Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Rosjanie sprzedają broń strzelecką dla płetwonurków bojowych

Fot. Rostec
Fot. Rostec

Koncern Rosoboronexport zrealizował kontrakt na dostawę pistoletów i karabinów do strzelania pod wodą dla płetwonurków bojowych nieujawnionego państwa. Uzbrojenie zaoferowane przez Rosjan jest uważane za jedne z najbardziej niezawodnych i skutecznych w swojej klasie na świecie.

Należący do korporacji Rostec koncern eksportowy Rosoboronexport zakończył dostawę podwodnych pistoletów SPP-1M (Specialnyj pistoliet padwodnyj) i podwodnych karabinów szturmowych APS (Awtomat podwodnyj specialnyj) wraz z amunicją dla nieujawnionego partnera zagranicznego. Broń została wyprodukowana przez firmę Cinitoćmasz (Cientralnyh naućno-issliedowatelskij instytut toćnowa maszynostrojenija) – znanego producenta lekkiego uzbrojenia.

image
Pistolet podwodny SPP-1M i karabinek podwodny APS. Fot. M.Dura

Karabinki APS i pistolety SPP-1M są sztandarowym produktem tej firmy i zostały opracowane specjalnie dla płetwonurków bojowych wchodzących w skład sil specjalnych. Broń ta zamiast standardowych pocisków wykorzystuje wydłużone pociski – stalowe strzałki.

W przypadku pistoletu SPP-1 są to cztery naboje SPS kalibru 4,5 mm. W przypadku karabinka APS są to naboje MPS kalibru 5,66 mm (o masie 27-38 g, długości 150 mm przy długości strzałki – 120 mm) oraz naboje „smugowe” MPST. Każdy magazynek mieści 26 nabojów, które można wystrzelić z szybkostrzelnością 500 strzałów na minutę.

image
Pocisk dla pistoletu podwodnego SPP-1M i karabinka podwodnego APS. Fot. M.Dura

W przypadku karabinka APS pociski te lecą z prędkością 365 m/s w powietrzu (do maksymalnej odległości 100 m), natomiast pod wodą na głębokości 5 m z prędkością 240-250 m/s. na odległość do 30 m. Na głębokości 40 m ten zasięg spada do 10 m. Taka odległość rażenia jest jednak w zupełności wystarczająca, ponieważ w większości przypadków jest ona większa niż widzialność. W przypadku pistoletu SPP-1M podwodny zasięg maksymalny to 17 m, a nad wodą to 20 m.

Strzelanie podwodne jest możliwe dzięki specjalnej konstrukcji amunicji. Ma ona spiczasto-stożkową główkę ze specjalnym tępym zakończeniem. Dzięki temu przed pociskiem, gdy porusza się on pod wodą z dużą prędkością, tworzy się przestrzeń powietrzna, zmniejszając opór wody i stabilizując nabój.

image
Pistolet podwodny SPP-1M z kompletem amunicji prezentowany przez rosyjskiego „kotika”. Fot. mil.ru

Pewne wskazówki co do kraju nabywcy karabinków APS i pistoletów SPP-1M jest komunikat przekazany przez rzecznika prasowego koncernu Rostec. Wskazuje się w nim na kraje Bliskiego Wschodu oraz Azji i Pacyfiku.

„Woda w porównaniu z powietrzem ma większą gęstość, więc nie można używać tradycyjnej broni palnej w środowisku wodnym. Dlatego jednostki pływaków bojowych i płetwonurków są uzbrojone w specjalistyczną broń ręczną. Ze względu na swoje właściwości i niezawodność broń podwodna, podobnie jak wiele innych produktów Rostec, cieszy się dużym popytem za granicą, np. w krajach Bliskiego Wschodu i regionu Azji i Pacyfiku”.

Komunikat prasowy koroporacji Rostec

 

.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama