Przemysł Zbrojeniowy
Rafael wprowadza optyczne zasobniki celownicze z radarem SAR
Izraelski koncern Rafael zaprezentował kolejną wersję swoich zasobników obserwacyjno-celowniczych, które dzięki wprowadzeniu radaru SAR pozwalają obecnie na prowadzenie obserwacji w każdych warunkach atmosferycznych, jak również - w przyszłości - mogą być uzupełnione o systemy walki elektronicznej i łączności.
Firma Rafael Advanced Defense Systems Ltd. zaprezentowała nową wersję zasobników piątej generacji Litening 5 i RecceLite, który ze standardowych zasobników obserwacyjnych „EO” są obecnie klasyfikowane jako „EO+”. Było to możliwe dzięki dodaniu radaru z syntetyczną aperturą SAR (Synthetic Aperture Radar) firmy ELTA oraz możliwości łatwego dodania takich funkcji, jak walka radioelektroniczna czy łączność. Według specjalistów izraelskich samoloty z podwieszonym zasobnikiem będą nie tylko przygotowane do zwalczania celów naziemnych. ale również do prowadzenia szeroko pojętego rozpoznania (w tym elektronicznego).
Prace nad systemem Litening 5 są o tyle zrozumiałe, że jest on już wykorzystywany w siłach powietrznych 27 państw. Zintegrowano go w sumie już na 25 typach statków powietrznych, w tym na samolotach: F-16, F-15, AV8B, F-18, F-4, F-5, A-10, B-2, Jaguar, LCA, AMX, Mirage 2000, Tornado, Typhoon, M346, KC390, Gripen, MiG-21, MiG-27, Su-27 i Su-30.
Izraelczykom udało się sprzedać już ponad 1900 takich zasobników i dzięki temu mogą mieć pewność, że ich nowa wersja również znajdzie bardzo szybko nabywców. Będzie to o tyle zrozumiałe, że poprzez dodanie radaru SAR uzyskano możliwość prowadzenia obserwacji terenu z boku samolotu z bardzo dużą rozdzielczością i w każdych warunkach pogodowych. O ile więc wcześniej chmury stanowiły duży problem dla zasobników klasy „EO”, o tyle w przypadku urządzeń „EO+” nie stanowią one już większego problemu.
W ten sposób samoloty wyposażone w zasobniki EO z radarem SAR będą mogły prowadzić obserwację lecąc wzdłuż linii styczności z wojskami, znajdując się poza zasięgiem systemów przeciwlotniczych. Dopiero w przypadku wykrycia podejrzanego obiektu można go ostatecznie zidentyfikować za pomocą systemów optoelektronicznych, standardowo znajdujących się w zasobnikach Litening: kolorowych kamer telewizyjnych o wysokiej rozdzielczości oraz kamer termowizyjnych pracujących w pasmach SWIR (0,95-1,7 μm) i MWIR (3-5 μm).
Dużą zaletą rozwiązania proponowanego przez Rafael jest jego automatyzacja. System Litening+SAR został bowiem tak zaprojektowany, by do minimum angażować uwagę pilotów. Całość daje więc możliwość bardzo łatwego przejścia z modu obserwacji do modu celowania i naprowadzania. Zasobnik jest bowiem wyposażony w laserowy wskaźnik celu dla amunicji naprowadzanej laserowo (również dla pocisków, rakiet i bomb odpalanych z innych platform) oraz może dokładnie określić pozycję atakowanego obiektu (co pozwala także na wykorzystywanie amunicji kierowanej INS/GPS).
Identyczne rozwiązanie firma Rafael wprowadziła do drugiego typu produkowanego przez siebie zasobnika obserwacyjnego RecceLite. Wprowadzenie radaru SAR do tego systemu obserwacyjnego zwiększa jego możliwości w podobny sposób, jak w przypadku Litening 5. Tu również Rafael może liczyć na kolejne zamówienia, ponieważ zasobniki RecceLite są wykorzystywane w siłach powietrznych dziesięciu różnych państw i zostały zintegrowane na takich samolotach załogowych jak: AMX, F-16, F-18, Gripen, Jaguar, Tornado i Typhoon oraz dronach Heron 1 i MQ-9 Reaper.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie