Putin zrezygnuje z prezydentury? "zły stan zdrowia"

6 listopada 2020, 13:42
WjohhU2y01Mxk11Z5TfQDFnGlADqeddT
Fot.kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin planuje ustąpić ze stanowiska na początku przyszłego roku w związku z rosnącymi obawami o stan zdrowia - podał w piątek brytyjski dziennik "Sun", powołując się na rosyjskie źródła.

Zobacz także
Reklama

Według tych źródeł, pojawiają się spekulacje, że 68-letni przywódca ma objawy choroby Parkinsona. Obserwatorzy, którzy badali ostatnie nagrania wideo, zauważyli, że nogi Putina wydawały się być w ciągłym ruchu, a on sam trzymał się podłokietnika krzesła i wyglądał na cierpiącego. Jego palce również wydawały się drgać, gdy trzymał długopis i chwytał za filiżankę, która miała zawierać zestaw środków przeciwbólowych.

Jak twierdzą źródła, partnerka prezydenta Rosji, 37-letnia była gimnastyczka Alina Kabajewa błaga go, aby zrezygnował ze sprawowania władzy.

Spekulacje, że 20-letnie rządy Putina - drugie pod względem długości po Stalinie - mogą zbliżać się do końca zaczęły krążyć w tym tygodniu w związku z przygotowywaniem ustawy, mającej go uczynić dożywotnim senatorem po zakończeniu rządów. Projekt ustawy złożonej przez samego Putina, która ma mu zagwarantować immunitet od oskarżenia i państwowe przywileje do śmierci, w szybkim trybie jest procedowany w parlamencie.

"Sun" pisze, że minionej nocy moskiewski politolog, profesor Walerij Sołowiej jeszcze mocniej podsycił te spekulacje, sugerując, że Putin może mieć objawy Parkinsona. Według niego, nie tylko Kabajewa, ale też córki Putina, 35-letnia Maria Woroncowa i 34-letnia Katerina Tichonowa, namawiają go do rezygnacji.

"Rodzina ma na niego wielki wpływ. Zamierza ujawnić swoje plany przekazania władzy w styczniu" - powiedział Sołowiej. Uważa on, że wkrótce Putin mianuje nowego premiera, aby go przygotować do roli następcy.

Jak przypomina "Sun", sztab rosyjskiego prezydenta wielokrotnie dementował pogłoski, że planuje on drogę do wyjścia z polityki, a sam Putin regularnie publikował zdjęcia, na których wyglądał w dobrej formie - podczas polowań, strzelania, jazdy konnej i gry w hokeja.

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że zapewnienie prezydentowi roli dożywotniego senatora jest praktyką stosowaną w wielu krajach świata i jest to całkowicie uzasadnione.

Pieskow, zaprzeczając doniesieniom "Sun", oznajmił, że Putin nie zamierza składać urzędu i że cieszy się "świetnym zdrowiem".

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
Lord Godar
środa, 11 listopada 2020, 23:21

Dziadziuś Władzia się kończy i być może zamierza odejść póki jeszcze Rosjanie nie odczuwają skutków kryzysu i mają o nim dobre zdanie . Za rok czy dwa może już tak dobrze nie być i wtedy cała wina spadła by na niego , a tak to może ciemny lud jeszcze za nim zatęskni ...

Nostradamus
sobota, 7 listopada 2020, 17:42

Nikt nie żyje wiecznie, era Putina wcześniej czy później dobiegnie końca. Europa i Polska musza przygotować się na Rosje bez Putina. Niestety tyko Chiny są gotowe na zmianę władzy w Moskwie. Rosja wpadnie w chińskie łapy tak za 20- 50 lat, wtedy będzie to oznaczać, że Chiny będą największym, najbogatszym i najsilniejszym państwem na świecie, które będzie rządzić całym światem (drugie będą Indie, trzecie USA i dopiero czwarte UE jak wcześniej nie powstaną wspólnoty w Azji, czy Ameryce południowej). Niestety rządy Chin to najgorszy scenariusz dla świata i graniczącej wtedy z Chinami Europy.

Putson
sobota, 7 listopada 2020, 16:59

Nie może zrezygnować! Dobrze mu idzie z punktu widzenia reszty Europy a nawet USA :)

Niuniu
sobota, 7 listopada 2020, 14:38

O jakich to amerykańskich pieniądzach bredzicie Kolego? USA obecnie to najbardziej zadłużony kraj na świecie. I gdyby nie chińskie i arabskie inwestycje w amerykańskie obligacje padłby na pysk już dawno temu. I po co Rosji te dolary lub euro skoro i tak na nic nie mogą ich wydawać z powodu sankcji? A w Rosji za towary i pracę płaci się rublami które też tam się drukuje. Tak jak Dolary drukuje się przez Waszyngton. A za czym zaczniesię pisać o upragnionym kryzysie w Rosji warto poczytać o ich stanie zadłużenia i rezerwach którymi dysponują oraz o dynamice ich przyrostów w ostatnich latach włącznie z 2020r.

rmarcin555
sobota, 7 listopada 2020, 11:37

Putin po oddaniu władzy musiałby poprosić o azyl w USA. Inaczej nie przeżyje tygodnia. Sam ten system zbudował.

lol
sobota, 7 listopada 2020, 06:37

SUN to taki anglacki szmatlawiec przy ktorym FAKT czy Super Express albo Wrozka wygladaja jak super powazne periodyki(no dobra tak serio to taki sam poziom tabloidowy). Branie czegokolwiek co tam wypisuja na polecenie Murdocha tzw. dziennikarze bez solidnej dozy sceptyzmu jest rownowazne wierze w plaska ziemie i reptilian. Co oczywiscie nie oznacza ze Putin nie jest albo moze byc chory na to czy tamto w koncu to juz starszy gosc i jak kazdy w oncu przejdzie na emeryture i ktoregos dnia kopnie w kalendarz.

Gjolmvd
sobota, 7 listopada 2020, 00:01

Rosja upada finansowo i bez pieniędzy USA nie przetrwa a Biden z Putinem dealu nie zrobi.

aabbcc
sobota, 7 listopada 2020, 19:26

A poza tymi wynurzeniami wszystko OK?

Pirat
piątek, 6 listopada 2020, 21:01

Bez Putina Rosja się zawali.

Monkey
piątek, 6 listopada 2020, 20:23

Nie lubię tego człowieka. Jednakże za zasługi dla Rosji powinien otrzymać dożywotnią nietykalność. Za Czeczenię, Gruzję, Syrię i zwłaszcza Ukrainę powinien być sądzony przez międzynarodowy trybunał, jak np. Miloševič. Ale w Rosji, tak imperialnym kraju czyny Putina to jego zasługi. Niech więc Rosjanie zdecydują na co zasługuje. Nam, Polakom nic do tego.

sobota, 7 listopada 2020, 19:28

A kto osądzi byłych prezydentów USA, które "napadało na kogo tylko chciało"?

Wania
piątek, 6 listopada 2020, 20:14

Coś musi być na rzeczy skoro pilnie przepychają nietykalność dla Putina. Dopiero co zagwarantowali mu w konstytucji dożywocie na stołku prezydenta a tu taka zmiana. Czyli choroba galopuje. To by też potwierdzało dlaczego siedzi w bunkrze od kwietnia. A może się zaszczepił rosyjskim sputnikiem i teraz energia go rozpiera co wywołuje dreszcze?

waldemord
piątek, 6 listopada 2020, 18:34

Putin wie, że Biden będzie robił w Polsce naloty dywanowe już 5 stycznia za art. 2 konstytucji naszej, więc ucieka aby jemu się też przy okazji nie oberwało

Eee tam
piątek, 6 listopada 2020, 18:15

Niech go nawet pompują codziennie byleby jeszcze coś pożył po nim przyjdą tacy że jeszcze za tym zatesknimy

piątek, 6 listopada 2020, 22:09

O stalinie też tak mówiono.

Eee tam
sobota, 7 listopada 2020, 17:26

Serio? Gdzie kto i kiedy?

Tropiciel
piątek, 6 listopada 2020, 17:06

Ciekawe czy go ktoś nie podtruwał. Rosyjskiej tradycji stałoby się zadość.

Myślenie ma przyszłość
piątek, 6 listopada 2020, 15:51

Kilka dni po wyborach które prawdopodobnie wygrał gość, który nie lubi Rosji i którego partia oskarża Rosję o fałszerstwa wyborcze. Putin miałaby odejść w styczniu, czyli w tym samym miesiącu w którym zaprzysiężony będzie nowy prezydent USA. Jasne, zbieg okoliczności... No chyba, że szykuje się kolejny reset.

Yuooo
sobota, 7 listopada 2020, 00:02

W punkt

lol
piątek, 6 listopada 2020, 21:11

Myślenie ma przyszłość ale teorie spiskowe nie

Tweets Defence24