Reklama

Geopolityka

Rosja ponownie może korzystać z bazy w Iranie

Fot. Alexander Beltyukov/CC BY-SA 3.0 via Wikipedia
Fot. Alexander Beltyukov/CC BY-SA 3.0 via Wikipedia

Rosja może ponownie korzystać z bazy lotniczej Hamadan w zachodnim Iranie przy dokonywaniu ataków na Państwo Islamskie w Syrii - oświadczył w sobotę irański minister obrony Husejn Dehkan.

"W razie potrzeby Rosjanie mogą nadal wykorzystywać naszą bazę do operacji wojskowych (przeciwko Państwu Islamskiemu)" - powiedział.

Bazę Hamadan udostępniono Rosjanom po raz pierwszy latem bieżącego roku. Wykorzystują ją przede wszystkim jako punkt tankowania swych bombowców. Rząd Iranu argumentował, że w ten sposób przyczynia się do zwalczania regionalnego i zarazem globalnego zagrożenia.

Czytaj też: Rosyjskie bombowce startują z Iranu nad Syrię. "Nowa jakość projekcji siły Moskwy".

Obecność Rosjan w Hamadan była jednak krytykowana w irańskim parlamencie, przy czym wskazywano, że porozumienie z Rosją jest sprzeczne z konstytucją. By uspokoić deputowanych, współpracę tę zawieszono, ale bez jej definitywnego zrywania.

Iran popiera legalny rząd syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada i dlatego jest gotów udzielać mu wsparcia w działaniach bojowych "z naszymi przyjaciółmi takimi jak Rosja" - zaznaczył cytowany przez irańską agencję Tasnim szef resortu obrony.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. Naiwny

  Oczywiście, że przelot nad Irakiem wymaga zgody Amerykanów i jak historia z ostatnich 2-ch lat pokazuje, Rosjanie musieli ją dostać bo lataja nad Irakiem w kierunku Syrii regularnie. Prawie jak Lot do Brukseli. A nawet czasami zamiast samolotow wysyłają tam rakiety znad morza Kaspijskiego. A moźe jednak zgody nie dostali ale i tak latają bo nikt ich nie potrafi zatrzymać? Efekt jest taki sam.

 2. konował

  Piękne te samoloty - ile tych bomb potrafią na pokład zabrać , takie subtelne te sylwetki . Ach że polska takich nie posiada tylko ten złom amerykański - no niestety musimy kupować od usa , inaczej jeszcze szybciej by zbankrutowali ?

 3. AWU

  Czy przelot z Iranu do Syrii nie wymaga zgody Iraku lub Turcji?

 4. Niniu

  Irański minister wręcz powiedział, że jeśli względy formalne będą tego wymagały to iran może dokonać niezbędnych korekt w swoim prawie tak aby umożliwić legalne korzystanie z w/w bazy. Jednocześnie przedstawiciele strony Rosyjskiej przekazywali do mediów informacje, że może dojść do formalnego terminowego wynajęcia w/w bazy na okres np 5 lat. Baza ta wymaga inwestycji infrastrukuralnych tak aby w pełni dostosować ją do Rosyjskich potrzeb.

 5. Kos

  To jak szybko Rosja potrafi się dogadać z Turcją czy Iranem co raz bardziej może niepokoić. Według analityków zachodu islam miał doprowadzić do rozpadu Rosji, a wygląda na to, że to Rosja umiejętnie i bezwzględnie używa islamu do rozprawy z Zachodem.

Reklama