Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Rosja: dostawy nowoczesnego sprzętu dla sił powietrznodesantowych

 Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony przekazało mediom informację, w której stwierdzono, że w bieżącym roku „duża jednostka powietrznodesantowa z Pskowa” otrzyma - jako pierwsza - najnowszy sprzęt bojowy.

Komunikat mówi o przekazaniu "w pierwszym kwartale 2018 r." zmodernizowanych pojazdów bojowych BMD-4M i gąsienicowych transporterów BTR-MDM Rakuszka-M "dużej jednostce powietrznodesantowej z Pskowa". Chodzi tu prawdopodobnie o 76. Dywizję Desantowo-Szturmową.

Informacja rosyjskiego ministerstwa zgodna jest z wcześniejszymi zapowiedziami, według których w 2018 r. do oddziałów powietrznodesantowych ma trafić m.in. 150 wozów desantowych BMD-4M i BTR-MDM. Taka liczba pojazdów pozwoli na przezbrojenie trzech batalionów WDW.

Dostarczane obecnie warianty BMD-4M wyposażone są w unowocześnione systemy kierowania ogniem oraz nawigacyjne. Dodatkowo wymieniono w nich siedziska załogi i desantu, dostosowując je do zmodyfikowanego systemu desantowania PBS-950U Szelf-2U (Bachcza-U-PDS), który pozwala na desantowanie wozu wraz z siedmioosobową załogą.

Przypomnijmy, że jest to kolejny krok wzmacniający potencjał bojowy rosyjskich oddziałów powietrznodesantowych, zapowiedziano bowiem także doposażenie - na razie dwóch - dywizji wojsk WDW w organiczne wzmocnione bataliony czołgów, powstałe w wyniku rozwinięcia wykorzystywanych dotychczas kompanii pancernych. Nowe oddziały zostaną wyposażone prawdopodobnie w czołgi T-72B3/B3M.

Reklama

Komentarze (12)

 1. zgred ojczyżniany

  Jak tu nie podziwiać ale i narzekać ? PODZIWIAĆ - że podobno nasz wróg ( tak twierdzi Warszawa ) dalej unowocześnia , przeorganizowuje i nowości wprowadza w swoim wojsku . NARZEKAĆ - że skoro to wróg nr.1 - dlaczego nasze wojsko jest tak licho traktowane przez Rządzących - przez poprzednie lata i nadal ? Nasza fuszerka - gołym okiem widać ? Przykre ale prawdziwe - a filozofowanie tu na portalu już znamy nie od dziś ?

 2. Caracale lub AW101

  Dlatego potrzebujemy H225M Caracal lub AW101 aby zaatakować najlepiej jeszcze w trakcie lądowania. Jedynie AW101 ma nieco mniejszą ładowność niż Caracal, jest droższy w zakupie i ok. 3 razy droższy w użytkowaniu...

 3. dim

  Czyli teraz trzeba będzie potrenować. Pobliska Estonia czy bardziej odległa, ale już znana chłopakom z Pskowa, Ukraina ?

  1. Ech

   Olimpiada i ... nowa olimpiada?

 4. Olender

  T-72 nieperspektywiczne czołgi... można modernizować?... Można :)

  1. Mietek

   To jest zupełnie inna wersja (bazowa) niż nasze siedemdwójki!

 5. robot obibok

  A nasz desant leży i kwiczy

 6. rolo

  dobrze wyszkolony wot ppkami pruje taki złom aż miło

  1. anty rolo

   Ta, lepsze jest \"per pedes\" NATO albo \"Mad Max mobile\" bez ŻADNEGO opancerzenia i z co najwyżej niestabilizowanym ckm bez SKO? Wojska specjalne USA właśnie o to płaczą i domagają się opancerzenia to dych Mad Max mobili i ich dozbrojenia. Do tego takiego uzbrojenia jak ma ten BMD nie poniesiesz na plecach, nie włożysz nawet na \"Mad Max mobile\" a tymi \"Mad Max mobilami\" nie przejedziesz przez teren dostępny dla pojazdów gąsienicowych. Kompromitujesz się \"znafco\".

 7. Z

  I to ciagle zdziwienie, ze Rosja ma naprawde bron ?? I ta wialka wiara, ze Polska ma ... ma miec ... ma obiecane ... ma narysowane ...

  1. SpkI

   Rosja od wojny z Gruzją rozpoczęła plan modernizacji armii na lata 2008 - 2020, i jest o systematycznie wprowadzany, mimo różnorakich problemów. W Polsce jeśli chodzi o armię od 89.r. traktuję się ją po macoszemu, i nic dziwnego że obecny stan armii wygląda tak a nie inaczej. WP była zaniedbywana, traktowana jak 5 koło u wozu, z drugiej strony modernizacja kosztuje, nie ma co się dziwić jak wszystko się odwleka w czasie, jak się rezygnuje co rusz z jakieś broni, albo chce się najnowsze uzbrojenie i technologię jak najtaniej.

 8. zły

  Gdyby MW posiadała Orki z rakietami manewrującymi np NCM to baza w Pskowie była by w ich zasięgu. Ale dzięki bałaganowi/indolencji/celowemu działaniu nie zanosi się na to więc Rosjanie mogą być spokojni.

 9. Obyw.obserwer

  To wymiana, czy uzupełnienie sprzętu utraconego w Donbasie? Warto przypomnieć, jak orderami zamykano usta tym, co w Pskowie byli oburzeni z powodu cichych masowych pogrzebów i zaginięć podczas \"ćwiczeń\".

  1. mosze

   W Donbasie T72B3 nie były standardowym wyposażeniem jednostek WDW, tylko były dokoptowane z jednostek pancernych. To właśnie doświadczenia z Donbasu sprawiły, że zaczęto te pojazdy wciągać na stan jednostek WDW.

  2. dim

   Uzupełnień zapewne dokonywano niemal natychmiastowo. Z pewnością chodzi o nową jakość. Na przykład tę: The 100-mm gun can also fire Bastion laser-guided anti-tank missiles in the same manner as ordinary projectiles. Plus dopancerzenie, o którym piszę w innym poście.

  3. Marek1

   Na terenie Donbasu NIE stwierdzono obecności nowych BMD-4M i BTR-MDM Rakuszka. Moskwa wie, że ich znalezienie tam byłoby dowodem na bezpośrednią obecność wojsk FR na terenie Ukrainy i unika angażowania w Donbasie najnowszego sprzętu, którego NIE ma na stanie żadna inna armia świata.

 10. dim

  BMD-4M - zwracam Państwa uwagę, na opcję dopancerzenia tego pojazdu, jeśli akurat nie jest to wodna lub powietrzna operacja desantowa. Możlwość, czy też normalną praktykę ? - tego nie wiem. Byłoby jednak logicznie z niemal ciągłym dopancerzeniem w walce, odejmowanym jedynie w trakcie przepraw wodnych.

 11. ryszard56

  A u Nas kiedy takie dostawy??

 12. Anty-Che

  Tuż nad granicą z Estonią i Łotwą. Idealne ulokowanie do ataku.

Reklama