Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zmiana na czele producenta Rosomaków

Strzelanie ppk Spike z wieży ZSSW-30 na KTO Rosomak
Strzelanie ppk Spike z wieży ZSSW-30 na KTO Rosomak
Autor. Jerzy Reszczyński, HSW

W dniu 12 grudnia 2022 r. Rada Nadzorcza Rosomak S.A. odwołała Bartłomieja Smoczyńskiego z funkcji Prezesa Zarządu Rosomak SA.

Reklama

Bartłomiej Smoczyński był prezesem spółki Rosomak S.A. od roku 2017, kiedy przejął stery od Adama Janika. Jednocześnie do czasowego pełnienia obowiązków Prezesa Zarządu - Dyrektora Naczelnego VII kadencji Rosomak S.A. wyznaczyła Piotra Kisiela, Członka Zarządu spółki.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Rosomak S.A. to zlokalizowane w Siemianowicach Śląskich przedsiębiorstwo, zajmujące się produkcją rodziny kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, czyli licencyjnej polskiej wersji, fińskiego KTO Patria AMV, które produkowane są w przedsiębiorstwie od 2003 roku a w służbie Sił Zbrojnych RP znajdują się od 2004 roku, łącznie do dnia dzisiejszego wyprodukowano około 900 KTO Rosomak w różnych wersjach.

Czytaj też

Początkowo przedsiębiorstwo założone zostało w roku 1952, jako Wojskowe Zakłady Mechaniczne, które zajmowały się remontami oraz modernizacją czołgów T-34, T-54 i T-55, a także opancerzonych samochodów patrolowo rozpoznawczych rodziny BRDM-2. Zakłady zajmowały się również remontami i serwisem silników do wozów bojowych, w tym silników czołgowych produkowanych przez niestiniejące już zakłady PZL Wola.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (6)

 1. Hmmm.

  Może ktoś wreszcie wyjaśni na forum, czemu umowy z Finami za każdym razem są niekorzystne dla Polski? Dlaczego nie udał się żaden kontrakt zagraniczny? Dlaczego nie wiadomo, co z produkcją po 2023? Dlaczego jest tak siermiężnie, jakby nie było żadnej " DOBREJ ZMIANY"?

  1. Powiślak

   Jak to czemu? Przecież rządzi PiS, a w PiS są sami fachowcy: prezes NBP, któremu ŻADNA prognoza NIGDY się nie sprawdzila, premier Sasin który "gwarantował" m.in. wybudowanie Ostrołęki C, premier Morawiecki, który jak wiadomo po mistrzowsku zbudował nam promy i "obniżył" podatki... wprowadzając nowych lub ponosząc aż 47 podatków, danin, składek i opłat! Dzięki "wsparciu" gospodarki przdz PiS zbankrutowało ponad 260 tys polskich firm. No i całym szacunkiem ale to sam Kaczyński powiedział jeszcze w 2015 że: "moja wizja jest warta poświęcenia gospodarki"! A zlotousty minister Błaszczak to już wisienka na torcie!! Perła w koronie!! Gorzkie słowa ale niestety fakty nie kłamią! Promów nie ma, nie ma Ostrołęki, podatki i składki są i rosną jak choćby ZUS od 1 stycznia 2023. Podnosząc składkę ZUS w żaden sposób NIE OBNIŻA się podatków.

  2. Hmmm.

   @powiślak, wyłącz telewizor, wyjdź na dwór. Warto zobaczyć rzeczywistość własnymi oczami, bez partyjnych komentarzy i wskazówek. Wszystkie telewizje indoktrynują, więc wyłącz wszystko. Pozdrawiam.

 2. Matnet

  @Hmmm co do dalszej produkcji wiadomo, dokupiono licencje od końca 2028 roku

  1. Hmmm.

   Gdzieś mi to umknęło, dzięki.

 3. kowalsky

  I to niezależnie od partii która aktualnie dorwała się do władzy.

 4. ands

  Jeszcze wielu działaczy partyjnych stoi w kolejce po prezesurę i odprawę. Hodowla takich ludzi to podstawa działalności partii i samej spółki.

 5. tagore

  Czyżby aneks przedłużający produkcję Rosomaków był równie genialny jak pierwotna umowa?

 6. X

  "Sukcesywnie" wymieniamy Prezesów... - powiedział minister w rozgłośni Radio M

Reklama