Rosja: prezentacja nowego systemu przeciwlotniczego Witiaź

3 lipca 2013, 16:38
witjaz (1)
Wyrzutnia 50R6A „Witjaź” w petersburskim kompleksie przemysłowym fot. Ria Novosti TV
Reklama

Rosjanie zaprezentowali w Petersburgu nowy system rakietowy 50R6A „Witiaź”, który już niebawem zastąpi używane obecnie systemy S-300PS.


Prezentacja odbyła się w petersburskiej fabryce producenta systemu, koncernu Ałma-Antej, przy udziale przedstawicieli najwyższych rosyjskich władz państwowych. Na kompleks przeciwlotniczy „Witiaź” składa się wóz dowodzenia, wielozakresowy system radarowy nowej generacji, oraz dwunastoprowadnicowa wyrzutnia rakiet. Wszystkie komponenty są zabudowane na dobrze znanych w rosyjskiej armii ciężkich pojazdach terenowych GAZ-6909.

Więcej: Rosyjski system obrony powietrznej S-500

System przeciwlotniczy krótkiego i średniego zasięgu 50R6A „Witiaź” będzie wykorzystywać kierowane pociski rakietowe odpalane z wyrzutni pionowej o zasięgu od 30 do 100km. Planowane jest wykorzystanie dwóch rodzajów rakiet, korzystających z tej samej wyrzutni. Podstawowym uzbrojeniem ma być wariant pocisków średniego zasięgu z aktywnym systemem naprowadzana radarowego 9M96, jednak możliwe będzie też wykorzystanie wysokomanewrownych pocisków krótkiego zasięgu 9M100. Maja one być zdolne zwalczać nie tylko klasyczne pojazdy latając, ale też szybkie UAV, pociski manewrujące a nawet bomby kierowane.

System „Witiaź” ma w tym roku trafić do państwowych testów, a jeśli wyniki będą pomyślne, wprowadzenie do służby liniowej planowane jest od roku 2014. Zgodnie z deklaracjami rosyjskiego Ministerstwa Obrony, do roku 2020 planowany jest zakup 30 baterii 50R6A „Witiaź”. Mają one zastąpić mające ponad 20 lat systemy S-300PS, które będą sukcesywnie wycofywane. Do roku 2015 ma zostać zlikwidowanych 50 baterii tych pocisków z lat 80-tych.

Więcej: Kolejny etap przezbrojenia rosyjskich sił zbrojnych w system S-400

Witiaź stanowi element planowanego przez Rosję wielowarstwowego systemu obrony rakietowej, na który będą składać się nowoczesne systemy krótkiego zasięgu Morfei (również wykorzystujące rakiety 9M100), systemy średniego zasięgu S-400, Pancyr-s1 i właśnie 50R6 Witiaź, oraz rakiety dalekiego zasięgu S-500.

(JS)

 

 

 
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24