Putin chce bezwarunkowo przedłużyć układ Start

16 października 2020, 12:35
Putin
Fot. kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował, by Moskwa i Waszyngton przedłużyły o rok, bez żadnych warunków, układ z 2010 roku o ograniczeniu zbrojeń strategicznych (tzw. Nowy START). Obecnie układ obowiązuje do lutego 2021 roku.

Putin przedstawił tę propozycję na posiedzeniu rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa. Jak ocenił, przedłużenie układu bez żadnych warunków choćby na jeden rok umożliwi przeprowadzenie merytorycznych rozmów na jego temat. "Byłoby nadzwyczaj smutne, gdyby układ w ogóle przestał istnieć i nie zostałby zamieniony przez inny fundamentalny dokument podobnego rodzaju" - powiedział prezydent Rosji.

Podkreślił także, że układ Nowy START "działał sprawnie przez poprzednie lata i spełniał swoją zasadniczą rolę, którą było ograniczanie i powstrzymywanie wyścigu zbrojeń oraz kontrola zbrojeń".

Putin przyznał przy tym, że Rosja ma teraz "nowe systemy uzbrojenia, których amerykańska strona nie posiada". Jednak - zapewnił - Rosja nie odmawia dyskusji również na temat tego aspektu.

Nowy START wygaśnie w lutym 2021 roku, jeśli strony nie uzgodnią jego przedłużenia. We wtorek USA poinformowały, że w sprawie przyszłych losów układu "co do zasady istnieje porozumienie na najwyższym szczeblu" pomiędzy rządami dwóch państw.

Jak mówił wysłannik prezydenta USA ds. kontroli zbrojeń Marshall Billingslea, Waszyngton jest gotów do przedłużenia traktatu "na pewien okres" pod warunkiem, że Rosja zgodzi się na ograniczenie lub zamrożenie swojego arsenału nuklearnego, a USA są gotowe zrobić to samo.

Układ Nowy START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych) został podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Wszedł w życie w lutym 2011 roku. Zakłada znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 48
Reklama
Jabadabadu
sobota, 17 października 2020, 21:05

To dosyć proste: albo w dającym się przewidzieć krótkim czasie Rosja i USA będą ściśle współpracować, albo - tak jat powiedział Trump - Chiny będą właścicielami Ameryki. Rosji też. O drobiazgach jak Polska nawet nie wspomnę, bo to niezauważalne w tej rozgrywce. Nie ważne, czy to się rusofobom podoba czy nie. To już ostatni dzwonek.

Palmel
sobota, 17 października 2020, 14:09

ostatni Amerykanie chcieli nałożyć embargo na Rosjan ale stwierdzili że nie ma już na co to Rosja może nałożyć embargo na USA i w ciągu 3 miesięcy wstrzymać produkcję Boeinga i innych firm lotniczych wstrzymując eksport tytanu bo na tyle produkcji im sprzedają a także rzadkich pierwiastków i przemysł USA pada

Davien
sobota, 17 października 2020, 20:50

Palmel nie rozsmieszaj ludzi:) Rosja nakładająca embargo na sprzedaz czegos dzieki czemu istnieje?:) A tytan USA kupują wszędzie , w Rosji akurat nei kupują juz a części dla boeinga z tytamu powstają w UK i USA:) Ale jak Putin chce by go Zachód smiechem zabił....

spoko
sobota, 17 października 2020, 17:22

Ten przemysl USA pada od 1917 roku;)))) Jak amerykanie wstrzymaja produkcje pasazerskich samolotow to jakimi samolotami Rosjanie beda podrozowac SS100:))

Fanklub Daviena
niedziela, 18 października 2020, 12:17

A nie? Względem złota USD przez 100 lat stracił 99% wartości... :)

spoko
poniedziałek, 19 października 2020, 01:14

Fun a rasija 2 razy sie rozleciala a Amerykanie byli zmuszeni ja dokarmiac;)))

Davien
sobota, 17 października 2020, 20:51

SSJ tez nei będą bo wykrzystuje zachodnie komponenty wiec także wg palmela padnie:) A że w Rosji ulubiony pasażer to Airbus i boeing....

poniedziałek, 19 października 2020, 06:22

Moze beda latali B737 MAX? Upssss... Zapomnialem, ale one albo uziemione albo nikt ich nie che.

sobota, 17 października 2020, 16:33

Przecież ostatnio tak mówili, i co, znowu puste słowa i wygrażanie?

Maciek
sobota, 17 października 2020, 12:56

Podpisywanie jakichkolwiek umów z Rosją jest bez sensu. Oni od 1917 roku stosują moralność leninowską w polityce, czyli nie przywiązują wagi do przestrzegania umów, jeżeli uznają, że to dla nich lepsze. O różnych ruskich sprzeniewierzeniach się można napisać grubą książkę. Oszukiwali niemal każdego - Lloyda George, Churchilla i Roosevelta, Cartera, Obamę. Rusek jest potomkiem Tatara i przez kilkaset lat czuł na plecach tatarski bat. Dlatego rozumie tylko jeden język - język siły. Jak zjawił się radykalny antykomunista - Reagan, w 8 lat doprowadził bolszewię do ruiny. Pozostali nieudacznicy tylko ruskich wzmacniali. Trump to kompletny kosmita, a po Bidenie w zasadzie nie wiadomo czego się spodziewać, ale drugim Reaganem to on raczej nie będzie.

Pajter78
niedziela, 18 października 2020, 07:09

Jak Obama podpisywal traktaty o rozbrojeniu to Putin wlasnie te udoskonalone uzbrojenie wprowadzal. A Demokraci sie cieszyli , ze taki deal podpisali. Dopiero Trump obnazyl jakie zapoznienia miala armia USA w stosunku do ruskich ,bo tak amerykanie traktatow przestrzegali. Trzeba bylo odkopywac wszystko dla wojsk ladowych z magazynow jak np bron rakietowa , modernizowac przestarzaly arsenal atomowy itd. A ruskie Sarmate i Satana wprowadzaly jak USA sie rozbrajaly. Wlasnie taki jest z nimi problem ,ze nie moga byc sasiadem ani partnerem.

Palmel
sobota, 17 października 2020, 14:22

Rosja prowadzi własną politykę co się nie podoba USA i co rusz nakładają jakieś sankcje na Rosję, Stalin nie zrobił Churchilla i Roosevelta z nimi podczas konferencji w Teheranie w 1943 roku ustalili podział Europy po wygraniu wojny to tam też podczas tej konferencji ustalono naszą granicę wschodnią w 1944 roku Churchill bał się aby Rosjanie nie zatrzymali się na starej granicy z 1939 roku a co do bata to dwóch kaprali się przekonało o tym, to Obama zrobił Putina w 2014 na Ukrainie z zamachem stanu bo to on dzwonił do Putina aby Janukowycz nie używał siły na Majdanie a co do niebiańskiej sotni to spytaj się Sakaszwilego jak ich robił ze swoimi gruzińskim strzelcami wyborowymi - myślę że moja wypowiedź nie spodoba się administratorowi bo to nie jest po naszej linii ale prawda nieraz jest smutna i szkoda że tak mała jest wiedza piszących tutaj i nie jest obiektywna

Niuniu
piątek, 16 października 2020, 19:56

"Waszyngton jest gotów do przedłużenia traktatu "na pewien okres" pod warunkiem, że Rosja zgodzi się na ograniczenie lub zamrożenie swojego arsenału nuklearnego" - co to znaczy, co USA ma na myśli stawiając taki warunek? Przecież właśnie układ Start określa górne granice ilości głowic jądrowych i ich nosicieli. Jeśli układ obowiązuje to co jeszcze dodatkowo Rosja ma ograniczyć lub zamrozić? Czy chodzi o tzw"taktyczną" broń jądrową? Jeśli tak to jest to również niezrozumiałe. Szacuje się, że obecnie USA dysponuje ok 1000 jądrowych głowic taktycznych z czego ok 200 na terenie Europy natomiast Rosja posiada szacunkowo od 2000 do 6000 tysięcy takich głowic. Nie ma żadnych doniesień medialnych że, Moskwa rozbudowuje lub modernizuje ten potencjał. Na odwrót to USA obecnie opracowuje małe ładunki jądrowe o mocy kilkunastu kT.

Wania
sobota, 17 października 2020, 09:31

Jak widzisz nadal są ogromne dysproporcje w rakietach taktycznych. Rosja 2000-6000 tysięcy, USA 1000. Rosja straszy wszystkich po złamaniu traktatu inf umieszczaniem ładunków jądrowych w rakietach średniego zasięgu, a USA intensywnie rozwija te rakiety w tym z napędem hipersonicznym w czym za chwilę wyprzedzi Rosję. Umieszczenie tam ładunków jądrowych postawi na wyższym poziomie nowy wyścig zbrojeń.

poniedziałek, 19 października 2020, 06:23

Wyprzedzi Rosje? A to jeszcze nie wyprzedzila? To dopiero.

Palmel
sobota, 17 października 2020, 14:24

zobacz ile amerykanie mają baz wokół Rosji a ile Rosja wokół USA i jest NATO ile to krajów przeciw Rosji a teraz Chiny dołączyły do Rosjan

Golkris
niedziela, 18 października 2020, 10:41

Chiny nigdy nie dołączam do Sowietów oni maja apetyt na złoża Syberii

Davien
sobota, 17 października 2020, 20:53

palmelku, a kto wam zabrania zbudowac bazy wokół USA?:)) Ale, ale czyzby nikt, nawet Wenezuela nei chciała u siebie rosyjskich gierojów:)

Fanklub Daviena
piątek, 16 października 2020, 20:31

USA chodzi o to, by Rosja wstrzymała się z modernizacją rakiet i wprowadzaniem broni hipersonicznej aż USA wyrówna swoje zacofanie... Rosja oczywiście na ten warunek się nie zgodzi, co już Ławrow zapowiedział. USA chce też parytetu w taktycznej broni jądrowej i Rosja się na to zgadza... pod warunkiem, że tak jak Rosjanie swoją trzymają w Rosji, tak USA taktyczną broń jądrową będzie trzymać w USA, a na to znowu nie chcą się zgodzić Amerykanie. Dlatego nic z tego nie będzie - albo USA przedłuży bezwarunkowo, jak chce Rosja, albo kolejny traktat rozbrojeniowy upadnie z winy USA. :)

Davien
sobota, 17 października 2020, 13:15

USA własnei odrzuciły rosyjskie propozycje wiec tym razem albo Rosja sie zgodzi na co co chce USA albo START nie zostanie przedłuzony. NO i będzie to pierwszy chyba traktat rozbrojeniowy którego Rosja nie zdąrzyła złamac.

Monkey
piątek, 16 października 2020, 19:50

Coś tu nie gra. Rosja prosi o pokój, spokój i rozwagę tylko gdy NAPRAWDĘ jest w tarapatach. Celowo napisałem dużymi literami. Chyba jednak po kilku latach sankcji niedźwiedź potrzebuje chwili oddechu. Znowu omamią zachód bo przecież od czasów Rusi oni się nie zmienili. I nie zmienią. Albo jest to zagrywka polityczna przed samymi wyborami w USA w celu „podania prądu” Trumpowi. On im pasuje,pokrzyczy, nałoży niby sankcje ale to tyle, bo jest zajęty Chinami. A Biden obiecuje, że Rosją też się zajmie. Może o to chodzi.

HeHe
sobota, 17 października 2020, 15:11

Rosja o nic NIE PROSI tylko PROPONUJE a New Start z notabene FASADOWYMI sankcjami nie ma nic wspólnego. Z New Start nie ma nic wspólnego także Zachód bo jest to układ zawarty przez Stany Zjednoczone i Rosję. Propozycja złożona przez Putina ma na celu przeprowadzenie rzeczowych negocjacji bez presji czasu bo trwających przez rok podczas których strony będą mogły rozmawiać o KAŻDYM elemencie kontroli i ograniczenia zbrojeń strategicznych a na podpisaniu takiego układu powinno zależeć wszystkim którzy mają nawet odrobinę mózgu pod kopułą czyli tobie, Davien także :)

Monkey
sobota, 17 października 2020, 23:22

@HeHe: Jeśli Rosja proponuje, to są dwa wyjścia; Po pierwsze: jeśli partner jest słabszy, to propozycja oznacza żądanie. Po drugie: jeśli partner jest silniejszy, to propozycja oznacza prośbę, tylko sloganami przykrytą. USA są silniejsze od Rosji, więc odpowiedź jest tu oczywista. To nie Armenia, Azerbejdżan, Białoruś czy inni satelici.

HeHe
niedziela, 18 października 2020, 23:45

Skąd ta karkołomna "logika" - słabszy to żądanie, silniejszy to prośbę? Przecież to brednie :) Propozycja to propozycja. Poza tym skoro USA jest silniejsze od Rosji to niech spróbuje przepędzić ruskich z Syrii albo siłowo rozwiązać problem Donbasu? Dlaczego Amerykanie tego nie robią? :)

Davien
sobota, 24 października 2020, 14:06

Moze dlatego ze w Syrii w przeciwieństwie do Rosji walczyli z terrorystami a nei cywilami syryjskimi a w Donbasie pomoc USa jest warunkowana przez postanowienia traktatu Budapesztanskeigo. Co kiedy poroszenko ogłosił stan wojenny doprowadziło do ataku paniki na kremlu.

Monkey
poniedziałek, 19 października 2020, 10:04

@HeHe: Amerykanie są silniejsi od Rosji, ale nie aż na tyle. Tak samo ChRL jest silniejsza od Republiki Chińskiej, ale od 70 lat ogranicza się do miotania gróźb.

Kot
sobota, 17 października 2020, 22:29

Po co komu rozzbrojenie strategiczne Rosji.? Komu ma na tym zależeć i ile niby pocisków icbm zagwarantuje komuś satysfakcję? Ale 6 tys głowic taktycznych Rosji to już jest coś, a tego Rosja nie da SO UE tknąć. To jest jej potrzebne do trzymania w strachu sąsiadów, bo żeby strategicznie postraszyć inny kraj to starczy im max 50 icbm, to i tak nadto żeby zniszczyć każdy kraj. USA rozwija broń strategiczna jako gwarancję że nikt ich nie zaatakuje, Rosja rozwija taktyczne siły jądrowe by atakować innych nie wywolujac globalnej eskalacji. Dkatego Rosja w swej parszywosci jest niebezpieczna.

Davien
sobota, 17 października 2020, 20:56

Propozycja Putina heheszku została odrzucona przez USA bez dyskusji nawet wiec daruj sobie żałosne manipulacje. ale jak widac wg ciebie jak NEW Start wygasnei to Rosja od razu napadnei na NATO i zacznie walic atomówkami po wszystkim.

poniedziałek, 19 października 2020, 06:24

Nahgorzej jak zaczna walic twoimi AIM-120 z 1973 roku.

Davien
sobota, 24 października 2020, 14:06

Oj musiał cię ten AMRAAM potęznie w czerep walnać że masz takei urojenia;)

Davien
sobota, 17 października 2020, 08:47

USA juz odrzuciły propozycje Putina.

Monkey
sobota, 17 października 2020, 11:21

@Davien: I w tym wypadku w pełni taką decyzję popieram.

archipelag Gułag
piątek, 16 października 2020, 21:28

hahaha putasek już zaczyna kwiczeć,a jeszcze kilka lat temu Ruscy kazali USA pilnować Alaski i nam grolzili że będa w Warszawie za 2 tygodnie

bw
piątek, 16 października 2020, 18:33

po co jak i tak wszyscy się zbroją

Towarzysz Polak
piątek, 16 października 2020, 16:45

Ropa i gaz tanieje to nagle Władimir chce ograniczać zbrojenie.

Fanklub Daviena
sobota, 17 października 2020, 11:58

Na razie to CIA i MFW oficjalnie ogłosiły, że dotychczasowa metodyka obliczania PKB była błędna i liczą teraz wg "poprawnej". W tej "poprawnej" USA już nie jest 1 gospodarką, tylko drugą, bo ma PKB o 1/6 mniejsze od Chin. Chiny też są pierwszym partnerem gospodarczym dla większości państw świata. Nawet dla Niemców Chiny są większym partnerem handlowym niż USA. Rosja wg tej nowej metody ma 5 PKB na świecie, większe niż Niemcy, nie mówiąc o "Wielkiej" Brytanii czy Francji. USA upada i prymitywna antyrosyjska propaganda tego nie zmieni! Im szybciej przyjmiesz do wiadomości prawdę, zamiast zatruwać umysł propagandą, tym mniej przykre będziesz miał otrzeźwienie w przyszłości. Na razie totalnie zdurnieli Amerykanie: swoją klęską i źródło mocy Chin i Rosji... personifikują w postaciach Xi i Putina i uważają, że polityka Chin i Rosji to efekt Xi i Putina przy władzy, zamiast realnie przyznać, że Xi i Putin to rezultat oczekiwań społeczeństwa Chin i Rosji. Stąd Amerykanie zamiast się reformować, to obłąkańczo czekają na śmierć Xi i Putina, uważając, że Chińczycy i Rosjanie wtedy chwycą za broń i zniszczą swoje kraje... :)

Tatekx
niedziela, 18 października 2020, 17:40

Pomyliłeś się, w tym rankingu Rosja jest pierwsza, druga jest Białoruś a jako wschodzący Tygrys przedstawiany jest Donbas i Krym!

Trol
sobota, 17 października 2020, 22:34

Ty chyba mówisz o nowej metodzie liczenia pkb która Rosja przedstawia swojemu plebsowi żeby im wcisnąć że są bogaci i w Rosji jest raj.

spoko
sobota, 17 października 2020, 17:42

Wkrotce sie dowiemy ze sowiecki sojuz nie zbankrutowal

Maciek
sobota, 17 października 2020, 12:48

To ciekawe. Może powiesz na czym polega ta nowa metoda liczenia PKB? Bo jakoś nie mogę się tego doszukać nigdzie w sieci. A na ekonomii trochę się znam. A mówią, że w internecie jest wszystko. Baj de łej: Chiny nie są partnerem gospodarczym dla kogokolwiek. Są eksporterem, a wszyscy mają ujemny bilans handlowy z nimi. Np. Niemcy najwięcej eksportują do USA i Francji. Dopiero po nich są Chiny. Dlatego groźba Trumpa nałożenia ceł na towary z Niemiec powoduje u nich gwałtowną biegunkę połączoną z nagłą chęcią robienia "łaski". Chiny w zasadzie nie mają czym straszyć. Mogą owszem np. przestać sprzedawać strategiczne produkty i surowce (metale ziem rzadkich), tylko że sami sobie wtedy zrobią ogromne kuku.

abenader
sobota, 17 października 2020, 10:26

Trochę też sugerujemy się taką opinią że Rosja żyje tylko z ropy i gazu i wystarczy oslabiac ja w tych dwóch zakresach żeby padła na buzię.Czasami myślę że to sami Rosjanie chętnie rozpowszechniaja taki pogląd.Każde uproszczenie odwraca uwagę od złożoności problemu

sobota, 17 października 2020, 10:40

Rosja rzeczywiście żyje z ropy i gazu

Fanklub Daviena
sobota, 17 października 2020, 12:06

Ta... bo 8% aż do 16% (zależnie od roku) PKB w Rosji zależy od ropy i gazu (źródło - The CIA World Factbook ) - czyli mniej od USA, nie mówiąc o Kanadzie czy Norwegii (75%!!! Norwegia to taki III Świat jak Kuwej - to "Kuwejt Północy": praktycznie bez przemysłu, żyjący z ropy i gazu i trochę z eksportu ryb). No i muszę cię zmartwić: Rosji co raz mniej zależy na ropie i gazie: Gazprom teraz będzie potęgą... w akumulatorach jonowych, więc jak w urojeniach swoich "myślałeś", że elektryczne samochody "załatwią" Rosję, to się tak mylisz, jak we wszystkich bredniach, które na tym portalu wypisujesz... Przeciwnie - nowoopatentowane rosyjskie akumulatory ładują się 6x krócej niż te Tesli i są tańsze. :)

tyu
sobota, 17 października 2020, 21:52

Panie Fanklub więcej faktów, mniej mitów bo się Pan błaźnisz tylko. Gazprom sam informuje w oficjalnych komunikatach że mu zyski spadają. Tak Panie Fanklub jest to napisane na oficjalnej stronie Gazpromu (ir.gazprom-neft). Nie rosną. Spadają. Apeluje o większy fact-checking naprawdę, dla dobra dyskusji i zachowania twarzy. Dalej idąc, co będzie za 5/10/15 lat jak wymyślą jakieś tam akumulatory nie ma tu żadnego znaczenia. Pożyjemy zobaczymy póki co nie mają i na tym pozostańmy. Rosja od 20 lat obiecuje choćby nowy lotniskowiec i co. I co roku od nowa ta sama nawijka i udawanie jakby wszystkich poprzednich nawijek to w ogóle nie było. A Sajuz to przez całe swoje istnienie obiecywał że dogoni i przegoni zachód. I co? Wiemy jak było. Sugeruje podchodzić do wszelkich obietnic z wielką rezerwą i zachwycać się dopiero potwierdzonymi osiągnięciami Rosjan.

Raptor
sobota, 17 października 2020, 14:48

Tak, a radzieckie zegarki są najlepsze na świecie, bo najszybsze. Może mniej propagandy, a więcej faktów? Jakieś źródła na temat cudownych akumulatorów z Rosji? Łoszarika wyciągnęli i mają akumulatory na handel? ;)

qwert
sobota, 17 października 2020, 23:03

Czego w tym komentarzu nie przyjąłeś do wiadomości?

abenader
sobota, 17 października 2020, 14:24

Można jeszcze dodać że według opinii ekonomistów wyrażonej w raporcie opublikowanym kilka lat temu rosyjska gospodarka zalamalaby się w wyniku spadku ceny ropy poniżej 30 uda za baryłkę więc chyba nie są od niej aż tak bardzo uzależnieni jak twierdzą to niektóre autorytety lansujace się w mediach

Trol
sobota, 17 października 2020, 22:42

Dla wielu krajów cena ropy i gazu może spaść do zera i nie zbankrutują. Czyli jednak Rosja jest od gazu i ropy zależna. Mówi się że export Rosji w 40-60 % to gaz i ropa. Rosja wciąż sprowadza nawet żywności więcej niż exportuje. A co do Norwegi czy Holandia to proszę tam jechać i zobaczyć jak tam żyją ludzie.

Tweets Defence24