Przemysł Zbrojeniowy
Raytheon zbuduje "nuklearne" pociski manewrujące
Koncern Raytheon został wybrany przez amerykańskie Siły Powietrzne jako kontynuator programu rozwoju nowej generacji rakiety manewrującej z głowicą jądrową Long Range Stand-Off (LRSO). Tym samym z wyścigu odpadł Lockheed Martin. Prace wpisują się w większy program całościowego unowocześnienia sił nuklearnych w ramach US Air Force.
Program budowy nowej generacji rakiety manewrującej z głowicą jądrową Long Range Stand-Off ruszył w 2017 roku, kiedy dwa amerykańskie koncerny (Lockheed Martin i Raytheon) otrzymały od USAF po ok. 900 mln dolarów na rozpoczęcie badań. Prowadzone one były w ramach fazy analityczno-koncepcyjnej i doskonalenia technologii (Technology Maturation and Risk Reduction -TMRR).
Po wyłonieniu przez USAF lidera w postaci Raytheona rozpocznie się faza produkcyjno-inżynieryjna (Engineering & Manufacturing Development - EMD), w czasie której wybudowane zostaną prototypy LSRSO służące do prowadzenia testów zarówno naziemnych jak i w locie. Jak podkreśla gen. Shaun Morris dyrektor wykonawczy programu USAF ds. systemów strategicznych, że Lockheed Martin nadal będzie kontynuował prace nad niektórymi technologiami jako podwykonawca.
Rakieta cruise LRSO ma zastąpić w Siłach Powietrznych USA obecnie używane pociski AGM-86B ALCM (Air Launched Cruise Missile) uzbrojone w głowicę termojądrową W80 o mocy ok. 200 kt. Na mocy traktatu rozbrojeniowego New START w służbie pozostaje 350 egzemplarzy tych pocisków. Ich nosicielami są B-52H (48 samolotów tego typu jest przystosowanych do ich przenoszenia, po tym, jak część została pozbawiona możliwości przenoszenia broni jądrowej, by spełnić wymogi porozumień rozbrojeniowych, mogą je przenosić także bombowce B-2).
Wcześniej, w 2012 roku, US Air Force całkowicie wycofały ze służby nowsze, wprowadzone do służby w 1990 roku (AGM-86B znajdują się na wyposażeniu od 1982 roku), pociski AGM-129 ACM (Advanced Cruise Missile) wykonane w technologii stealth. Powodem wycofania tych względnie nowoczesnych rakiet były ograniczenia traktatowe połączone z wyższymi kosztami utrzymania i większa awaryjnością w stosunku do prostszych pocisków cruise AGM-86B.
Fanklub Daviena
To już USA zwątpiło w możliwość penetracji rosyjskiej opl przez "niewidzialne" bombowce i zrzut bomb tradycyjnych? :)
Davien Fankluba
Skąd taki wniosek?
marcin
Jeśli ma się okazję w walce dać przeciwnikowi pięścią w zęby ale jednocześnie kopnąć go w brzuch,to dlaczego nie ?
Davien
Funku a od kiedy to amerykańskei bombowce zrzucają bomby?? To nei Rosja:)) USA dawno przeszła na pociski manewrujace
jurgen
a kiedy Raytheon podpisze offset na Wisłę
LMed
Po zakupie tych rakiet będziemy mogli swobodnie powiedzieć, że wstaliśmy z kolan.
werte
A ktoś nam je oferuje?
Matnet
Tego raczej nam USA nie sprzeda. Po drugie pytanie czy nie da się umieścić głowic nuklearnych w już zakupionych przez Polskę pociskach manewrujących ?
:))
nośnik nawet nie wystartuje w razie W. Taka broń aby mogła nas chronić musi znajdować się np w UK ... Bombowiec zanim osiągnie pułap do odpalenia pocisku zostałby zniszczony .... Pociski ziemia ziemia na mobilnych platformach co najwyżej ... Myśliwce a nie bombowce
Capek
Próbna partia pocisków LM do nabycia
Paradoks
Wycofane ale składowane w Arizonie Logistyka z kosmosu