunki rosyjsko-indyjskie od przeszło pół wieku można określać mianem przyjaznych i korzystnych dla obu stron. W 2000 roku podpisana została długoletnia umowa o strategicznym partnerstwie. Zakłada ona zwiększenie współpracy w prawie wszystkich dziedzinach stosunków dwustronnych - w tym w sferze politycznej, bezpieczeństwa, handlu, obronności, nauki i technologii oraz kultury. Przez kilka ostatnich lat umowa ta była przedłużana w postaci nowych porozumień. Jesienią 2019 roku Putin wraz z premierem Indii Narendra Modim podpisali piętnaście listów intencyjnych, w tym porozumienie międzyrządowe w sprawie produkcji części zapasowych dla rosyjskiego i sowieckiego sprzętu wojskowego.
Indie na podstawie licencji w swoich zakładach Hindustan Aircraft Limited w Oshar koło Nasik produkowały już rosyjskie myśliwce MiG, a także wielozadaniowe samoloty bojowe Su-30MKI. Ponadto oba kraje współpracowały przy opracowywaniu i produkcji naddźwiękowych pocisków manewrujących PJ-10 BrahMos.
Na początku 2021 roku pojawiły się informacje prasowe o trwających w Indiach przygotowaniach do rozpoczęcia produkcji licencyjnej rosyjskiego karabinka automatycznego AK-203 koncernu Kałasznikow. Licencja na produkcję karabinka ma być elementem przetargu na dostawę dla indyjskich sił zbrojnych ponad 670 tys. sztuk broni.
Czytaj też: Rosyjski karabinek do produkcji w Indiach