Reklama

Siły zbrojne

Rakietowe Tornado dla rosyjskiej artylerii

Fot. Nucl0id/CC BY-SA 3.0
Fot. Nucl0id/CC BY-SA 3.0

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, według wstępnych planów na uzbrojenie pododdziałów artylerii rakietowej tamtejszych sił zbrojnych ma trafić 30 zmodernizowanych egzemplarzy, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych z rodziny Tornado.

Rosyjscy artylerzyści rakietowi mają otrzymać konkretnie systemy Tornado-G (zmodernizowana wersja BM-21 Grad) oraz Tornado-S (zmodernizowana wersja BM-30 Smiercz). Ich wprowadzenie do służby liniowej umożliwi znaczące podniesienie dotychczasowych zdolności bojowych rosyjskiej artylerii rakietowej na szczeblu taktycznym i operacyjnym w rosyjskiej armii.

Tornado-G to zmodernizowana polowego systemu rakietowego BM-21 Grad. System ten składa z wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet niekierowanych kal. 122 mm osadzonej na nośniku w postaci wojskowego samochodu ciężarowego Ural-375D lub Ural-4320. Modernizacja do standardu 2B17M Tornado-G ma na celu maksymalną automatyzację tego systemu i obejmuje m.in. instalacje nowoczesnego systemu kierowania ogniem, który współdziała z wozem dowodzenia Kapustynik-BM, a także układu nawigacji satelitarnej i automatycznego systemu nakierowania i odpalania wyrzutni. Dzięki tym wprowadzonym zmianom, według deklaracji producenta, zmniejszy się czas, od zajęcia pozycji ogniowej do otwarcia ognia, do niecałych 6 minut oraz zredukowano obsługę wyrzutni z 3 do 2 żołnierzy.

Tornado-S stanowi natomiast głęboką modernizację polowego systemu rakietowego BM-30 Smiercz. System ten składa się z wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet kierowanych lub niekierowanych kal. 300 mm osadzonej na nośniku w postaci wojskowego samochodu ciężarowego KamAZ-63501. W ramach modernizacji skrócono czas potrzebny na przejście od pozycji transportowej do gotowości bojowej i zmiany stanowiska bojowego oraz zwiększono szybkostrzelność i zasięg skuteczny tego systemu do 90 km. Tornado-S oprócz standardowych pocisków rakietowych kal. 300 mm może wykorzystywać także inteligentną i programowalną amunicję. Obecnie trwają także prace nad pociskami rakietowymi o donośności 200 km.

Obecnie w SZ FR realizowany jest obecnie proces modernizacji posiadanych rakietowych systemów artyleryjskich BM-21 Grad, BM-27 Uragan i BM-30 Smiersz odpowiednio do standardów Tornado-G, Tornado-U i Tornado-S. Pierwsze z nich trafiają do pododdziałów artylerii rakietowej na szczeblu pułków i brygad, a pozostałe dwa na szczeblu dywizji i armii.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (3)

  1. ccc

    Ach te nieśmiertelne rosyjskie ciężarówki Fiata zwane przez autochtonów КАМАЗ ... chyba jeszcze przez kolejne 50 lat będą je trzepać w prawie niezmienionej formie.

    1. No skąd

      No cóż, ale to nie Fiat tylko Kamaz, wygrywa od lat Rajd Paryż - Dakar. Dziwne co?

    2. dajcie to

      Jak trzeba to i 100 lat będą trzepać, Polański jak zwykle ma jakiś problem.

    3. Tawariszcz

      Proponuje wygooglować kamaz k5 - tylko trzeba zażyć wcześniej melisę na uspokojenie , a i jeszcze kamaz tajfun na dobicie

  2. Grzyb

    Jest taka firma w Europie, MBDA się ta firma nazywa. I ta firma podukuje broń rakietową. I proponuje nam ta firma MBDA pełen wachlarz broni do naszych programów: od Narwi aż do Pustelnika. Razem ze sprzedażą licencji, transferem technologii i pomocą przy rozpoczęciu produkcji. Może by tak wejść z nimi w układ i w końcu przestać się bać ruskich. Przecież przy odrobinie dobrej woli Polska może być naprawdę silnym militarnie krajem.

    1. Hektor

      Problem w tym, że jest pewne państwo posiadające w Polsce ogromne wpływy (i nie mam tu na myśli Rosji ani Niemiec), któremu zależy by Polska była słaba.

    2. Ja

      Israel?

    3. jw

      Mowisz wasc o kacapii.Rosja to byla przed rewolucją

  3. Kot w butach

    O nowe kolory bojowe szal pustyni kizyl kum

Reklama