Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Rosja: 9 miliardów rubli strat w „zbrojeniówce” - wykrytych
Federalna służba nadzoru finansowego Federacji Rosji ujawniła, że w 2020 roku w sektorze obronnym zidentyfikowano szkody za około 9 miliardów rubli (121 milionów dolarów). Z tej sumy jak na razie udało się Rosjanom odzyskać około 3,9 miliarda rubli (około 53 miliony dolarów).
Informacje na temat strat w rosyjskim sektorze obronnym w ubiegłym roku zostały ujawnione podczas spotkania Prezydenta Rosji Władimira Putina z Dyrektorem Federalnej służby nadzoru finansowego (Rosfinmonitoring) Jurijem Czichanczinem, które odbyło się 19 lutego 2021 roku. Czichanczin zameldował Putinowi, że Rosfinmonitoring zidentyfikował szkody w zakresie zamówień obronnych państwa wycenione na 9 miliardów rubli. Efektem postępowań wyjaśniających było wszczęcie 120 spraw karnych, zablokowanie tytułem roszczeń ponad 2,4 miliarda rubli oraz zwrot przez podejrzanych ponad 1,5 miliarda rubli.
Czichanczin poinformował również rosyjskiego prezydenta, że razem z Federalną Służbą Bezpieczeństwa pracuje nad szeregiem innych projektów związanych z zamówieniami obronnymi. Obecne działania wykazały bowiem słuszność decyzji o wprowadzeniu systemu kontroli nad kontraktami zbrojeniowymi. Udało się m.in. zmniejszyć o ponad jedną trzecią liczbę firm „jednodniowych” oraz trzykrotnie liczbę podejrzanych transakcji związanych z zamówieniami obronnymi.
„Razem z ministerstwem obrony, z organami ścigania, od wejścia w życie ustawy udało nam się zmniejszyć liczbę firm jednodniowych o około 37%. W kompleksie zamówień dla systemu obrony państwa, liczbę wątpliwych transakcji spadła o około 40%, a ogólnie rzecz biorąc, podejrzane transakcje spadły trzykrotnie w przypadku zakupów obronnych”.
Kontrola systemu finansowego nie dotyczyła jednak tylko rosyjskiej zbrojeniówki. Głównym celem rozmowy Czichanczina z Putinem było bowiem poinformowanie, że „mechanizm monitorowania i kontroli wydatkowania środków budżetowych został uruchomiony w całości, że powstało wsparcie skarbowe i antymonopolowe, wsparcie pieniężne dla służb celno-podatkowych, wsparcie bankowe oraz specjalny system monitoringu”. Dzięki temu systemowi: „Dziś monitorujemy około 2,5 biliona rubli środków, około 36,5 tysiąca umów, około 20 tysięcy kontrahentów i klientów”.
Rosfinmonitoring ma opracowywać również z rządem (a w szczególności z rządowym centrum analitycznym) „kryteria oceny ryzyka zarówno dla realizacji kontraktów (dla wykonawców, dla klientów) jak i mechanizmy minimalizacji tego ryzyka”. W działaniach tych ściśle współpracuje się z założoną przez Putina międzyresortową grupą roboczą ds. przeciwdziałania nielegalnym transakcjom finansowym, z którą wypracowywane są konkretne sposoby działania dla konkretnych sytuacji.
Te środki nadzoru i kontroli mają zmniejszyć liczbę przestępstw gospodarczych na terenie całej Rosji. W 2020 roku, kontrakty anulowane na terenie Federacji Rosyjskiej miały wartość 29 miliardów rubli (390 milionów dolarów) a 100 wykonawców nie przeszło procesu sprawdzeń i zostało odsuniętych od postępowań. Z udziałem Rosfinmonitoringu wszczęto około 1000 spraw karnych, w ramach których zidentyfikowano i zablokowano około 125 miliardów rubli, doprowadzono do zwrotu 5,5 mld rubli i przekazano do budżetu ponad 20 miliardów rubli.