Pustynny rajd na lotnisko. Walki w Libii w cieniu koronawirusa

26 marca 2020, 13:10
800px-Tanks_outside_of_Misrata_(19)_(8289624344) (1)
Fot. joepyrek/Flickr/CC BY-SA 2.0
Reklama

Pomimo podjęcia obustronnej decyzji o wstrzymaniu walk w Libii z powodu pandemii koronawirusa, w ostatnim czasie doszło do ich wznowienia. Siły Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) dokonały m.in. rajdu na lotnisko al-Watiya na zapleczu Libijskiej Armii Narodowej (LNA), który według części źródeł zakończył się jego zdobyciem. Tymczasem wczoraj potwierdzono oficjalnie pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w tym kraju.

W niedzielę 22 marca br. obie strony obecnej odsłony wojny domowej w Libii podjęły wspólną decyzję pod naciskiem społeczności międzynarodowej o wstrzymaniu prowadzonych działań wojennych w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa. Walki te trwały nadal w ograniczonym stopniu, pomimo zawartego w styczniu br. zawieszenia broni wynegocjowanego przez ONZ. Oprócz prowadzenia samych walk dodatkowych problemem jest fakt, że do obu stron konfliktu trafia zewnętrzne wsparcie, przesyłane przez Egipt, ZEA i Rosję (LNA) oraz Turcję (GNA).

Pomimo zawarcia tego porozumienia w praktyce jednak obie strony nie wywiązują się z niego w żaden sposób. We wtorek, 24 marca br. wznowione zostały zacięte walki pomiędzy obiema stronami wraz z wzajemnym ostrzałem artyleryjskim na południe od miejscowości Ain Zara na południowych przedmieściach Trypolisu. Siły LNA kontynuują także ciągły ostrzał artyleryjski Trypolisu.

W środę, 25 marca br. siły GNA zdecydowały się na rozpoczęcie niespodziewanego i śmiałego kontrataku, w postaci rajdu na bazę lotniczą al-Watiya, która znajduje się w północno-zachodniej Libii w centrum terytorium opanowanego przez rebeliancką Libijską Armię Narodową. Dowódca połączonych sił GNA Room Juwaili poinformował, że przeprowadzona przez podległe mu pododdziały operacja ma kryptonim  "Burza Pokoju" w celu odbicia tego obiektu z rąk rebeliantów. Według niepotwierdzonych informacji podawanych przez GNA, baza miała zostać po intensywnych walkach i wzięciu do niewoli części jej obrońców przez nią zdobyta. Równolegle w rejonie tego obiektu mają przybywać i koncentrować się kolejne posiłki dla sił LNA ze wschodu kraju, które najprawdopodobniej podejmą próbę odbicia tego strategicznego w tym rejonie lotniska. Według części źródeł jednostki LNA zdołały już przejąć kontrolę nad bazą.

Równolegle według nieoficjalnych informacji cały czas kontynuowane są dostawy uzbrojenia i wyposażenia oraz wsparcia w postaci najemników dla obu stron tego konfliktu. W przypadku GNA, dotyczy to przede wszystkim morskich i lotniczych dostaw uzbrojenia i wyposażenia tureckiej produkcji, a także dżihadystycznych najemników z północno-wschodniej Syrii, która jest częścią wręcz oficjalnego wsparcia Turcji dla rządu z Trypolisu. Z kolei LNA otrzymuje analogiczną drogą wsparcie w postaci uzbrojenia i wyposażenia oraz najemników z grupy Wagnera ze strony Rosji, a także quasi-oficjalne wsparcie w postaci analogicznych dostaw ze strony Jordanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także najemników z Darfuru. Wszystko to stwarza duże ryzyko niekontrolowanego rozprzestrzeniania się koronawirusa w tym kraju oraz państwach ościennych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
****
sobota, 28 marca 2020, 19:18

Szukają Kadafiego?

Africa Corps
piątek, 27 marca 2020, 17:21

Jakoś działania wojenne wygasly Pomoc zagraniczna juz nie płynie?

ech
czwartek, 26 marca 2020, 22:56

Srednia wieku w Afryce jest mala wiec i Wirus mniej bedzie dzilal

Africa Corps
piątek, 27 marca 2020, 17:18

Afryka walczy z HIV i Malaria i SEPSA a tu teraz niespodzianka

Niuniu
czwartek, 26 marca 2020, 15:38

Dla czego piszecie, że LNA otrzymuje wsparcie ze strony Rosji? Przecież tego poza def24 nie zarzuca Moskwie. Rosja nie dostarcza ani broni ani innego wyposażenia do Libii. A obecności tzw Grupy Wagnera w tym kraju też nikt nie potwierdza. Natomiast bezdyskusyjnie broń, najemników, instruktorów itp dostarczają do Libii - Turcja, Emiraty Arabskie, Jordania, Qatar, Egipt. Wsród zdobywanej na przeciwnikach broni znajdują sie najnowsze produkty pozostajace na wyposażeniu armii Francji I Włoch. A def24 ostatno pisał enigmatychnie o produktach firmy z Detroit - czyli USA dostarczanych do tego kraju. A co z ukraińskimi Ił-76 zniszczonymi na libijskich lotniskach? Pomoc humanitarną tam wożą?

Hmmm
piątek, 27 marca 2020, 07:15

No tak te orłany to kupili w sklepie z militariami nie nie dostali od Rosji .

Davien
czwartek, 26 marca 2020, 19:02

Niuniu po pierwsze ukraińskei Ił-y woza pomoc humanitarną po drugie cos takiego jak Orłan-10 uzywane przez LNA obala twoje twierdzenia ze rosja nie pomaga buntownikom i nie łamie embarga, dziękuje i po sprawie:)

def
piątek, 27 marca 2020, 08:03

Znowu tu się pętasz specjalisto od wszystkiego (zwłaszcza od Sayyad-1)!? Przeczytajcie co on pisał (specjalista!!!!!) pod wiadomością o zestrzeleniu przez Huti saudyjskiego Tornado ! Kompromitujesz się dzieciaku.

Davien
sobota, 28 marca 2020, 01:05

Jak widac zastapiłeś FgT co jedynie udowadnia ze jestes zwykłym rosyjskim najmitą:)

Fkfkffk
czwartek, 26 marca 2020, 14:58

Za duzo chyba mieli wolności dobrobytu że walczą miedzy sobą

Smk
czwartek, 26 marca 2020, 16:38

Tak działa demokracja w krajach arabskich.

Wysłannik
czwartek, 26 marca 2020, 22:02

Panie Smk - tak działa demokracja NATO /nawiasem mówiąc paktu obronnego/ wprowadzając bezprawnymi bombardowaniami swoje demokratyczne rozwiązania /pluralizm władzy/ w dobrze prosperującym w XX wieku kraju arabskim . I mamy o co mamy, nie mówiąc o większości rewolucji wiosny arabskiej i setkach tysięcy zabitych, niewinnych ludzi.

Zator
sobota, 28 marca 2020, 19:22

Nie zapominajmy o byłej Jugoslawii. To plama na honorze Europy.

Davien
czwartek, 26 marca 2020, 22:41

Panei wysłannik nie dośc ze znowu kłamiesz to wyjatkowo głupio. Jak na razie to własnei rosja bombarduje neiwinnych cywili w Syrii( aleppo/Douma) wspiera terrorystów ( Hezbollah) i w Libii doprowadziła do kolejnego kryzysu popierajac watazkę haftara. Ale jak widac nigdy sie nie nauczycie.

WS
piątek, 27 marca 2020, 13:03

A ile zbrodni na niewinnych cywilach w wyniku bombardowan w Syrii, a wcześniej w Iraku popełnili Amerykanie, naród, który tak bardzo ceni sobie wszelkie wolności, demokrację i pluralizmy polityczne. Najpierw ich rozliczcie, a później czepiajcie się innych nacji

Davien
niedziela, 29 marca 2020, 01:39

No to prosze pare liczb: Rakka-wielodniowe walki o kazdy dom a od poczatku okupacji Rakki przez ISIS dokonca walk zgineło 1450 cywili. Aleppo: od rosyjskich bomb zgineło 14500 cywili w tym 1500 dzieci ponizej 5-ego roku zycia. Masz cos jeszcze do powiedzenia?

fifi
piątek, 27 marca 2020, 10:41

Kiedy trwały jeszcze walki o Aleppo, we Wprost,o ile dobrze pamiętam ukazał się wywiad z polską siostrą zakonna przebywajacą w tym mieście. Dziwne,ale ona twierdziła że Rosjanie są tam przez większość Syryjczyków postrzegani jako wyzwoliciele.Tekst zapewne do odszukania w archiwum Wprost.Jak widać niewiele do ciebie dociera,poza propagabdowym bełkotem.

Davien
piątek, 27 marca 2020, 14:24

Fifik, najlepiej jak mieszkańcy Aleppo widza tam Rosjan i SAA to pokazała ostatnia ofensywa Asada kiedy 900 tys cywilów z Aleppo uciekło w popłochu przed tymi "wyzwolicielami" więc daruj sobie propagandowy bełkot z Kremla.

Wysłannik
piątek, 27 marca 2020, 10:41

Panie Davien - zwyciężyłeś - to już naprawdę ostatnia polemika z Tobą. Ja kłamię bo NATO - pakt obronny bombardował Libię Kadafiego, ja kłamię bo NATO - pakt obronny - bombardował bombami z materiałem promieniotwórczym Jugosławię, ja kłamię bo NATO- pakt obronny prowadzi działania zaczepne w Afganistanie i po 18 latach " obronnej " walki w tym kraju poniósł klęskę , ja kłamię bo Rosja , żeby ustrzec się przed całkowitą blokadą natowska destabilizuje Ukrainę, Gruzję, Naddniestrze i umacnia się w Syrii i Serbii oraz próbuje tego samego w Libii, nie mówiąc już o północnej drodze morskiej i umacnianiu militarnym Arktyki i floty północnej. Panie Davien - masz rację - ja kłamię. Natomiast Pan przedstawiasz prawdę. A jak mówił filozof katolicki o prawdzie - jest prawda, tyż prawda i gówno prawda, to Pańską prawdę klasyfikuję do GÓWNO PRAWDA. A co do Syrii - to Rosja w porozumieniu z legalnym rządem bombarduje siły opozycyjne i terrorystyczne wzorem Ukrainy, która przy wsparciu USA i NATO atakuje i bombarduje terytoria zajęte przez nielegalne , seperatystyczne oddziały ludności rosyjskiej obywatelstwa ukraińskiego.

Davien
piątek, 27 marca 2020, 14:36

Tak, panie wysłannik, kłamie pan na całego i istotnie dyskusja z takim kims jak pan nie ma wiekszego sensu, ale niech będzie moja strata: Jakie bomby z materiałem rozszczepialnym zrzucano na Serbie? Czyli pierwsze kłamstwo. Jakie NATO atakujace Libię?? Była tam sama Francja, jak dla ciebie to całe NATO... czyli rugie kłamstwo. JAka blokada Rosji?? Bo akurat fakt że Rosja napadła na Gruzje i Ukrainę, destabilizuje Mołdawię oraz popiera watażkę Haftara w Libii to FAKT Tak samo jak w Syrii jest faktem mordowanie cywilów w Aleppo i Doumie przez Rosję, tuszowanie ataków chemicznych Asada na cywilach czy wspieranie terrorystów w syrii to tez FAKT. W Donbasie panei wysłannik nie ma odziałów separatystów , sa oddziały prorosyjskich bandytów i terrorystów przysłane z Rosji i mające destabilizowac Ukrainę. Takie osoby jak Motorola czy Girkin cos ci mówią. Rozumiem tez ze dla ciebie 15 tyś cywili zabitych rosyjskimi bombami w Aleppo w tym 1500 dzieci poniżej 5 roku zycia to tez terrorysci? A Ukraina nie bombarduje DRL i ŁRL czyli terrorystycznych tworów Putina na Ukainie bo przestzregaja porozumień Mińskich, to prorosyjscy terrorysci łamia je bez przerwy.

Tweets Defence24